قیمت نفت به ۳۰۰-۴۰۰ دلار می رسد


سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ – ۲۲:۱۹

شوکه شده

تهران (پانا) – رئیس جمهور سابق روسیه دیمیتری مدودف گفت: اگر پیشنهاد ژاپن برای محدود کردن قیمت نفت روسیه به نصف قیمت فعلی بازار عملی شود، عرضه نفت به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و قیمت ها به بالای ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار در هر بشکه می رسد. .

به گزارش ایسنا، دیمیتری مدودف به پیشنهاد فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن پاسخ داد و گفت: ژاپن از روسیه نفت یا گاز دریافت نمی کند و در پروژه ساخالین ۲ ال ان جی شرکت نخواهد کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هفته گذشته با صدور فرمانی اعلام کرد که یک شرکت دولتی تازه تاسیس کنترل کامل پروژه نفت و گاز ساخالین ۲ را در دست خواهد گرفت. این اقدام به معنای خروج اجباری شل و شرکت های ژاپنی میتسویی و میتسوبیشی است که دو سهامدار جزئی این پروژه هستند. سهامداران خارجی باید ظرف یک ماه به دولت روسیه درخواست دهند تا در شرکت جدیدی که جایگزین سرمایه گذاری انرژی ساخالین خواهد شد، شرکت کنند.

بر اساس گزارش رویترز، رهبران گروه ۷ هفته گذشته توافق کردند که امکان تعیین سقف قیمتی برای نفت و گاز روسیه برای محدود کردن درآمدهای انرژی روسیه را بررسی کنند. سخنگوی کرملین روز دوشنبه درباره پیشنهاد تعیین سقف قیمتی معادل نصف قیمت فعلی نفت روسیه گفت: ممکن است کشورهای دیگر با این پیشنهاد موافقت نکنند.

تحلیلگران جی پی مورگان هفته گذشته هشدار دادند که در صورتی که تحریم های آمریکا و اروپا باعث کاهش تولید تلافی جویانه روسیه شود، قیمت جهانی نفت ممکن است به فاجعه بار ۳۸۰ دلار در هر بشکه افزایش یابد. با توجه به موقعیت مالی قوی روسیه، این کشور می تواند تولید نفت خود را تا پنج میلیون بشکه در روز کاهش دهد بدون اینکه آسیب جدی به اقتصادش وارد شود. اما نتیجه این اقدام برای بقیه جهان فاجعه بار خواهد بود. کاهش عرضه روزانه سه میلیون بشکه ای، قیمت نفت در بازار لندن را به ۱۹۰ دلار می رساند و در سناریوی کاهش پنج میلیون بشکه ای در روز، قیمت آن به ۳۸۰ دلار می رسد.