مطالبات داروخانه های طرف قرارداد تامین اجتماعی تا پایان شهریور ماه تسویه شد


داروخانه

تهران (پانا) – قائم مقام سازمان تامین اجتماعی امروز با پرداخت ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال به داروخانه های طرف قرارداد تامین اجتماعی گفت: مطالبات تمامی داروخانه های خصوصی، مستقل و دانشگاهی پرداخت و از این سازمان به روز شده است. تا پایان شهریور

به گزارش سازمان تامین اجتماعی، مهدی اسلامی افزود: هفته گذشته سه هزار میلیارد تومان به داروخانه ها و سایر مراکز طرف قرارداد پرداخت شد. امروز نیز با وجود مشکلات مالی و اقتصادی، مطالبات خصوصی، مستقل و دانشگاهی همه، داروخانه برای یک ماه (عادی) و بار اضافی برای اجرای طرح درور شامل درخواست نسخه کاغذی و الکترونیکی است.

وی تصریح کرد: به این ترتیب و با تسویه مطالبات داروخانه ها در شهریور ماه، تنها مطالبات مهریه ماهانه از این مراکز باقی ماند. علاوه بر بخشی از مطالبات مراکز دیالیز و یک ماه مطالبات مربوطه، امروز تعهدات و هزینه های پزشک خانواده پرداخت شد.

و اسلامی افزود: ۳۵۰ میلیارد ریال برای طرح پزشک خانواده، ۱۳۵۰ میلیارد ریال برای مراکز دیالیز، ۲۰۰۰ میلیارد ریال بابت مطالبات هزار و ۴۰۰ مرکز غیردانشگاهی در اسفندماه و تمامی مطالبات دانشگاه ها برای مدت پنج ماه پرداخت شد. سال گذشته و فروردین ۱۴۰۱ در روزهای آینده تسویه حساب می شود.

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی گفت: این سازمان از ابتدای اجرای طرح دروار همکاری جدی و تنگاتنگی با نظام سلامت کشور داشته است. امیدواریم این همکاری ها روز به روز توسعه یابد و با حمایت از برنامه و بودجه ساماندهی این طرح بتوانیم به تعهدات خود در زمینه بازپرداخت سفارشات مراکز قراردادی دانشگاهی و غیردانشگاهی عمل کنیم. همچنین داروخانه ها و سایر مراکز قراردادی.

وی ادامه داد: ارائه خدمات بهینه به بیمه شدگان وظیفه اصلی در درمان تامین اجتماعی و مراکز طرف قرارداد در سازمان است و مردم نباید درگیر مسائل اداری بین بخشی شوند.

اسلامی تاکید کرد: ما یک هدف داریم که آن هم خدمت به مردم شریف و بیمه شده میهن است.

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی گفت: با اجرای طرح دروار و لغو ارز ترجیحی، میانگین هزینه ماهانه دارو برای سازمان تامین اجتماعی در بخش درمان غیرمستقیم حدود ۷۵۰۰ میلیارد ریال افزایش یافت. افزایش قیمت دارو و تعداد مراجعین در مراکز خود سازمان نیز منجر به افزایش شد و بار هزینه ای که بر دوش بخش بود رسیدگی شد.

به گزارش ایرنا، مدیرکل پردازش غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی روز گذشته اعلام کرد: هفته گذشته ۳۰ هزار میلیارد ریال از محل مطالبات داروخانه ها و مراکز طرف قرارداد این سازمان و بخشی دیگر پرداخت شد. این مطالبات به زودی پرداخت خواهد شد.

جمیل حقبرست، معاون برنامه ریزی، مالی و پشتیبانی سازمان تامین اجتماعی پیش از این (سه شنبه ۱۲ آبان ۱۴۰۱) گفت: پرداخت به موقع مطالبات طرفین قرارداد همواره یکی از اولویت های سازمان تامین اجتماعی است. علیرغم افزایش چشمگیر هزینه های سازمان که تنها پس از اجرای افزایش ۳۸ درصدی، حقوق بازنشستگان سایر رده ها ماهانه ۲۶۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت و در هفته جاری پرداخت بخشی دیگر از مطالبات پزشکی آغاز شد. مراکز دولتی و خصوصی

وی همچنین اعلام کرد: در مرحله اول پرداخت ها (۳ و ۱۴ آبان ماه) بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال از مطالبات داروخانه ها و مراکز درمانی به طرف قرارداد پرداخت می شود.

طرح ملی درور در راستای سیاست های کلی نظام سلامت مبنی بر مدیریت منابع از طریق نظام بیمه ای در ۲۳ تیر ۱۴۰۱ آغاز شد.

از اهداف اصلی این طرح می‌توان به تنظیم سیاست‌های تبادل دارو، توزیع مزایا (داروها) بر اساس نیاز بیماران، بهره‌مندی همه گروه‌های جامعه از مزایا، تثبیت پرداخت‌های از جیب بیماران و اجرای بیمه همگانی برای مردم اشاره کرد.

در راستای اجرای این طرح ۶ هزار میلیارد تومان در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ برای پوشش اقشار فاقد بیمه به تصویب رسید. سه دهک اول جامعه (حدود ۶ میلیون نفر) به صورت رایگان و بدون مراجعه حضوری تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند.