قوانین باید مشکلات کشور را حل کند


محسنی اهی

تهران (پانا) – رئیس قوه قضاییه گفت: قوانینی که در حال تصویب است باید مشکلات کشور را حل کند.

به گزارش مرکز رسانه های قوه قضائیه، حجت الاسلام محسنی اژه ای در دیدار با اعضای کمیته سازندگی شورای اسلامی، این نهاد را کمیته ای با کارهای متنوع و متنوع به ویژه در حوزه مأموریت توصیف کرد. وظایف سه وزارتخانه مهم «کشور»، «راه و شهرسازی» و «قوت» بر اهمیت تبیین وظایف این کمیته برای مدیران در سطوح مختلف تاکید کردند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به تعامل مثبت مجلس و قوه قضائیه گفت: ما در قوه قضائیه آمادگی ۱۰۰ درصدی داریم تا تعامل خود را با نمایندگان مجلس افزایش دهیم و در این راستا می خواهم همه قضات را جمع آوری کنیم. . به مدیران سراسر کشور دستور داده ام که حداکثر تعامل را با نمایندگان مجلس در حوزه کاری خود داشته باشند.

رئیس قوه قضائیه بر اجرای صحیح قوانین مصوب مجلس نمایندگان تاکید کرد و گفت: یکی از اولویت های کاری من در دستگاه قضایی توجه به اجرای قوانین مصوب در کشور است. قوانینی که تصویب کرده است. مجلس در این راستا دستوراتی به سازمان داده و بازرسی کل کشور را صادر کرده و آن گروه مهم سازمانی را موظف و موظف به بررسی دقیق نحوه و میزان اجرای قوانین مصوب کشور کرده است. ما این اعتقاد راسخ داریم که قوانین مصوب باید اجرا شود و اگر قانون قابل اجرا نیست باید برای اصلاح آن اقدام شود.

وی تصریح کرد: در صورت امتناع یا عدم تنظیم آیین نامه اجرایی ناظر بر آن قانون توسط نیروی انتظامی، باید پاسخگو باشد و در صورت لزوم رسانه ها باید پاسخگو باشند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به ارائه گزارش عملکرد برنامه پنج ساله ششم توسعه از سوی دیوان محاسبات، گفت: قوانینی که وضع می شود باید مشکلات و معضلات کشور را حل کند و در عین حال دارای این قانون باشد. قابلیت پیاده سازی سوالی که مطرح می شود این است که چند مورد از مفاد برنامه ششم توسعه در خصوص تصویب مفاد قانون تصمیم گیری نشده و چند مورد از مفاد برنامه مذکور اجرایی نشده است؟ حتی اگر کمتر از ۵۰ درصد این برنامه اجرا نشود، این مشکل حکایت از مشکلی دارد که باید با همفکری و تلاش مشترک برای رفع آن تلاش کنیم.

وی افزود: مسئولان و تصمیم گیران کشور ما و شما نمایندگان مردمی هستید که در این گونه جلسات ملاقات می کنید و ما نمی خواهیم در این جلسات دردسر ایجاد کنیم، بلکه می خواهیم حجم مشکلات را کاهش دهیم و آنها را حل کنیم. . میزان موفقیت ما در اجرای قوانین مصوب باید مشخص شود. دلایل و موانع عدم اجرای یک سری قوانین باید بررسی شود.

محسنی آجی در سخنانی یکی از اولویت های کاری خود به عنوان رئیس قوه قضائیه را پیگیری تخلفات و جرایم دستگاه ها و مسئولان دولتی و افراد عادی و حقیقی و بر این اساس زمانی که وارد عرصه ملی و قلمرو طبیعی منابع، حریم رودخانه ها و سواحل در صورت تصرف در ابتدا، سازمان های دولتی از جمله قوه قضائیه و وزارت نیرو را مسئول اجرای قانون و برخورد با ساخت و سازهای غیرقانونی کردیم.

