قطعات خودرو از این به بعد با شناسه فروخته می شود


تامین یدکی خودرو

تهران (پانا) – اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد تا دو روز آینده فروش قطعات خودرو با شناسنامه و نه بدون شناسنامه انجام می شود.

بر اساس اطلاعیه اتاق بازرگانی ایران، روز گذشته (۲۰ مرداد) نشست زنده و همایش آنلاین «مدیریت تامین قطعات یدکی و لوازم مصرفی خودرو» با حضور محمدمهدی پردران (معاون وزیر امور خارجه) در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد. صنایع عمومی در وزارت ایمنی، هوشیار فقی (دبیرکل اتاق بازرگانی) اتحادیه‌های ایران) و جمعی از نمایندگان نهادهای ذیربط، روسای اتاق‌های اتحادیه شهرستان‌ها و اتحادیه‌های مسئول در شهرستان‌ها برگزار شد. نظرات اجرای طرح «ممنوعیت عرضه لوازم یدکی و لوازم یدکی خودرو از ۲۴ مرداد ۱۴۰۱» در آخرین روزهای قبل از اجرا و طرح بررسی و بررسی می شود. مشکلات باقیمانده حل خواهد شد.

در این جلسه هوشیار فکیحی – دبیرکل اتاق بازرگانی ایران – ضمن اعلام موافقتنامه و حمایت تجاری، بر لزوم اجرای این طرح اشاره کرد و گفت: بر اساس برآوردی که اتحادیه مربوطه در تهران در سال ۱۳۹۷ انجام داده، حدود ۱۱.۵ میلیارد دلار هزینه سالانه قطعات یدکی در ایران است. در این برآورد تا دو سال کارکرد وسیله نقلیه موتوری، هزینه های استهلاک و تعمیرات لحاظ نشده و برای خودروهای پنج سال به بالا نرخ استهلاک پنج درصد در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: در همین سال سه تا ۳.۵ میلیارد دلار واردات رسمی در کشور به ثبت رسید. اما مشاهدات میدانی و گزارش های غیررسمی ثابت می کند که فاصله زیادی بین آمار رسمی و واقعیت بازار وجود دارد و این بدان معناست که باید در بازار قطعات و لوازم یدکی خودرو شفاف سازی کنیم. فعالان صنفی و صنعتی کشور تمایل به شفاف سازی و تدوین چرخه اقتصادی دارند. زیرا آنها ادامه فعالیت های اقتصادی را در چنین فضایی درک می کنند. اتاق اصناف ایران نیز با همین رویکرد در تلاش است تا به قانونی شدن و منطقی شدن فعالیت ها و تصمیم گیری علمی کمک کند.

دبیرکل اتاق اصناف ایران تصریح کرد: ما به عنوان ایرانی علاقه مند به استفاده از تولیدات ملی هستیم اما باید کیفیت را در حوزه تولید افزایش داد. در بخش قطعات یدکی و قطعات خودرو به دلیل ارتباط مستقیم با جان انسان، باید شرایط لازم برای تولید قطعات با استانداردهای جهانی و با کیفیت بالا فراهم شود. در صورت تحقق این شرایط، یقینا تمایل برای استفاده بیشتر از تولیدات داخلی افزایش می یابد.

وی خاطرنشان کرد: با این حال در حال حاضر بخشی از بازار لوازم یدکی و قطعات خودرو از طریق واردات (رسمی و غیررسمی) تامین می شود و البته متولیان بازار نیز از وجود اقلام تقلبی رنج می برند که باعث شده رانندگان و مالکان خودرو رنج بردن. • هزینه تعمیر و تعویض قطعات، این مشکل گاهاً منجر به مرگ و میر ناشی از حوادث ناشی از نصب قطعات تقلبی و غیراستاندارد شده است.

وی با اشاره به اینکه معتقدیم شناسایی لوازم یدکی و لوازم یدکی و ساماندهی بازار تولید، واردات و توزیع می تواند از تکرار این تجربیات تلخ جلوگیری کند، گفت: بر اساس این باور طرح شناسایی کمک فنر و باطری خودروها در دست آزمایش است. اساس برخی دیگر از اقلام قطعات یدکی و قطعات خودرو بدون شناسه کالا نیز از ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ مجاز به توزیع نبوده و تولیدکنندگان، واردکنندگان و توزیع کنندگان باید با ثبت کد نقش خود در سامانه معاملات کلی به فعالیت خود ادامه دهند. در غیر این صورت فعالیت آنها غیرقانونی بوده و بازرسان برای برخورد با متخلفان اقدام خواهند کرد.

