مراقبت از گوش با 10 ترفند موثر روز


ما صدای جهان را با گوش خود می شنویم و تفسیر می کنیم. گوشها ارگانهای مهمی برای برقراری ارتباط با جهان پیرامون ما هستند که در حفظ تعادل بدن نیز نقش اساسی دارند. رمزگشایی امواج صوتی در گفتار و زبان تنها بخش کوچکی از نقش گوش است. بدون سلامت این اندام مخفی و عملکرد مناسب آن ، ارتباط و تعامل با دیگران دشوار می شود.

به دلیل حساسیت این اندام مهم در بدن ، مراقبت سالانه و منظم گوش توصیه می شود ، که نه تنها برای توانایی شنوایی (زیرا همه نمی توانند بشنوند) ، بلکه به دلیل تحرک و ارتباط با گوش نیز اهمیت دارد. جهان اطراف ما در اینجا شش روش رایج برای مراقبت از گوش ها آورده شده است.

1- گوش پاک کن و محافظ گوش

مردم به طور کلی از یک سواب پنبه ای به نام گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش ها استفاده می کنند ، اما آنها نمی دانند که تمیز کردن نادرست و غیر ضروری می تواند باعث مشکلات گوش شود و توصیه نمی شود. خوب است بدانید که گوش های شما همیشه تمیز است به طوری که موم اضافی گوش به طور مرتب از گوش داخلی به گوش خارجی منتقل می شود و بنابراین خشک شدن را تنها با یک پارچه مرطوب برای شما آسان می کند. از گوش

در واقع استفاده از گوش پاک کن که در مجرای گوش قرار داده شده و در مجرای گوش پیچانده می شود ، می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد ، از جمله این که در نتیجه آن گوش می تواند آسیب ببیند. گوش پاک کن می تواند مقداری از جرم گوش را خارج کند ، اما عمدتا جرم گوش را به داخل مجرای گوش می راند و آن را در مجرای گوش قرار می دهد و منجر به انسداد ، کاهش شنوایی و عفونت احتمالی می شود.

برای این منظور ، برای جلوگیری از هر گونه مشکلی ، بهتر است توجه خود را به گوش خارجی متمرکز کنید و از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن آن با آب گرم استفاده کنید. اگر فکر می کنید گوش شما مریض است ، به پزشک یا متخصص شنوایی شناسی خود مراجعه کنید تا گوش شما را تمیز کرده و با خیال راحت از شر درد خلاص شوید. همچنین می توانید از قطره های چشمی بدون نسخه پزشک با نظر داروساز استفاده کنید که به روند روانکاری طبیعی گوش برای دفع جرم کمک می کند.

2- اجسام خارجی و پیشگیری از آسیب

بسیاری از مردم عادت دارند تا جایی که می توانند اجسام خارجی را از گوش به گوش بچسبانند. برخی از این اجسام می توانند وظیفه مراقبت از گوش را بر عهده بگیرند ، اما اگر بسیار کوچک یا عمیق باشند تا وارد مجرای گوش نشوند ، خطر آسیب به این اندام را افزایش می دهد.

قاعده کلی در مورد این اجسام این است که آنها نباید از آرنج شما کوچکتر باشند. در واقع ، این اندازه تقریبی نشان می دهد که اندازه این اجسام خارجی نباید برای نفوذ به گوش زیاد باشد. البته تنها نگرانی در این مورد نفوذ عمیق اجسام به داخل گوش نیست. استفاده از هدفون توگوشی همچنین می تواند باعث آسیب به گوش شود ، مانند کم شنوایی یا سایر آسیب ها ، به ویژه برای افرادی که به گوش دادن به موسیقی بلند عادت دارند. برای محافظت از گوش های خود ، هنگام استفاده از اجسام خارجی و قرار دادن آنها در گوش خود مراقب باشید.

