مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور ۱۴۰۲ قابل اجرا نیست


سه شنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۱ – ۲۲:۱۹

herald sfidan

تهران (پانا) – رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با اشاره به حضور وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش در جلسه امروز این کمیسیون، گفت: تقلب در کنکور سال ۱۴۰۱ کمتر از سال ۱۴۰۱ بوده است. ۱۴۰۰، اما پوشش رسانه ای گسترده ای در مورد آن وجود داشت.

به گزارش هانیه ملاط، علیرضا منادی سفیدان در تشریح جلسه امروز (سه شنبه ۳۰ تیرماه) سازمان آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس گفت: در اولین قسمت از جلسه امروز که با حضور پورت عباس، رئیس مجلس برگزار شد. سازمان سنجش آموزش کشور، زلفی گل، وزیر علوم و معاونان وزارت. با دو نماینده کمیته اصل نود دیدار کرد. در ابتدای جلسه گزارشی از اقدامات سازمان سنجش در برگزاری کنکور ۱۴۰۱ ارائه شد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در شورای اسلامی ادامه داد: طبق گزارش ارائه شده از سوی سازمان سنجش این امر مشخص شده است. تقلب کنکور ۱۴۰۱ کمتر از ۱۴۰۰ بود اما بازتاب رسانه ای آن به حدی بود که کنکور و تلاش داوطلبان به حاشیه رانده شد.

یادآور می شود: بر اساس گزارش ارائه شده در جلسه امروز، حدود ۸۰۰ کلاهبردار در کنکور سراسری با دستگاه کلاهبردار ساخت شرکت دانش بانیان دستگیر شدند. در آزمون سراسری امسال، استفاده از این دستگاه به تمامی مراکز آزمون اطلاع رسانی شد و به محض روشن شدن دستگاه، شناسایی و سپس متخلف به مراجع قضایی تحویل داده شد. تعداد محدودی از متخلفان امتحانی که از طرق دیگر مرتکب تخلف شده اند توسط وزارت اطلاعات شناسایی شده اند.

رئیس سازمان آموزش، پژوهش و فناوری شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به اینکه دنیا به سمت فناوری حرکت کرده است، متأسفانه این فناوری به مسیری برای استفاده نادرست از آن در علم و آموزش تبدیل شده است که در قالب تقلب شاهد بودیم. این کنکور سراسری عمومی

گوینده سویدان گفت: متخلفان کنکور امسال چندین سال از شرکت در آزمون سراسری جلوگیری می شوند. در این جلسه رئیس سازمان سنجش گزارش دقیقی از تعداد شرکت کنندگان و غایبان کنکور سراسری ارائه کرد و تمامی روش های احتمالی تقلب در سال جاری مورد بررسی قرار گرفت تا داوطلبان به امنیت کنکور امسال اعتماد کنند.

رئیس کمیته آموزش، تحقیقات و فناوری شورای اسلامی در مورد کنکور سال آینده گفت: در جلسه امروز رئیس سازمان سنجش و وزیر علوم تلویحاً اعلام کردند که مصوبه شورای انقلاب فرهنگی مبنی بر حذف کنکور سال ۱۴۰۲ اجرا نشد و از سال ۱۴۰۳ امکان شرکت در کنکور سراسری به شکل برنامه ریزی شده توسط شورای انقلاب فرهنگی وجود دارد. البته این موضوع باید به تصویب مجلس نمایندگان برسد.