محبعلی: فروش تسلیحات به روسیه خلاف قانون اساسی است/ استفاده پوتین از سلاح هسته‌ای منتفی نیست و در نهایت روس‌ها باید با ننگ اوکراین را ترک کنند – پایگاه خبری مدرس


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; قاسم محبعلی، مدیر سابق امور خاورمیانه وزارت امور خارجه درباره تبعات جنگ اوکراین گفت: به نظر من ممکن است جنگ و خسارات گسترش یابد. حتی تهدیدات آقای پوتین در مورد استفاده از سلاح هسته‌ای می‌تواند منجر به یک فاجعه انسانی شود، اما نتیجه برای روس‌ها پیروزی نیست و در نهایت روس‌ها باید اوکراین را با شرمندگی ترک کنند. انتظار می رود و روس ها باید سرانجام مصالحه کنند و اوکراین را در شرایط مسالمت آمیز ترک کنند.

مهمترین بخش های این گفتگو را در ادامه می خوانید:

* آنچه در مورد جنگ اوکراین گفته می شود که طرفین به اهداف خود نرسیدند و بعید است به اهداف خود برسند. آنها می توانند اوکراین را نابود کنند، نسلی را بکشند و به زیرساخت ها آسیب بزنند.

* می گویند هر جنگی سه مرحله دارد. مرحله اول مبارزه در میدان است. پیروزی دوم بر همه جنگ ها و پیروزی سوم بر صلح. روس ها در حالی که امروز نشسته بودند نتوانستند چیزی در زمین بدست آورند. بر اساس تماس آقای پوتین این مشکل قابل مشاهده است. آنها در مرحله پیروزی هستند در شرایط موجود پیروز نمی شوند. در افغانستان با اینکه توانستند افغانستان را فتح کنند، اما در نهایت با ننگ آن را ترک کردند.

* به نظر من وضعیت روسیه امروز در اوکراین بسیار بدتر از وضعیت افغانستان است. بنابراین، جنگ و آسیب ممکن است گسترش یابد. حتی تهدیدهای آقای پوتین مبنی بر استفاده از سلاح های هسته ای می تواند منجر به یک فاجعه انسانی شود، اما نه یک پیروزی برای روس ها. در نهایت روس ها باید اوکراین را با شرمندگی ترک کنند که قابل انتظار است و روس ها باید در نهایت اوکراین را به صورت مسالمت آمیز واگذار کنند.

* موضع ایران در قبال روسیه در مورد مسائلی که در نظام بین الملل قابل قبول نیست، از جمله مسئله اوکراین، به نفع منافع ملی ایران نیست و روس ها چه موافقت کنند و چه نتوانند، ایران با خطرات بیشتری مواجه است. اگر روس‌ها احساس پیروزی کنند، دوباره شروع به گسترش به کشورهای همسایه خود از جنوب تا آسیای مرکزی می‌کنند و به این ترتیب منافع ملی ما به خطر می‌افتد و اوضاع تغییر می‌کند. بنابراین در شرایط کنونی به نفع ماست که از هر طرف روی گردان شویم و وارد جنگ روسیه و غرب نشویم.

* در مورد ادعای حضور میدانی باید گفت که اگر این موضوع درست باشد و با همین جهت گیری سیاسی باشد، این اقدام خلاف منافع ما و علیه امنیت ملی ما است و می تواند عواقب جدی برای ایران داشته باشد، چرا که آیا روسیه موافق است. یا شکست بخوریم، باید عواقب آن را تحمل کنیم. علاوه بر این، این خلاف قانون اساسی ما است و قانون اساسی ما به ما اجازه نداده که در هیچ مبارزه ای به نفع هیچ قدرت بزرگی شرکت کنیم.

* در جنگ اوکراین روسیه کشور متجاوز و اشغالگر محسوب می شود و کمک نظامی به آن و فروش تسلیحات آن خلاف قانون اساسی ما است و آمریکایی ها ایران را بر این اساس مجازات می کنند و در صورت تمدید جنگ ما نیز شرکت می کنیم.

* کشور مورد حمله اوکراین است. اوکراین خاک روسیه را اشغال نکرده است. این روسیه بود که جنگ را آغاز کرد و خاک اوکراین را اشغال کرد. در اینجا ما با دو مسئله متفاوت روبرو هستیم. اولاً روسیه بی عیب نیست و حتی اگر مشکل ما اوکراین بود، دلیلی برای شرکت در این درگیری وجود نداشت. بیایید منافع خود را به خطر بیندازیم و مسائلی را بپذیریم که پیامدهای آن شامل حال ما می شود. روسیه قدرت بزرگی است و حتی اگر شکست بخورد، موافقت خواهد کرد. اما در این مورد این ما هستیم که باید پیچیدگی ها و عواقب بودن با روسیه را تحمل کنیم، بنابراین بهترین موضع این است که در این جنگ جانبداری نکنیم و بی طرف باشیم.

*روابط ایران و روسیه مبتنی بر استراتژی معروف ضد غربی و ضد آمریکایی است. از آنجایی که نتوانستیم روابط خود را با این جنبه تنظیم کنیم، به روسیه رفتیم.

* رفتار چین در این موضوع بسیار هوشمندانه است و سعی نکرد به ورطه جنگ بیفتد. اگرچه حمایت چین در این جنگ می تواند بسیار حیاتی باشد. اگرچه چین تحت فشار آمریکا است، اما می داند که عواقب حمایت از روسیه می تواند به چین برسد و می داند که اقدام روسیه غیرقابل دفاع است.