مشترکی که گاز کمتری مصرف کند می تواند مازاد خود را در بورس بفروشد


شنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۱ – ۱۲:۳۲

شرکت گاز ایران ملی

تهران (پانا) – مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه با اجرای طرح کنتورهای هوشمند گاز، مدیریت مصرف توسط مردم انجام می شود، گفت: اگر مشترک گاز کمتری مصرف کند، می تواند گاز مازاد را بفروشد. در منطقه بازار سهام.

به گزارش شرکت ملی گاز ایران، مجید شقانی قیمت گاز در ایران را بسیار ارزان دانست و گفت: قیمت گاز در اروپا بیش از ۲ دلار در هر مترمکعب است و گاهی به بیش از ۴ دلار می رسد در حالی که قیمت گاز گاز ایران در بخش خانوار حدود ۷۰ تومان است.

وی گفت: هدف از اجرای طرح کنتور هوشمند مدیریت مصرف و استفاده صحیح از خدمات ارائه شده است.

معاون وزیر نفت در امور گاز ادامه داد: زیرساخت سوآپ برای گازرسانی آماده است و اگر مشترک گاز کمتری مصرف کند، می تواند گاز مازاد را در بورس تامین کند و در بورس انرژی با قیمت آزاد بفروشد. . .

به گفته الشغنی، زمانی که این پروژه تکمیل شود، یکی از اهداف فروش گاز در بورس انرژی است.

وی تاکید کرد: در سال ۱۴۰۰ بر اساس قانون بودجه وظیفه داشتیم بخشی از گاز را در بورس انرژی تامین کنیم، اما از آنجایی که زیرساخت ها آماده نبود و زیرساخت ها در پایان سال آماده است، این امر محقق نشد. ممکن است. برای تامین گاز

بر اساس لایحه لایحه بودجه سال جاری، شرکت ملی گاز ایران باید در راستای اصلاح الگوی مصرف به منظور بهبود توزیع گاز و نصب کنتورهای هوشمند با اولویت مشترکان پرمصرف تلاش کند. در حوزه سخت افزار ساخت کنتورهای هوشمند در اولویت است و اکنون بحث های هوشمندسازی در اروپا در حال انجام است. این پروژه عظیم باید ظرف ۴ سال به بهره برداری برسد و طبق برآورد اولیه به ۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.