رئیس کل دادگستری در ادامه با اشاره به ضرورت پل زدن بر گلوگاه ها و سرچشمه های فساد به تبیین و تشریح حلقه های باطلی که در زمینه های مختلف از جمله واردات و صادرات به بیت المال آسیب می زند، به تشریح و تشریح کرد و تاکید کرد: اقدامات ما در راستای جلوگیری از فساد است. منابع برای فساد در حوزه‌ها، مقوله‌های مختلف اعم از واردات و صادرات، گمرکات و اموال و همچنین تجاوز به اراضی ملی و منابع طبیعی باید بر نقطه کانونی بسته شدن کامل این کانال‌ها متمرکز شود و دیگر فسادی در این گلوگاه‌ها وجود نداشته باشد. از سوی دیگر هزینه فساد برای مفسد افزایش می یابد.

رئیس قوه قضائیه به همکاری و اقدامات مجدانه قوه قضائیه و دولت در خصوص آزادسازی مرزها، حوضه های رودخانه ها و سواحل از جمله رفع تجاوزات به مرزها و مسیر رودخانه چالوس در استان البرز اشاره کرد. مهم ترین جاذبه های گردشگری کشور و همچنین آزادسازی سواحل دریای خزر که در آن تجاوز به اراضی ملی و منابع طبیعی صورت می گیرد.

وی با اشاره مجدد به سهم زیاد دستگاه های دولتی در نقض حریم و بستر رودخانه ها و سواحل، تصریح کرد: مسئولانی مانند دیوان محاسبات باید به طور جدی وارد این سوال شوند که چرا رئیس و مدیر سازمان ویلا یا تفرجگاه ساخته است. در خلوت و تخت.. هزینه رودخانه است یا ساحل؟ منشأ این گروه هایی که قانون، حقوق مردم و بیت المال را زیر پا می گذارند، باید شناسایی و از آنها جلوگیری شود.

پیش از سخنان رئیس کل دادگستری، رضایی کوچی رئیس کمیته عمران شورای اسلامی در سخنانی با قدردانی از رویکرد جهادی و روحیه انقلابی رئیس کل دادگستری که باعث ایجاد حس امید در مردم شد. مردم گفتند: حضور رئیس کل دادگستری در استانداری های مختلف کشور، رویکرد حمایتی ایشان با اقشار ضعیف و آسیب پذیر و تلاش ایشان در اجرای عدالت در کشور قابل تقدیر است.

رئیس کمیسیون ساخت و ساز مجلس با اشاره به صدور قانون جهش تولید مسکن از یک سال پیش، از عدم اجرای کامل این قانون توسط برخی دستگاه های اجرایی مانند بانک ها انتقاد کرد و خواستار ورود قوه قضاییه به این موضوع شد.

رضایی کوشی با اشاره به وجود ۶۰ هزار پروژه نیمه تمام در مناطق مختلف کشور که منجر به هدر رفتن سرمایه های ملی شده است، گفت: راهی جز واگذاری این پروژه های نیمه تمام به بخش خصوصی وجود ندارد.

رضایی کوچی همچنین آمادگی خود را برای کمک به کمیته سازندگی شورا برای تجهیز و مرمت ساختمان های قدیمی قوه قضاییه در سراسر کشور اعلام کرد.

حجت الاسلام منتظری، دادستان کل کشور در سخنان خود با اشاره به تخلفات گسترده و متعدد ساختمانی در سراسر کشور خواستار تنظیم این مقوله از سوی کمیته سازندگی مجلس شد.

دادستان کل کشور با اشاره به اینکه گزارشی مبنی بر تخلفات صورت گرفته در اراضی جنگلی کلارآباد دریافت کرده است، گفت: قرار بود مکانی برای گردشگری مردمی در اراضی جنگلی کلارآباد ایجاد شود اما اتفاقی که در واقع رخ داده ایجاد شده است. از ۶۲ میلیارد دلار ویلاهای مجلل، کل جنگل ها در این منطقه از بین رفته است.

مجلس نمایندگان و به ویژه کمیته سازندگی خواستار اعمال مجازات های جدی و بازدارنده در مورد چنین موضوعاتی شدند.

بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک نیز با بیان اینکه با پیش بینی و تدوین قوانین کارشناسی می توان شاهد حل بسیاری از مشکلات در حوزه ساخت و ساز بود، اظهار داشت: بسیاری از قوانین در حوزه ساخت و ساز از جمله قانون تعیین وضعیت زمین و ساختمان بدون ثبت باید سند رسمی را به روز و اصلاح کند.