حتما بخوانید: نام 6 مورد از بهترین آنتی بیوتیک ها و عفونت های گوش (بدون عوارض جانبی)

3- سطح صدا و مراقبت از شنوایی

افراد جوان تر دوست دارند موسیقی را با صدای بلند بشنوند ، اما نادیده گرفتن میزان صدا می تواند منجر به کاهش شنوایی زودرس شود. گوش دادن معمولی یا مداوم به موسیقی در 85 دسی بل یا بیشتر به احتمال زیاد منجر به مشکلات شنوایی مانند وزوز گوش یا کاهش شدید شنوایی می شود. در صورت تداوم این مشکلات ، آسیب های جبران ناپذیری به بافت های گوش وارد می شود ، بنابراین برای حفظ سلامت هرچه بیشتر این بافت ها ، مراقبت از شنوایی باید به عنوان بخش مهمی از فرایند محافظت از گوش در نظر گرفته شود.

4- سمعک و پیشگیری از عفونت

در صورت استفاده از سمعک ، تمیز نگه داشتن گوش و گوش ضروری است. تجمع عرق و پلاک در مجاری گوش می تواند در شنوایی شما اختلال ایجاد کرده و حتی به شنوایی شما آسیب برساند.

علاوه بر مراقبت از حفظ شنوایی ، باید مراقب سلامت گوش خود نیز باشید. استفاده از سمعک آلوده خطر عفونت گوش را افزایش می دهد. به خاطر داشته باشید که وقتی گوش را در گوش می گذارید ، همه میکروب ها و باکتری های سطح آن می توانند وارد گوش شوند. تمیز نگه داشتن دستگاه شما کار سختی نیست ، اما اگر به نظافت دقیق تری نیاز دارید ، شنوایی خود را به متخصص پروتزهای شنوایی نشان دهید.

5- کرم ضد آفتاب و پیشگیری از آفتاب سوختگی

به آخرین باری که از کرم ضد آفتاب استفاده کرده اید فکر کنید. بعد از مالیدن کرم به دست ، صورت و گردن ، آیا کرم را به طور یکنواخت روی گوش های خود قرار دادید؟ جای تعجب نیست که اکثر مردم آن را فراموش کرده و از کرم های ضد آفتاب برای گوش های خود استفاده نمی کنند ، در حالی که خوب است بدانید گوش ها یکی از تأثیرگذارترین اندام های بدن برای سرطان پوست هستند.

گوش ها در اطراف سر قرار دارند و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید بدون استفاده از کلاه یا کلاه می تواند منجر به خطر و آسیب به پوست شود. بنابراین دفعه بعد که از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید ، مقدار کمی از آن را روی گوش ها بمالید.

6- پزشکان و شنوایی شناسان

با وجود مفید بودن توصیه هایی که برای مراقبت سالانه از گوش ارائه می شود ، ما نباید مراجعه به پزشک و متخصص شنوایی شناسی را فراموش کنیم. البته این ویزیت نباید هر سال انجام شود ، برای بزرگسالان ، بهترین زمان بازدید هر 3 تا 5 سال است و این کار باید در فواصل کوتاهتر با افزایش سن انجام شود. برای حفظ سلامت کلی بدن ، از جمله گوش های خود ، یک چکاپ سالانه با پزشک برنامه ریزی کنید.

هرگز سلامت گوش های خود را دست کم نگیرید. اینها اعضای شگفت انگیزی هستند که نقش مهمی در تعامل شما با دوستان ، خانواده و محیط بازی می کنند. شش نکته زیر ، اگر رعایت شود ، به سلامت و ماندگاری گوش شما کمک می کند ، اما به خاطر داشته باشید که علم بدون عمل بی فایده است. برای داشتن گوش های سالم ، باید آنها را به خوبی درمان کنید.

5 ترفند اضافی

1- از وارد كردن اجسام تيز به داخل گوش خودداري كنيد. از آنجا که ساختار گوش بسیار ظریف و حساس است ، قرار دادن اجسام مختلف در آن می تواند به اندام آسیب برساند. این موارد ممنوع شامل گوش بند است. صرف نظر از آسیب هایی که استفاده از پاک کننده های گوش می تواند به گوش شما وارد کند ، خطر هل دادن موم گوش به عمق بیشتر نیز وجود دارد.

