مقدم عزیز: روسیه از پرونده هسته ای ایران سود بیشتری برده است – پایگاه خبری مدیریت شده


گزارش کردن پایگاه خبری مدآرا; روابط ایران و روسیه موضوعی است که در روزهای گذشته به ویژه پس از سفر علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد ایرانی به روسیه، مورد بحث رسانه ها و کارشناسان قرار گرفته است. چرا این مقام بلافاصله پس از مذاکرات دوحه به روسیه می رود؟ آیا روابط ایران و روسیه در مرحله کنونی خارج از یک رابطه عادی است؟

اسماعیل کریم مقدم، فعال و تحلیلگر سیاسی در این خصوص گفت: رابطه ای که دولت سیزدهم با دولت روسیه برقرار کرده خارج از موازین و قواعد بین المللی است، ایران ریشه های عمیق و طولانی استقلال دارد و رهبران آن نباید برای معامله عجله کنند. با کشوری مانند روسیه حتی کشورهایی که وابستگی ذاتی و تاریخی به یکدیگر دارند، مانند آمریکا و انگلستان، در ظاهر سعی در حفظ استقلال خود از یکدیگر دارند، یا همین مثال در عصر حاضر در مورد کشورهای هند و انگلیس و کشورهای دیگر فرانسه و الجزایر که سابقه روابط استعماری بین خود دارند و این نیز درست است که الجزایر و هند می خواهند استقلال خود را به همه نشان دهند من نمی گویم ایران استقلال ندارد. اما موضوع این است که سفر آقای باقری به روسیه حتی پس از مذاکرات مهم دوحه جالب به نظر نمی رسد.

وی ادامه داد: در سال ۱۹۸۵ مقاله ای درباره پرونده هسته ای ایران از مرکز روسیه نوشتم و از آن زمان تاکنون روسیه بیش از دیگران از پرونده هسته ای ایران بهره برده و به دنبال سهمی در روابط جهانی بوده است و این امر طول می کشد. سال‌ها برای تعیین امتیازاتی که روسیه در سایه موضوع هسته‌ای ایران در عرصه بین‌المللی به دست آورد. روابط روسیه با ایران چندان صمیمانه نبوده است و می‌دانیم که این کشور هنوز نتوانسته نیروگاه بوشهر را تکمیل کند. متعهد شده است، یا فراموش نخواهیم کرد زمانی که موضوع ایران در ماده ۷ منشور ملل متحد مطرح شد، آمریکا که منجر به شبح جنگ شد به گردن ایران افتاد یا روسیه کاری نکرد یا روسیه. به تمام قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران رای مثبت داد، در صورتی که کشوری حق وتو داشت، همین چند ماه پیش با وجود اینکه مذاکرات در آستانه به نتیجه رسیدن بود، دوباره به دلیل پیشنهادات روسیه و مسائل جدید به تعویق افتاد.

این فعال سیاسی همچنین با اشاره به لزوم پایبندی به سیاست موازنه قوا در صحنه بین الملل گفت: در گذشته شعار خوبی وجود داشت، شعار نه شرقی نه غربی حاکی از لزوم ایجاد روابط متوازن در جهان بود. امروز ما فقط به شرق نگاه می کنیم و حتی روابط ما با شرق در چارچوب عرف و قواعد بین المللی نیست و می بینیم که بدون توافق و قرارداد با روسیه به سمت اتحاد با این کشور پیش می رویم. که چنین وضعیتی بین ایران و روسیه تنها به نفع روسیه است، زیرا ما هیچ بخشی از این رابطه را بدون اطمینان از اجرا نداریم.

گرامی مقدم در پایان در پاسخ به این سوال که آیا رابطه فعلی دولت ایران و روسیه ناشی از نوعی مخالفت با سیاست خارجی دولت قبل است، گفت: هیچ نشانه ای از تعهد دولت قبل نداریم. ” دولت برای غربی ها تمام تلاش دولت قبل بر این بود که با شرق و غرب رابطه متوازن برقرار کند و این کار را به خوبی انجام داد. در دولت آقای خاتمی هم همین وضعیت دیده شد و دولت روحانی نیز سعی کرد همان سطحی را که با غرب داشت با شرق رابطه داشته باشد و به همین دلیل موفق شد اولین برجام را منعقد کند. در عین حال، در همان زمان، روسیه موانعی را ایجاد می کرد، اما با وجود همه مشکلات دولت در آن زمان، توانست آن دوران سخت را پشت سر بگذارد و با امضای برنامه جامع اقدام مشترک بین طرف های مذاکره کننده. تحریم های خطرناک شورای امنیت علیه ایران را لغو می کرد. مخالفان برجام گفتند که دولت روابط بیشتری با غربی ها دارد. پس باید چه کار کند؟ در شرایطی که چهار کشور از میان شش طرف مذاکره کننده ایرانی، کشورهای غربی هستند، آیا باید بیشتر با چین و روسیه مذاکره می کردند؟ این حرف منطقی نبود، اما از آن زمان مخالفان برجام و دولت قبل، بر اساس این سخنان، دولت قبلی را غربی‌محور معرفی می‌کنند که این حرف کاملاً اشتباهی است، حالا که دولت به دست آنها افتاده است. آنها به جای تلاش برای تامین منافع ملی، معتقدند که راه درست پیروی از روسیه است.