موشک سوپر ماه ناسا به سکوی پرتاب باز می گردد


سوزن های ناسا

تهران (پانا) – موشک ماه آرتمیس ۱ ناسا روز جمعه به سکوی پرتاب بازگشت تا به زودی پرتاب خود را به سمت ماه از سر بگیرد.

موشک سیستم پرتاب فضایی (SLS) قبل از پرتاب برنامه ریزی شده در ۱۴ نوامبر روی سکوی پرتاب قرار می گیرد. موشک آرتمیس ۱ ناسا روز جمعه قبل از ماموریت تاریخی خود به ماه سفر دیگری به سکوی پرتاب خواهد داشت.

آرتمیس ۱ اولین ماموریت موشک عظیم سیستم پرتاب فضایی ناسا و دومین ماموریت کپسول فضایی اوریون است که به مدار ماه پرتاب می شود.

این موشک پس از سه بار پرتاب ناموفق به ساختمان مونتاژ وسایل نقلیه ناسا (VAB) بازگردانده شد. دو مورد از آن‌ها در آوریل و جولای پس از آزمایش‌های سوخت‌گیری و یکی در سپتامبر برای محافظت در برابر طوفان ایان بود.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، موشک سیستم پرتاب فضایی و کپسول اوریون روز جمعه به سکوی پرتاب ۳۹B در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا باز خواهند گشت.

سفر چهار مایلی (۶.۴ کیلومتر) در ساعت ۱۲:۰۱ صبح به وقت شرقی (۰۷:۳۱ صبح) آغاز خواهد شد.

ناسا می افزاید که تعمیرات جزئی شناسایی شده از طریق بازرسی های دقیق تا حد زیادی بر روی موشک SLS قبل از رسیدن به پنجره پرتاب بعدی انجام شد.

پس از بازگشت موشک به مرکز مونتاژ ناسا برای آخرین بار در ۲۶ سپتامبر برای محافظت در برابر طوفان ایان، مهندسان ناسا در حال تکمیل آزمایشات و تعمیرات روی موشک بودند.

ناسا افزود که مهندسان باتری ها را در بخش پیشرانه خنک کننده موقت موشک (ICPS) جایگزین کردند.

بررسی های تایید نهایی نیز روی سوخت خنک کننده موقت موشک انجام شده است که مرحله دوم موشک و کپسول اوریون را به سمت ماه پیش می برد.

هنوز سیستم های زیادی وجود دارد که مهندسان به کار روی آنها ادامه می دهند. از جمله تعویض باتری ها در مرحله پایه و بالای موشک.

ناسا نوشت: آزمایش سیستم خاتمه پرواز که برای از بین بردن موشک Space Launch System در صورت بروز مشکل در حین پرتاب طراحی شده است، هفته آینده پس از بازگشت موشک به سکوی پرتاب نیز از سر گرفته خواهد شد.

ناسا تلاش خواهد کرد تا ماموریت آرتمیس ۱ را در ۱۴ نوامبر در ساعت ۱۲:۰۷ بامداد به وقت شرقی (۰۷:۳۷ ET) پرتاب کند.