مراحل و مدارک تغییر نام در شناسنامه


جبران خسارت

تهران (پانا) – شناسنامه یکی از اسناد رسمی در ایران است که سازمان ثبت احوال کشور موظف به صدور آن برای هر شهروند ایرانی است. این سند رسمی حاوی اطلاعات هویتی افراد، نام والدین و همسر، نام و تعداد فرزندان و همچنین رویدادهایی مانند ازدواج، طلاق و فوت است.

این سند به دلیل داشتن اطلاعاتی که دارد یکی از مهم ترین اسناد هویتی محسوب می شود. به همین دلیل نام افراد تنها در شرایط خاص قابل تغییر است.

بر اساس قانون اصلاح قانون ثبت احوال، هرگونه تغییر شناسنامه بدون طی مراحل قانونی جرم محسوب می شود. بنابراین، اگر شخصی قصد تغییر نام خود را داشته باشد، باید فقط از طریق مراجع قانونی اقدام کند. زیرا دلایل زیادی برای در نظر گرفتن الزامات قانونی خاص برای تغییر مدارک هویتی وجود دارد.

یکی از مهم ترین دلایلی که می توان به آن اشاره کرد حفظ اعتبار اسناد ثبتی (شناسنامه و گذرنامه) است تا افراد با نام ثابت برای دیگران شناخته شده باشند و با تغییر دلایلی برای فرار از وظایف و تعهدات قانونی خود ارائه نکنند. نام آنها اما برخی از افراد به دلیل نارضایتی از نام خود اقدام به تغییر آن می کنند.

دستورالعمل ثبت احوال در مورد تغییر نام

تدوین دستورالعمل جدید تغییر نام در شناسنامه و تصویب آن در شورای عالی ثبت احوال، اختیار تغییر نام را به سازمان ثبت احوال داد. طبق ماده ۲۰ قانون ثبت احوال، افراد می توانند با ارائه مدارک شناسایی به ادارات ثبت احوال و پرداخت هزینه های مربوطه، دادخواست تغییر نام و نام خانوادگی خود را ارائه کنند.

در صورتی که این درخواست مغایر با قوانین و شرایط تغییر نام ثبت احوال نباشد، اصلاحات لازم در شناسنامه شخص درج خواهد شد. ثبت‌کننده معمولاً درخواست‌ها را در ابتدا تأیید می‌کند اگر متوجه شود که نام حاوی کلمات یا معانی غیرعادی است.

افرادی که می خواهند نام خود را تغییر دهند باید شرایط زیر را داشته باشند:

این افراد باید ۱۸ سال یا بیشتر سن داشته باشند.

افراد زیر ۱۸ سال دارای گواهی رشد.

پدر یا پدر می توانند با ارائه شناسنامه نام فرزندان زیر ۱۸ سال را تغییر دهند.

قیم قانونی (ولی، قیم و وصی) می تواند با ارائه ادله مستند به افراد صغیر و افراد بی بضاعتی که وضعیت آنها تأیید شده است، اقدام کند.

مدارک مورد نیاز برای تغییر نام:

نمونه تکمیل شده فرم درخواست تغییر نام توسط دارنده شناسنامه، قیم، امین یا قیم قانونی و وکیل.

اصل و کپی دارنده شناسنامه.

اصل و کپی شناسنامه ولی یا قیم یا قیم قانونی در صورت تکمیل درخواست توسط هر یک از آنها.

اصل مدرک مثبته از طرف متقاضی در صورتی که متقاضی صاحب شناسنامه نباشد.

اصل رسید بانکی برای پرداخت کارمزد.

هیچ محکومیت کیفری مؤثری برای افراد بالای ۱۸ سال وجود ندارد.