خانی نماینده مردم شاهرود نیز در این جلسه با اشاره به اینکه مراکز و تجمعات قضایی در اقصی نقاط کشور باید بر اساس دستورات رئیس قوه قضائیه حرکت کنند، گفت: ضروری است. اینکه اقدامات جهادی و انقلابی و برنامه رئیس قوه قضاییه در زمینه اجرای سند تغییر کرده و صلاحیت آن را دارد باید به قوه قضاییه هم تسری پیدا کند.

آرامی نماینده مردم بندرعباس نیز طی سخنانی اقدامات حجت الاسلام محسنی آجی را در یک سال گذشته موجب تحول در دستگاه قضایی و ایجاد حس امید در بین مردم نسبت به قوه قضائیه دانست و ابراز امیدواری کرد. که قوه قضاییه با قدرت و جدیت این مسیر و روند را ادامه دهد.

نماینده مردم بندرانزلی دیناماله نیز خواستار اتخاذ تدابیر مناسب از سوی قوه قضائیه در زمینه اجرای کامل قانون افزایش مسکن شد.

آذری نماینده مردم گوچان نیز در این جلسه به بیان مشکلات مربوط به ورشکستگی یک واحد تولیدی در منطقه خود پرداخت و به امید روزافزون مردم به دستگاه قضایی اشاره کرد.

اقبال شکری نماینده مردم تهران نیز بر اهمیت ارائه آموزش های لازم به مردم قبل از شروع تشریفات قضایی تاکید کرد و از نحوه ورود سازمان بازرسی به بررسی پروژه های عمرانی در دورترین مناطق گفت. از کشور

البدری نماینده مردم اردبیل در این دیدار با قدردانی از بازدیدهای میدانی رئیس کل دادگستری از مراکز و محافل قضایی، حضور در جمع مردم و گفت و گو با اقشار مختلف، رویه های موثر قوه قضائیه را در این زمینه ارزیابی کرد. استانداری اردبیل. در راستای حمایت از تولید و صنعتگران.

شریعتی نماینده مردم بهشهر در این جلسه رویکرد حجت الاسلام محسنی آجی در تصدی ریاست قوه قضائیه را رویکردی مرحمت و قاطعیت دانست و مواردی را در رابطه با اتهام مطرح کرد. جنبه های مختلف تاسیس واحد پتروشیمی در استان مازندران و گذراندن عملیات زیست محیطی این پروژه.

علی پور نماینده مردم قائم شهر نیز با اشاره به بزرگواران رئیس کل دادگستری در تمامی مسائل و چالش های قضایی خواستار همکاری نزدیک، برگزاری جلسات بیشتر و تشکیل کارگروه های مشترک بین اعضای مجمع نمایندگان و معاون وی شد. . مرجع قضایی در استان های مختلف کشور.

یوسفی نماینده مردم اهواز نیز در این نشست با بیان اینکه نتیجه افزایش روابط دولت و مجلس کاهش مشکلات مردم خواهد بود، گفت: همه نهادهای مسئول باید تمام تلاش خود را در جهت تبدیل اسناد عادی به کار گیرند. و استشهادیه در اسناد رسمی

فیروزی پور نماینده مردم نطنز از اقدامات رئیس کل دادگستری در یک سال گذشته که موجبات اعتماد و رضایت مردم را در خصوص برخی مسائل و چالش های قضایی حوزه انتخابیه خود فراهم کرده است، قدردانی کرد.

محرم زاده نماینده مردم اهر و هریس نیز در این دیدار با بیان اینکه حضور رئیس کل دادگستری در بین مردم موجب تقویت اعتماد جامعه به قوه قضائیه شده است، به بیان برخی از پرونده ها و مسائل قضایی مورد توجه خود پرداخت. دایره.

شاوردیان نماینده ارامنه تهران و شمال کشور نیز بر لزوم اتخاذ تدابیر مناسب برای کاهش تاخیر در مراحل تاکید کرد.