وی بیان کرد: به همین منظور مقرر شد آخرین شرایط اجرای این طرح ارزیابی شود و در صورتی که هنوز زیرساخت ها فراهم نشده است در اسرع وقت فراهم شود تا فعالان صنفی و سایر فعالان بتوانند. در این زمینه می توانند با سهولت بیشتری به فعالیت خود ادامه دهند. اگرچه در اجرای چنین پروژه‌های بزرگی معمولاً در ابتدای پروژه مشکلاتی وجود دارد، اما تلاش می‌کنیم تا این مشکلات را برطرف کنیم و سیاست‌های دولت را که با همکاری بخش خصوصی و بر اساس وظایف شناسایی و تدوین شده است، اجرا کنیم. از اتاق بازرگانی ایران افرادی که به صورت قانونی در فعالیت های صنفی شرکت می کنند تا به مصرف کنندگان کمک کنند و خدمات بهتر و کارآمدتری ارائه دهند.

محمدمهدی بردران معاون صنایع عمومی وزارت امنیت در تکمیل این نشست بر لزوم اجرای این طرح با همکاری اتحادیه های صنفی و اتاق های بازرگانی تاکید کرد و گفت: تولید و واردات قطعات یدکی در امارات متحده عربی است. . ماه های گذشته برای دریافت و عرضه شناسه محصول الزامی است. این موارد همچنین نیازمند دریافت شناسه کالا از تاریخ ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ است که زمان اجرای این طرح داده شده و تاکنون همکاری خوبی از سوی اصناف صورت گرفته است.

وی افزود: این اقلام به صورت واردات رسمی و غیر رسمی و تولید داخلی قانونی و غیرمجاز وارد بازار می شود. باید برای محصولات رسمی در آینده تبلیغات بیشتری کرد و مثلاً گفت که دارای کد شناسایی، رهگیری و گارانتی است تا مشتریان بیشتر به آنها اعتماد کنند. محصولات محلی غیرمجاز اگر بتوانند کد رهگیری دریافت کنند باید این کار را انجام دهند و اگر نتوانند این کار را انجام دهند به مرور زمان قفل می شوند. در اصلاح نظام بازار باید افرادی که در کنار مردم هستند تقویت شوند و کسانی که قوانین را رعایت نمی کنند تعطیل شوند.

معاون وزیر صمت ضمن اشاره به اینکه اتحادیه هایی که به هر دلیل هنوز کد شناسایی نگرفته اند و تعداد کالاهای موجود در انبارشان زیاد است، پس از دریافت شناسنامه از اتحادیه، دو ماه فرصت دارند تا از «شناسه مصور» استفاده کنند. که بتوانیم این کالاها را بفروشیم. سفارشی کنید، بفروشید یا برگردانید. انتظار می رود کمیته فنی اتحادیه های کارگری این معرفی نامه را به تعداد محدودی از اعضای خود تقدیم کند. ضمنا شرایط ثبت شناسه آگهی در سامانه بازرگانی کلی نیز ایجاد خواهد شد.

برادران با تاکید بر اینکه ساماندهی بازار لوازم یدکی و قطعات خودرو به شناسایی ارقام ختم نمی شود، خاطرنشان کرد: در محله بعدی گارانتی آنها اجباری است و سپس برندی را که بیشترین رضایت مشتری را داشته باشد اعلام می کنیم. هر بخش و همه اینها به سازماندهی بازار کمک می کند. همچنین تشدید بازرسی ها با حفظ حرمت فعالان صنفی از زمان اجرای این طرح ضروری است.

بر اساس اعلام اتاق اصناف ایران، حاضران در این جلسه با اعلام موافقت کلی خود برای اجرای طرح «مدیریت تامین لوازم یدکی و لوازم مصرفی خودرو» خواستار جلوگیری از قاچاق و تولید مواد تقلبی شدند. وی تصریح کرد: باید زیرساختی فراهم شود تا همه دست اندرکاران تولید، واردات و توزیع قطعات یدکی بتوانند «کد نقش» خود را در سامانه کلی معاملات تعریف کنند و زمان صدور مجوزها و مجوزهای تجاری لازم است. به حداقل رساند. همچنین پیشنهاد شده است که زمان اجرای پروژه برای توزیع کنندگان قطعات یدکی داخلی و خارجی تفکیک شود.

خاطرنشان می شود لوازم یدکی و لوازم یدکی خودرو در اجرای طرح مبارزه با قاچاق کالا و تقلب در اولویت هستند تا آثار زیانبار قاچاق بر اقتصاد کشور از طریق اجرای این طرح با اولویت های مشخص شده مؤثر واقع شود. همچنین اجرای این طرح علاوه بر اثرات اقتصادی مبارزه با قاچاق کالا، از نظر ایمنی خودروها و قطعات مورد استفاده مردم نیز حائز اهمیت است.

در همین راستا وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز تایید کرد که تمامی معاملات در سامانه جامع تجارت ثبت و با خرید و فروش قطعات خودرو بدون شناسه اقدامات قانونی انجام خواهد شد. همچنین در هفته اول اجرای آن، بیش از ۶۰ هزار شناسه محصول صادر شد.

بر اساس اقدامات اخیر، عرضه قطعات خودرو به بازار از ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ مشروط به وجود کد رهگیری است. بر این اساس اتحادیه های صنفی از این تاریخ به بعد از خرید کالای بدون شناسه خودداری کنند.