مراقب این گیاهان آپارتمانی زیبا اما سمی باشید


gl و kyah

تهران (پانا) – مراقبت از گل و گیاه دغدغه بسیاری از افراد است، اما همه افراد در این راه آگاهی لازم را ندارند، گاهی مراقبت از گل ها و گیاهانی که گاه باعث مسمومیت یا مرگ افراد به ویژه نوزادان و کودکان می شود. حیوانات خانگی

به گزارش جامعه ۲۴، وجود و نگهداری گل و گیاه در عین زیبایی بخشیدن به خانه و دکوراسیون زیبا می تواند به حفظ یک سبک زندگی متناسب و سالم کمک کند، بنابراین آنها را در خانه نگه دارید، زیرا می توانند برای دیگران و حتی حیوانات خطرناک باشند.

گل ها و گیاهان خانه فضا را لطیف می کنند و طراوت و شادی را در فضا پخش می کنند. باید بدانید که بسیاری از گیاهان آپارتمانی معمولی مانند نرگس، آلوئه ورا یا پیچک انگلیسی (Bapetal)، حاوی مواد شیمیایی سمی هستند که می توانند باعث سنگ کلیه، تورم گلو و استفراغ در بزرگسالان شوند و اگر توسط کودکان یا حیوانات خانگی خورده شوند. خسارت جبران ناپذیر

گل زنبق

زنبق یکی از زیباترین گیاهان سمی است. این گل زیبا طرفداران زیادی دارد اما مراقب وجود کریستال های اگزالات کلسیم در این گیاه باشید که بدن انسان قادر به حل و تجزیه آنها نیست و باعث نارسایی کلیه و کبد در انسان می شود و این بیماری ها و عوارض در کودکان بسیار بیشتر است. بیش از آن است و می تواند خطرات زیادی برای آنها ایجاد کند.

پرنده بهشتی

یکی دیگر از گیاهان بسیار سمی و مضر مخصوصاً برای حیوانات خانگی، گیاه زیبای پرنده بهشتی است که بسیاری از افراد دوست دارند در خانه از آن نگهداری کنند. گیاهی زیبا با گل های رنگارنگ شبیه سر پرنده پردار و حاوی هیدروژن سیانید (ماده ای بسیار خطرناک برای حیوانات خانگی که باعث استفراغ، خواب آلودگی و حتی مرگ می شود).

اما باید بدانید که این گیاه در خانه به راحتی شکوفا نمی شود و باید یک باغبان حرفه ای باشید تا بتوانید در خانه از این گیاه گل تهیه کنید.

نخل ساگو

یکی دیگر از گیاهان مورد علاقه برای نگهداری در خانه نخل ساگو است. این گیاه که یک گیاه نیمه گرمسیری با رشد کند و بومی ژاپن و جنوب چین است حاوی سمی به نام سیکاسین است که برای کودکان و حیوانات خانگی بسیار خطرناک است. به ویژه در حیوانات، این سم باعث آسیب کبدی و در نهایت مرگ می شود.

تمام قسمت‌های نخل ساگو هنگام بلعیدن برای انسان و حیوانات سمی است، اما دانه‌ها سمی‌ترین آنها هستند. اگر بچه های کوچک یا حیوانات خانگی دارید، حتما این گیاه را از آنها دور نگه دارید.

فیلودندرون

اگر در خانه فیلودندرون دارید، باید بسیار مراقب فرزندان خود باشید. اگرچه گیاه فیلودندرون کشنده نیست، اما اگر برگ های آن خورده شود، می تواند باعث تهوع، تحریک پوست، تورم گلو، استفراغ و اسهال به ویژه در کودکان شود. اگر می خواهید این گیاه را نگهداری کنید، حداقل آن را از فرزندان خود دور نگه دارید یا زمانی که فرزندتان بزرگتر شد آن را تهیه کنید. به این ترتیب از خطرات احتمالی در امان خواهید بود.

گل نرگس

با فرا رسیدن فصل سرما، نرگس از محبوب ترین گیاهان و گل هایی است که مردم تمام تلاش خود را برای خرید آن می کنند. عطر این گل به قدری مست کننده است که هر مشکلی را برای چند دقیقه فراموش می کنید.

گل نرگس را می‌توان یکی از معطرترین و متنوع‌ترین گل‌هایی نامید که طرفداران بی‌شماری در بسیاری از نقاط جهان دارد و سالهاست که یکی از تأثیرگذارترین گل‌ها در صنعت گردشگری گل در سراسر جهان بوده است.

شاید پس از مطالعه این مقاله از این پس در خرید و استفاده از این گل دقت بیشتری کنید. گل نرگس حاوی ماده شیمیایی به نام لیکورین است که در صورت زیاده روی در مصرف آن کشنده است و منجر به مرگ افراد می شود.

فراوان

یکی دیگر از گیاهان بسیار محبوب امروزه آلوئه ورا است. آلوئه ورا یکی از خاص ترین و پرمصرف ترین گیاهان است که در سال های اخیر برای سلامت پوست و مو بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این گیاه دارای برگ های گوشتی، آبدار، خشن و سبز رنگ است که شباهت زیادی به کاکتوس دارد.

از این گیاه برای پیشگیری از آسم، سینوزیت، بواسیر، پارکینسون، پسوریازیس، بیماری های روده، کبد و … استفاده می شود.

با تمام این خواص، آلوئه ورا می تواند برای گربه ها و سایر حیوانات کوچک بسیار سمی باشد و در صورت لمس یا بلعیدن می تواند به آنها آسیب برساند و باعث استفراغ و اسهال شدید شود.