مهمترین ترفندهای مجازی در ماه محرم چیست؟


کالابرداری یعنی اینترنت

تهران (پانا) – کلاهبرداران اینترنتی در ماه محرم نیز فعال هستند و از احساسات مردم به شیوه های قدیم و جدید سوء استفاده می کنند و دست به کلاهبرداری می زنند.

از هر فرصتی برای رسیدن به اهدافشان استفاده می کنند. فرقی نمی کند مراسم تشییع جنازه باشد، تقویم پیش رو دارند و در هر مناسبتی نقشه جدیدی برای کلاهبرداری و خالی کردن حساب آدم های زودباور دارند.

این افراد حتی محرم هم بی رحم هستند و از احساسات مردم برای رسیدن به اهدافشان استفاده می کنند. چند سالی است که مجرمان سایبری با استفاده از فضای مجازی در ایام محرم و به بهانه های مختلف از جمله پیشنهاد، فروش اجناس محرم، کمک به هیئت یا کمک به ایتام در ماه محرم، اقدام به فریب و تخلیه حساب مردم می کنند. به نیت خود برسند

تقلب به بهانه نذر

یکی از مهم ترین روش هایی که کلاهبرداران در ماه محرم برای سرقت اطلاعات بانکی و کلاهبرداری از آن استفاده کردند، پرداخت نظر من است. به این ترتیب مردم با ایجاد سایت ها و صفحات مجازی با عنوان پرداخت نظری در ماه محرم ادعا می کنند که نظریه من را برای فقرا، حاشیه نشینان و بی خانمان ها می سازند و در اختیار آنها قرار می دهند و شهروندان می توانند حتی با پرداخت هزینه در این پیروزی مشارکت کنند. مقدار کمی پول

برخی از شهروندانی که نیت خیر دارند و می خواهند پیشنهاد بدهند، اطلاعات حساب کاربری خود را در این سایت ها وارد کرده و مبلغی را پرداخت می کنند. در عین حال، کلاهبرداران علاوه بر برداشت وجوه واریز شده، با به دست آوردن اطلاعات بانکی آن شهروند، اقدام به سرقت حساب اینترنتی وی می کنند.

افراد برای اینکه در دام این گونه کلاهبرداری ها نیفتند، تعهدات خود را شخصا پرداخت کنند و یا فقط به حساب مراکز معتبر و شناخته شده واریز کنند و از واریز وجه به حساب افرادی که در اینترنت و صفحات اینستاگرام اقدام به تبلیغ می کنند، خودداری کنند. .

آلوده کردن سیستم ها به بدافزار با فایل دانلود ممنوع

یکی دیگر از روش های فریب و سوء استفاده که از قدیم الایام به عنوان اولین روش مورد استفاده قرار می گرفته است، باج افزار و کلاهبرداری در پوشش ارسال فایل های مداحی و ادعیه است. برخی از افراد برخی از فایل های تعارف را به بدافزار آلوده کرده اند و به محض اینکه شخصی آنها را دانلود کند به دلیل نفوذ بدافزار قربانی می شود و اطلاعات آنها به طور کامل به سرقت می رود.

در این خصوص سرهنگ علی محمد رجبی معاون تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس حوزه عشایری گفت: بهترین راه دانلود فایل های یادبود فقط از منابع معتبر و یا از نرم افزار است. افراد هرگز نباید فایلی را دانلود یا نرم افزاری را از سایت های غیر قابل اعتماد نصب کنند، زیرا با نصب نرم افزارهای ناشناس از منابع نامعتبر، ممکن است بدافزار وارد سیستم افراد شود.

وی افزود: برای جلوگیری از این کلاهبرداری ها و سرقت اطلاعات در هنگام دریافت فایل ها باید از جدیدترین آنتی ویروس ها نیز استفاده کنید.

تقلب به بهانه بیع حرام

فروش اقلام محرم از دیگر کلاهبرداری هایی است که مردم در این ماه انجام می دهند. مجرمان سایبری به بهانه فروش اجناس حرام از جمله طبل، دهل، سیستم صوتی، کتیبه های عزاداری و حتی غذای تخفیف خورده دست به کلاهبرداری می زنند.

افراد با ایجاد وب سایت ها این اقلام را برای فروش در معرض دید قرار می دهند و زمانی که فردی اطلاعات خود را وارد می کند با خطا مواجه می شود و پس از سرقت اطلاعات بانکی وی توسط کلاهبرداران حساب کاربری وی خالی می شود.

بهترین نگرش این است که فقط از فروشگاه های معتبر و معتبر با نام و نشان خرید کنید و هرگز به سایت یا صفحه مجازی که اطلاعی از آن ندارید اعتماد نکنید.

همچنین اگر مردم قصد خرید از سایتی را دارند دقت کنند و فروشگاه دارای کد اعتماد الکترونیکی باشد.

پیام های متنی را با لینک باز نکنید

سرهنگ رجبی درباره کلاهبرداری دیگر در ایام محرم نیز می گوید: افرادی که لینک پیامک حاوی بدافزار ارسال می کنند در ایام محرم نیز از این روش استفاده می کنند. آنها با ارسال پیامک حاوی یک لینک، ادعا می کنند که تعارف یا چت دریافت می کنند.

به گفته وی مراقب باشید روی پیامک هایی که حاوی لینک هستند کلیک نکنید زیرا در این صورت تمام اطلاعات خود را به سرقت خواهید برد.

مراقب تورها باشید

در سال های گذشته به دلیل شیوع کرونا و حتی قبل از آن شاهد افزایش کلاهبرداری اینترنتی در ماه محرم بودیم. یکی از روش‌های قدیمی که همچنان در جستجوی قربانیان زیادی است، کلاهبرداری در پوشش زیارت است.

بسیاری از افراد با مضامین زیارت اماکن متبرکه یا خرید بلیط رفت و برگشت کربلا که بیشتر تبلیغات و کلاهبرداران پشت آن هستند، آگهی می دهند.

بر این اساس تور و بلیط در این ایام باید از آژانس ها و سایت های معتبر خریداری شود. همچنین افراد پس از خرید بلیط بلیط های صادر شده را به صورت همزمان اعتبار سنجی کنند تا در حین پرواز دچار کلاهبرداری نشوند.