محمدمهاجیری: عزت جناح اصولگرا در گرو عزت دولت است – پایگاه خبری مدیریت شده


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; محمد مهگیری فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به این سوال که این روزها در عرصه سیاسی کشور به دلیل وحدت دولت و مجلس حمایت از اصولگرایان کاهش یافته است، نشانه عقب نشینی را در کجا می بینید؟ وی درباره این حمایت گفت: کمبود این رشته را به شدت احساس می کنم. اما نیمه عمر مجلس گذشته و به انتخابات مجلس آینده نزدیک می شویم. بنابراین اگر نمایندگان بخواهند در حوزه‌ها رای دهند و مدام از دولت تمجید و تمجید کنند و از آنها انتقاد نکنند، ممکن است متهم به کارگزاری دولت در حوزه‌ها شوند و انتخاب‌کنندگان آنها را شریک این امر بدانند. دولت در برخی آشفتگی ها، افزایش قیمت ها و مجازات ها است. به همین دلیل کاملا طبیعی است که نمایندگان مجلس از این پس به مرحله انتقاد از دولت و نگاه به صندوق های رای جلسه آینده بروند.

وی افزود: بخشی از وزرا و معاونان وزرا به این واقعیت پی بردند که در سمت های خود صلاحیت کافی را ندارند و به دلیل محدودیت هایی که برای دولت وجود داشت از ابتدا رای دادند. اما مجلس نمی‌خواهد در این کاستی‌هایی که در بخشی از دولت وجود دارد، شریک دیده شود. طبیعتاً می خواهند خود را از دولت جدا کنند.

مهگیری در پاسخ به این سوال که در جریان انتخابات مجلس نمایندگان از آقای رئیسی دعوت کرده و از وی برای حضور حمایت کرده و اکنون این روزها در حال احضار وزرای دولت است. این رفتار را چگونه می بینید؟ وی گفت: در ابتدای دولت اکثریت مطلق وزرا کارنامه مشخصی نداشتند و در واقع دیکته نمی نوشتند. به همین دلیل نمایندگان مجلس به این وزرا رای دادند زیرا امیدوار بودند بتوانند عمل کنند. الان نزدیک به یک سال از این دولت می گذرد، وزرا دیکته نوشته اند و دیکته های نوشته شده اشتباه است. به خصوص که این خطاها در حوزه های اقتصادی بیشتر خود را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: نمایندگان به دلیل وضعیت اشتغال از وزیر کار ناراضی بودند و انتقادات زیادی در وزارت کارخانجات وجود دارد که نتوانستند به تولید مورد نیاز برسند و روند نگران کننده صنعت خودرو در کشور. و موارد مشابه دیگر و همچنین در وزارت جهاد کشاورزی در تامین نیازهای مردم کشاورزی کوتاهی وجود دارد و در مورد ورود به سازمان بازرسی همه چیز نشان می دهد که نمایندگان مجلس حساس شده اند و می بینند. مکتوب حکم می کند الان پر از اشتباه است و برخورد مجلس و دولت طبیعی است. به هر حال ماه عسل زیاد نبود.

این فعال سیاسی در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه عدم حمایت دولت از اصولگرایان را می بینید، گفت: خیر، شاهد چالش جدی نخواهیم بود. دولت آقای رئیسی کاملاً یک دولت اصولگرا است و در واقع شأن جناح اصولگرا با عزت دولت گره خورده است. آنچه من می گویم اصولگرایان بدون اصولگرایان معتدل است که از دولت آقای رئیسی انتقاد می کنند و بقیه جریان اصولگرا موفقیت و شکست دولت آقای رئیسی را موفقیت و شکست می دانند. با این حال، آنها این خطر را احساس می کنند که در پایان چهار سال دولت آقای رئیسی رقیبی داشته باشد که شاید بتواند موفقیت آمیزتر از آقای رئیسی مبارزات انتخاباتی داشته باشد. به همین دلیل جریان اصولگرا آمادگی این اتفاق را ندارد و از هر نظر پشت سر آقای رئیسی خواهند بود. بنابراین، خواهید دید که با تمام انتقادات مجلس از دولت، وقتی احساس خطر کنند، کاملاً از دولت حمایت خواهند کرد. اگرچه ممکن است مانند قبل حمایت نکنند، اما همچنان از استاد استاد حمایت زیادی خواهند کرد.

مهاجری در پاسخ به این سوال که برخی از شکاف بین آقای رئیسی و قالیباف صحبت می کنند، به نظر شما چقدر صحت دارد؟ اگر این خلأ وجود داشته باشد نتیجه رفتار او چه خواهد شد و در نهایت چه سرنوشتی خواهد داشت، گفت: آقای قالیباف گاهی در مجلس انتقادات تندی از دولت وارد می کند که ممکن است حکایت از چالش با رئیس مجلس داشته باشد. و رئیس دولت در افکار عمومی. نمی‌دانم پشت صحنه این دو تفاوت‌هایی وجود دارد یا خیر. اما فرض کنید در مورد سکه ۴۲۰۰ تومانی مجلس و دولت اختلاف جدی وجود دارد. حتی رئیس جمهور در تلویزیون از مجلس انتقاد می کند و رئیس مجلس از تریبون مجلس از دولت انتقاد می کند. چنین عارضه‌هایی شنیده می‌شود، اما نمی‌دانم آیا این نشان دهنده تفاوت است یا گسترش تفاوت.

مهاجری در پاسخ به این سوال که عدم حمایت اصولگرایان از رئیس جمهور من ممکن است در انتخابات ۱۴۰۴ برای دولت هزینه داشته باشد و به سراغ نامزد دیگری بروند یا باز هم شاهد حمایت خواهیم بود؟ وی گفت: معمولا دوره نمایندگی در ایران ۸ سال است و طبیعی است که آقای رئیسی زمانی که در پایان ۴ سال دولت خود است، تازه تجربه یک رئیس جمهور را کسب کرده باشد. البته اصولگرایان حاضر نیستند گزینه دیگری را که بخواهند از آن حمایت کنند و در مقابل آقای رئیسی قرار دهند، ارائه دهند، بنابراین یک بار دیگر به طور کامل از آقای رئیسی حمایت خواهند کرد.