محسنی اژه ای: اگر دادگاه سوئد بذر عدالت بود، حمید نوری باید تبرئه می شد – پایگاه خبری مدرس


گزارش کردن دیده بان ایران حجت الاسلام والمسلمین محسنی آجی امروز دوشنبه (۱۲ مرداد) طی سخنانی در جلسه شورای عالی قضایی ضمن گرامیداشت ایام پایانی ماه مملو از خیر و فضیلت ذی الحجه و فضیلت . در روز مولا آمده است: درسی که از این روزهای فرخنده و بزرگ می گیریم این است که اگر اسلام عزیز و جبهه حق و عدالت به خطر افتاد، نه تنها از رنج و سختی دوری کنیم، بلکه باید از آنها نیز دوری کنیم. . ما هم اگر لازم باشد جان عزیزمان را فدا کنیم.

وی همچنین با اشاره به بزرگداشت عید سعید قربان و عید سعید قربان، از مردم و دست اندرکاران برگزاری جشن ۱۰ کیلومتری عید قربان و عید قربان در این روز تقدیر کرد. در تهران، مهربانی یک میلیون نفر در روز غدیر در سراسر کشور.

سازمان بازرسی کل کشور نباید قانون حمایت از خانواده و جوانان را رها کند

رئیس قوه قضاییه در ادامه با گرامیداشت روز خانواده و تجلیل از بازنشستگان گفت: هر تلاشی برای تحکیم بنیان خانواده و ایجاد محبت و همدلی در نهاد خانواده موجب تعالی و پیشرفت هر چه بیشتر جامعه می شود.

بر این اساس رئیس کل دادگستری به رئیس سازمان بازرسی کل کشور تاکید کرد که نگران نظارت بر اجرای قانون «حمایت از خانواده و جمعیت جوانان» و به طور کلی کلیه قوانین مربوط به تمایز نهاد خانواده و تسهیل ازدواج و مسکن و نظارت جدی بر اجرای این قوانین.

در همین راستا رئیس قوه قضائیه همچنین مرکز توسعه حل اختلاف و دادگاه های خانواده را موظف کرد که به موضوع وحدت خانواده توجه بیشتری داشته باشند و در پرونده های خانوادگی، نفقه، مهریه و … رسیدگی و صدور حکم شود. این فرآیند به استحکام خانواده ها منجر می شود و از فروپاشی و پیشگیری از آنها جلوگیری می کند.

قاضی همچنین با اشاره به پرونده دستگیری و محاکمه ناعادلانه «حمید نوری» شهروند ایرانی در سوئد و مغایرت این دستگیری و محاکمه با موازین و اصول قانونی و نقض عدالت قضایی در این پرونده، نحوه دستگیری، محاکمه و اتهام متهم شدن یک شهروند ایرانی به تروریست و قاتل، به گفته برخی افراد در چارچوب این محاکمه ناعادلانه، فردی جاعل و غیراخلاقی است. .

رئیس قوه قضائیه با اشاره به ایرادات و اشکالات آشکار و آشکار در نحوه محاکمه حمید نوری در سوئد از جمله انتصاب یک کارمند سابق به عنوان قاضی و نقض اصول حقوق بشر توسط مدعیان دروغین حقوق بشر در این زمینه. گفت: تروریست ها و قاتلانی که در دهه های مختلف به ویژه در دوران جنگ تحمیلی جنایت علیه مردم ایران با صدامیان مرتکب شدند، امروز به آغوش کشورهای غربی پناه بردند و سران این کشورها از این تروریست ها حمایت می کنند و از آنها به عنوان شاهد استفاده می کنند. در یک محاکمه ساختگی ناعادلانه

در ادامه جلسه شورای عالی قضایی با اشاره به اهمیت تکریم منتقل شدگان به قوه قضائیه، رئیس کل دادگستری به کلیه مسئولین و کارکنان دستگاه قضایی اطمینان داد که علیرغم حجم زیاد و سختی کار، در نهایت صبر و شکیبایی به عمل می آید. با کسانی که سیستم قضایی را بررسی می کنند، اعم از برخورد با شاکی، شاکی و متهم و دانستن اینکه رفتار ما با مردم، مشتریان و نحوه برخورد ما با مسائل آنها در صورتی که تاثیری بیش از اصل رسیدگی نداشته باشد. ، تاثیر کمتری هم ندارد.

انتقاد رئیس کل دادگستری از دستورات و دستورات غیرقابل دفاع قضایی

حجت الاسلام والمسلمین محسنی آجی نیز بر لزوم صحت امور، دستورات، احکام و آرای صادره از مراجع قضایی تاکید کرد و وجه اصلی این اعتبار را مطابقت این احکام و فتواها با قانون دانست. موازین و اصول: اگر بخواهیم در قضاوت ها، نظرات و دستورات خود به طور کامل و همه جانبه از قانون پیروی کنیم، تحقق عدالت و احقاق حقوق مظلوم بهتر و آسان تر خواهد بود.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به دیدار روز گذشته خود با اعضای کمیته سازندگی در مجلس نمایندگان به مقولاتی مانند تغییر کاربری، تعدی به اراضی طبیعی و تخریب محیط زیست اشاره کرد و گفت: در چنین مواردی تایید می کنیم که مقامات تغییر کاربری یا تخریب را فاش می کنند. محیط زیست را قانون تعیین می کند. اگر این مراجع در تشخیص خود اشتباه یا بی نظمی داشته باشند این موضوع متفاوت است اما طبق قانون قاضی ما باید با تشخیص و شکایات این مراجع به پرونده ها رسیدگی کند و پیگیری های لازم را انجام دهد. به هر حال تمرکز ما بر این است که در همه امور قوه قضائیه قانون و مستند در قضاوت ها، نظرات، دستورات و اجراها را به طور دقیق رعایت کنیم و بدانیم قانون مصوب لازم الاجرا است.

شکایت رئیس قوه قضائیه از عدم رعایت حداقل قانون و وعده دولت برای بهبود وضعیت معیشتی کارگران در قوه قضائیه پس از گذشت چهار ماه از سال.

رئیس کل دادگستری در این جلسه برای چندمین بار به وضعیت معیشتی کارکنان قوه قضائیه اشاره کرد و تاکید کرد: آقایان الفت و شاهرخیان برای جلسه مهم امروز دیگر در جلسه شورای عالی قضایی شرکت نکردند. در همین زمینه برای گفتگو و دیدار با مقامات دولتی.

رئیس قوه قضائیه گفت: با وجود گذشت ۴ ماه از سال، قانون وضع شده و تفاهم نامه های مالی منعقد شده که حداقل درخواست قوه قضاییه در زمینه ارتقای وضعیت حقوقی و درآمدی شهروندان است. کارکنان ما البته رایزنی ها در این راستا با نمایندگان مجلس و دولتمردان ادامه دارد و انتظار می رود دولت محترم هر چه زودتر به این موضوع اهتمام داشته باشد.

رئیس کل دادگستری در پایان اولین بخش از جلسه شورای عالی قضایی به تدوین سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه در شورای تحلیل مصلحت نظام اشاره کرد و اینکه سیاست ها در دست مطالعه است در کمیته مشترک شورای تحلیل به ویژه معاون اول قوه قضائیه و معاونت راهبردی قوه قضائیه تاکید کردند که باید به حضور در جلسات این نهاد برای تبیین حدود و نیازهای دستگاه قضایی توجه شود. برای احضار مرتبط ترین سیاست گذاران.