مشکل جدید مریخ نورد ناسا


چهارشنبه ۱۵ جولای ۱۴۰۱-۵۵۰

مریخ نورد توسط ناسا

تهران (پانا) – سنگ های مریخ برای مریخ نورد استاگام ناسا که قصد جمع آوری نمونه از این سیاره را دارد مشکل ساز شده است و ظاهرا استاگام قادر به جمع آوری نمونه نیست.

به گزارش ایسنا، مریخ نورد Perseverance ناسا در حال بررسی منطقه دلتای یک رودخانه باستانی بسیار جالب در خور Jezero است. این مریخ نورد نقشه های بزرگی برای جمع آوری نمونه های سنگی دارد که ممکن است حاوی شواهدی از زندگی باستانی باشد. اما به نظر نمی رسد این سنگ ها با کاوشگر مریخ ناسا همکاری کنند.

دنیس باکنر از دانشگاه فلوریدا در بیانیه‌ای هفته گذشته ناسا درباره پیشرفت ماموریت، آزمایش‌ها و مصیبت‌های «استقامت» برای یافتن یک سنگ خوب برای نمونه‌برداری را توصیف کرد. باکنر می نویسد: گاهی اوقات مواد شکننده در طول فرآیند حفاری ترک می خورند، ترک می خورند یا حتی خرد می شوند، و سایر سنگ ها اشکال و زوایای پیچیده ای دارند که حفاری را دشوار یا غیرممکن می کند.

مریخ نورد Endurance سنگ لایه لایه جالبی به نام Betty Stone را هدف قرار داده است که به نظر می رسد از صخره سقوط کرده است. “لایه های ناهموار و شکل ضعیف” این سنگ، برنامه های جمع آوری نمونه ها را لغو کرد. زیرا قرار دادن تمرین وسیله نقلیه استقامتی در جای خود بسیار دشوار بود.
ناسا قصد دارد نمونه هایی را از کاوشگر جمع آوری کرده و در طی ماموریت های آینده به زمین بازگرداند. استقامت قبلاً مجموعه کوچکی از سنگ‌ها را از مناطق دیگر دهانه جمع‌آوری کرده است، اما هر چیزی که در دلتای این رودخانه باستانی جمع‌آوری شده است ارزش ویژه‌ای دارد. تاریخچه این دلتا آن را به مکانی عالی برای جستجوی نشانه هایی از حیات میکروبی باستانی تبدیل کرده است.

تیم هدایت مریخ نورد اخیرا در توییتی از مریخ نورد پشتکار نوشت: سنگ های دلتای رودخانه باستانی جذاب هستند، اما تاکنون هیچ کدام برای نمونه برداری از مریخ مناسب نبوده اند. برخی بسیار شکننده و برخی دیگر بسیار سخت هستند، اما من مطمئن هستم که به زودی مورد مناسب را پیدا خواهم کرد. دلیلی ندارد که به من نگویند «استقامت».

محققان به دنبال سنگ متفاوتی مشابه پتیت هستند. باکنر گفت شکل هدف جدید به نام Skinner Ridge Rock برای حفاری هسته و نمونه برداری راحت تر و قابل دسترس تر است.

مریخ مدت‌هاست که مشکلاتی را برای ماشین‌های انسانی ایجاد کرده است، از تخریب چرخ‌های خودروهای مریخ نورد گرفته تا پرتاب گرد و غبار روی صفحات خورشیدی.
مریخ نورد استامینا در مقایسه با آنچه مریخ می تواند انجام دهد مشکلی جزئی است و استامینا هرگز از تلاش برای یافتن چنین نمونه هایی دست بر نمی دارد.