2- گوش ها را تمیز کنید. آیا می دانید که مجرای گوش خود را تمیز می کند و موم گوش در قسمت های عمقی مجرای گوش به هیچ وجه ایجاد نمی شود؟ بنابراین وقتی از گوش پاک کن استفاده می کنید ، در واقع بدتر می شوید. برای اطمینان از تمیز بودن گوش ها ، قسمت بیرونی آن را به آرامی با آب و صابون بشویید. پس از آن ، آنها را با یک حوله خشک کنید.

حتما بخوانید: وزوز گوش ، داروهای خانگی قطعی ، داروهای مفید و نکات

برای جلوگیری از آسیب به مجاری گوش ، هرگز گوش ها را خیس نکنید. به ندرت اتفاق می افتد که توده بزرگی از توده ها در گوش جمع شوند و باید توسط پزشک متخصص تمیز شوند. معمولاً یک شستشوی ساده ، همانطور که در بالا توضیح داده شد ، برای تمیز نگه داشتن این اندام کافی است.

3- حجم را کاهش دهید. بسیاری از مردم از هدفون برای جلوگیری از مزاحمت ناشی از نویز خارجی استفاده می کنند. هنگام استفاده از هدفون ، به ویژه هدفون توگوشی ، مطمئن شوید که صدا در سطح مناسبی قرار دارد تا از خطر کم شنوایی به دلیل صداهای بلند جلوگیری کنید. هر زمان که در محیط پر سر و صدا هستید ، مانند کنسرت ، مسابقه موتور سواری یا دیسکو ، برای گوش خود یک گوش بند بگذارید. اگر در مکانی هستید که به مدت طولانی در معرض صداهای بلند قرار دارید ، هر از گاهی گوش های خود را استراحت دهید تا بتوانند از فعالیت خراشیدن بهبود یابند.

4. گوش ها را بررسی کنید. اگر در مکالمات خود کم شنوایی دارید یا وقتی دیگران با شما صحبت می کنند ، بخشی از صحبت های آنها را نمی فهمید و باید دائماً بخواهید آنچه را که می گویند تکرار کنید ، ممکن است کم شنوایی تدریجی داشته باشید. حتماً در طول سال به ارائه دهندگان مراقبت های اولیه مراجعه کنید تا پزشکان این مراکز (PCPs) بتوانند سلامت گوش شما را بررسی کنند.

پس از معاینه شما ، پزشکان این مراکز تعیین می کنند که آیا برای انجام آزمایشات بیشتر باید به متخصص گوش و حلق و بینی یا شنوایی شناس مراجعه کنید. نادیده گرفتن این کاهش شنوایی می تواند منجر به عوارض و آسیب های دیگری مانند افسردگی و آلزایمر شود. در صورت احساس درد در ناحیه گوش یا مشاهده تغییر در شنوایی ، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

10 روش ساده برای تمیز کردن گوش در خانه (به طور کامل و ایمن)

5- استرس نداشته باشید. استرس بیش از حد می تواند منجر به وزوز گوش یا وزوز گوش شود. علاوه بر بی شمار مشکلات و عوارض جانبی استرس بر سلامت انسان ، صدا در گوش می تواند منجر به علائمی مانند مشکلات شنوایی ، عدم تمرکز ، اختلالات خواب و کاهش شنوایی شود. اگر صدا در گوش شما بیش از حد تکرار می شود ، باید شیوه زندگی خود را تغییر دهید و مدتی از فعالیت های استرس زا دوری کنید و همچنین از رفتن در محیط های پر سر و صدا خودداری کنید. اگر این عارضه اغلب رخ می دهد ، حتماً این موضوع را با پزشک مراقبت های اولیه خود در میان بگذارید.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید