موارد بالا و مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور؛ واکسن کرونا برای نوبت چهارم کدام است؟


یک پزشک عفونی در حال صحبت با بنا:

چهارشنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۱ – ۰۸:۲۰

مترو تهران

تهران (پانا) – یک پزشک متخصص بیماری‌های عفونی با تشریح مولفه‌های مهم در تعیین نوع چهارمین دوز واکسن کرونا، گفت: در روزهای آینده موارد ابتلا به کرونا، بستری شدن و فوتی‌ها در کشور افزایش می‌یابد.

رضا صالحی در گفت و گو با بنا درباره وضعیت کنونی ویروس کرونا در کشور گفت: با کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی و همچنین تیراژ زیرمجموعه Omicron در برخی از کشورها، انتظار افزایش تعداد مبتلایان را داشتیم. بیماری و مرگ در کشور».

و این فوق تخصص عفونی با بیان اینکه روند پاتولوژیک در کشور همچنان رو به افزایش است گفت: روند بیماری در بسیاری از کشورها از جمله کشورهای همسایه رو به افزایش است و در کشور ما شیب صعود کمتر از شیب است. از قله های امیکرون و دلتا، اما موارد آلودگی رو به افزایش است و نمی توان پیش بینی کرد چه زمانی به اوج می رسیم، زیرا بستگی زیادی به عواملی مانند میزان رعایت پروتکل های بهداشتی و تکمیل واکسیناسیون دارد. دوره.

وی با تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی، گفت: این مهم است که چه تعداد توصیه های بهداشتی رعایت می شود، متاسفانه میزان رعایت دستورالعمل ها کاهش یافته و برخی افراد عمداً توصیه های بهداشتی را زیر پا گذاشته اند.

این پزشک متخصص درباره تزریق دوز یادآوری نیز گفت: کمیته ملی ایمن سازی تایید کرده است که تمام افراد بالای ۱۸ سال، صرف نظر از اینکه چند دوز واکسن دریافت کرده اند، در صورت گذشت ۶ ماه از آن، باید نوبت چهارم خود را دریافت کنند. آخرین دوز.»

وی درباره نوع واکسنی که باید به عنوان دوز یادآوری واکسن کرونا تزریق شود، گفت: هیچ جایی در دنیا برای ساخت واکسنی متناسب با این متغیر فعلی وجود ندارد و اینطور نیست که واکسن جدیدی ساخته شود. با هر متغیر جدید تزریق می شود. در هر کشوری، آنها دستورالعمل هایی را بر اساس واکسن هایی که دارند تهیه می کنند. در کشور ما، جایی که دسترسی بیشتری به واکسن‌های تولید محلی داریم، پروتکل‌های واکسیناسیون بر این اساس در حال توسعه هستند.»

این پزشک عفونی افزود: توصیه می شود برای دوز تقویت کننده از واکسن های مختلف استفاده شود و چون اثربخشی واکسن ها متفاوت است، توصیه می شود واکسنی که به عنوان یادآوری تزریق می شود، از سکویی با راندمان بالاتر باشد. وگرنه همان واکسن قبلی را تزریق می کنند.»

صالحی تاکید کرد: در روزهای آتی شاهد افزایش تعداد بیماران سرپایی، بستری و فوتی ناشی از ویروس کرونا خواهیم بود و ممکن است تا حدود ۴ تا ۶ هفته دیگر تعداد فوتی ها و فوتی ها افزایش یابد، بنابراین ضروری است. برخورد جدی‌تر با پروتکل‌های بهداشتی نسبت به هفته‌های گذشته.»