لزوم افزایش دانش خانواده برای کاهش آسیب در شرایط بلایای طبیعی – پایگاه خبری مدآرا


دکتر بیگمان بختیاری نیا با اشاره به روز جهانی کاهش خطر بلایا (۱۳ اکتبر برابر با ۲۱ اکتبر) گفت: مجمع عمومی سازمان ملل متحد به منظور ترویج فرهنگ جهانی بلایا، ۱۳ اکتبر را به عنوان روز جهانی کاهش خطر بلایا نامگذاری کرده است. خطر. تخفیف و شعار این روز “هشدار سریع، اقدام فوری برای همه” است. روز جهانی کاهش خطر بلایای طبیعی در سال ۲۰۲۲ بر هدف “افزایش چشمگیر دسترسی مردم به سیستم های هشدار اولیه تا سال ۲۰۳۰” تمرکز دارد.

وی با اشاره به اینکه هدف اصلی کاهش خطر بلایا پیشگیری است، افزود: زمانی که پیشگیری امکان پذیر نباشد، این مهم است که بتوان از طریق سامانه های هشدار زودهنگام خسارت وارده به مردم، اموال و معیشت را کاهش داد. این امر در مورد خطراتی مانند خشکسالی و شیوع بیماری نیز صدق می کند.

رئیس گروه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گندیساپور اهواز گفت: خطرات بهداشتی یکی از خطراتی است که بشریت دائماً با آن دست به گریبان است. اگرچه دانش و درک انسان از خطرات سلامتی در طول سال‌ها افزایش یافته است و همچنان به توسعه مطالعات اپیدمیولوژی، سم‌شناسی و سایر شرایط ادامه می‌دهد، اما با همه این مزایا، برخی از معایب نیز می‌تواند وجود داشته باشد. به عنوان مثال، در زمینه شیوع کووید-۱۹، عدم آگاهی کافی از رفتار این ویروس و پیامدهای قرار گرفتن در معرض و درگیری با این ویروس باعث ایجاد مشکلات بزرگی در سراسر جهان شده است.

بختیاری نیا با بیان اینکه رویکرد مقابله با بلایا به دو صورت انجام می شود، اظهار داشت: در رویکرد واکنشی (پس نگر) پس از وقوع حادثه، راهکارهایی اندیشیده شده و اقدامات اصلاحی انجام می شود. این رویکرد در بسیاری از سازمان ها با وجود پیشرفت در سایر روش های نوین رواج دارد، به طوری که پس از تجربه رویداد، شروع به کار کرده و ریسک ها را کنترل می کنند.

وی افزود: در رویکرد پیشگیرانه (آینده)، سازمان ها از طریق فرآیند شناسایی ریسک ها قبل از وقوع رویداد، ریسک ها را شناسایی و ریسک های مرتبط را شناسایی می کنند و پس از ارزیابی ریسک ها، اقداماتی را برای کنترل ریسک ها آماده می کنند.

بختیارینا تصریح کرد: با توجه به اینکه زمان کمی برای انجام اقدامات حیاتی در زمان وقوع بلایا وجود دارد، رویکرد دوم نیز برای کاهش تاثیر بلایا توصیه می شود.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: یکی از اقدامات مهم مدیریت ارشد در راستای رویکرد آینده نگر راه اندازی سامانه هشدار زودهنگام به روش اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی است. سازماندهی قسمت اول طرح پاسخگویی داشتن سیستم هشدار اولیه است و این سیستم اولین کارکردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

بختیاری نیا ادامه داد: سامانه هشدار زودهنگام مجموعه ای از قابلیت ها برای ارسال اطلاعات و اخبار مناسب درباره حادثه در زمان مناسب به جامعه در معرض خطر است که پس از آن اقدامات مناسب و موثری برای کاهش احتمال خسارت و صدمات انجام می شود. به طور کلی، هدف از یک سیستم هشدار زودهنگام، بهبود آمادگی سیستم برای مقابله با حادثه ای است که به زودی رخ می دهد.

وی افزود: در تعریف مشخص است که سامانه تنها شامل ارسال اخبار حادثه و مجموعه ای از فعالیت ها و برنامه های ترکیبی مکمل این سامانه نیست. خوشبختانه در سطح ملی و بین المللی، سازمان ها و نهادهای مسئول نظارت بر ریسک شناسایی شده اند و هر سازمانی باید در طراحی سیستم هشدار اولیه با این مراکز مرتبط باشد.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: با توجه به وجود مرکز مدیریت عملیات در دانشگاه علوم پزشکی گندی شاپور اهواز، امکان استقرار سامانه هشدار زودهنگام در این دانشگاه تسهیل شده است تا تمامی اخبار مربوط به بلایا را می توان به مرکز مدیریت عملیات ارسال کرد.

وی گفت: با توجه به وجود حدود هزار مرکز بهداشتی، پایگاه و منازل ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی در سراسر خوزستان، ظرفیت بالایی برای استقرار سامانه هشدار زودهنگام در حوزه بهداشت و درمان وجود دارد تا در صورت بروز خطر در منطقه ای، مقدماتی. اطلاعات را می توان در کوتاه ترین زمان ممکن ارائه کرد.” به مرکز ارسال می شود. به عنوان مثال، سیستم هشدار سریع در مراکز جامع سلامت می تواند از عواقب ناگوار آن در صورت بروز حادثه شیمیایی جلوگیری کند.

بختیاری نیا با اشاره به نقش رسانه ها در مدیریت بحران و کاهش خطر بلایا گفت: رسانه ها نقش مهمی در شکل گیری و تاثیرگذاری درک ریسک ها دارند. پنج روش ارتباط خطر توسط سازمان بهداشت جهانی شناسایی شده است که چارچوبی معتبر برای ایجاد یک استراتژی ارتباطی در مواقع خطر ارائه می کند. این روش‌ها شامل هشدار زودهنگام در مورد خطر، شفافیت، احترام به نگرانی‌های مردم و برنامه‌ریزی برای مسائلی است که به‌وجود آمده و هنوز در راه است. همچنین ایجاد اعتماد بین مسئولان بهداشتی و مردمی مهم است زیرا مهمترین چالش در مواقع بحران عدم اعتماد است.

وی درباره نقش جامعه در مدیریت بحران ها و کاهش آسیب ها در بلایا گفت: برای افزایش دانش و آمادگی خانواده ها در برابر حوادث باید از منابع رسانه ای و آموزشی استفاده کرد. همچنین با مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی، خانه های بهداشت و منازل و تکمیل فایل الکترونیکی خانواده از آموزش های موجود در سامانه سیب در زمینه خطرات، سیل و زلزله بهره مند شوند.

بختیاری نیا با بیان اینکه اهداف مدیریت بحران یک برنامه مردمی است که با همکاری همه نهادها و افراد قابل تحقق است، افزود: سفیران سلامت پل ارتباطی بین مردم و نظام سلامت هستند و با بازدید از مراکز بهداشتی درمانی، آموزش های لازم را انجام می دهند. مطالبی برای ارائه به مردم در دسترس است. طول می کشد. ارتباط با سازمان های مردم نهاد و سازمان های مردم نهاد به منظور اجرای برنامه های به حداقل رساندن آسیب به مردم، انجام تمرینات و آموزش های کتبی برای دانش آموزان به منظور اتخاذ رویکرد پیشگیرانه در برابر ریسک از دیگر اقداماتی است که باید انجام شود.

منبع: ایسنا