نادری ترکمانی: سینما سازنده آینده است


جمعه ۱۳ آبان ۱۴۰۱ – ۰۹:۲۴

ترکمن کمیاب

تهران (پانا) – نادر ترکمانی کارگردان سینمای کودک و نوجوان معتقد است تنها جریان تولید فعال در این حوزه می تواند همه مشکلات سینمای کودک و نوجوان را حل کند و اگر به آینده سینما اعتقاد دارید باید به فکر کودک باشید. و فیلم های جوانان

نادر ترکمانی نویسنده و کارگردان سینمای کودک در گفت و گو با خبرگزاری بنا درباره شکست جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان در سال جاری و وضعیت تولید در این نوع سینما گفت: ما همیشه این موضوع را داشته ایم. علاقه به سینمای کودک که تولیدات این حوزه بیشتر می شود زیرا این اتفاق چرخه نمایش را احیا می کند و دلایلی را برای ادامه حیات جشنواره کودک فراهم می کند اما توقف تولید آثار کودک و نوجوان همه این روابط را مختل می کند.

و این کارگردان سرشناس سینمای کودک افزود: جشنواره امسال به دلیل نبود این آثار تولید شده برگزار نشد و البته آماری از تعداد تولیدات در این زمینه ندارم و پیدا نکردم. اخبار خاصی در مورد این آمار نیز در خبرها وجود دارد.”

وی افزود: به هر حال با وجود همه این موارد باید سیاست جدی برای حمایت از تولیدات سینمایی کودک و نوجوان در نظر گرفته شود، در سینمای کودک ترس از عدم بازگشت سرمایه همیشه باعث شده تا سرمایه گذاران از تولید خودداری کنند. البته تهیه کنندگان زیادی هم هستند که با سرمایه خود از ساخت فیلم کودک حمایت کرده اند و پیش از آن آثار آقای جواد هاشمی با این ویژگی فروش بسیار خوبی داشت و اخیراً فیلم سینمایی «بازیفو» شرایط خوبی را در سینما به خود دیده است. “پسر دلفین” فروش خوبی دارد و پخش کننده حرفه ای دارد، این موارد نمونه هایی است او توضیح می دهد که اگر فیلم کودک به درستی توزیع شود مخاطب با آن ارتباط برقرار می کند و فیلم پرفروش می شود، اما در غیاب تبلیغات، این آثار آنطور که باید به فروش نخواهند رفت.

و این کارگردان گفت: به نظر من در مورد سینمای کودک باید یک سری تعادل ها رعایت شود و روابط آن حرفه ای تر، حساب شده و برنامه ریزی شده باشد و همه این ملاحظات از مرحله تولید تا معرفی سینما وجود داشته باشد. سینمای کودک سینمای کودک با توجه به شرایط کنونی خود نیازمند حمایت گاد از سوی دولت و متولیان سینمای کودک از جمله بنیاد سینمایی فارابی است، این گروه ها باید محکم پشت سر تولید آثار سینمای کودک بایستند.

وی خاطرنشان کرد: اصلاح سیاست گذاری در موضوع نمایش و حمایت از تبلیغات، اختصاص بیلبوردهای ارزان قیمت داخلی برای فیلم های کودک و نوجوان و حمایت از صدا و سیما از جمله این ضرورت ها است اما اگر سینمای کودک و نوجوان به همین شکل ادامه پیدا کند. حالا می افتد و می افتد. خطرناک است.”

ترکمانی تصریح کرد: اگر معتقدیم کودکان و نوجوانان آینده سازان ما هستند باید در رشد فکری آنها در عرصه سینما و تئاتر کمک کنیم و سینما نیز یکی از شاخه هایی است که برای این آموزش باید مورد توجه قرار گیرد. گفت. اگر می بینیم فیلمی مثل «پسر دلفین» با حمایت تولید و اکران شده و نمونه موفقی است، چرا از فیلمنامه های خوب و فیلمسازان جوان مشتاق دیگری که در سینمای کودک داریم حمایت نکنیم؟!