قضیه امام حسین یک حرکت مردمی بود و باید همینطور ادامه پیدا کند


دامنه سوگوارا در میان آخوندها، محل ملاقات امام حسین (علیه السلام)

تهران (پانا) – حجت الاسلام و المسلمین شیخ الاسلامی دبیرکل دومین سوگواری امت امام حسین(ع) با بیان اینکه رویکرد حاکمیتی به این واقعه وجود ندارد، گفت: چرا که آرمان امام حسین علیه السلام بوده است. یک جنبش مردمی است و باید به همین منوال ادامه یابد.

در ابتدای این دیدار شیخ اسلامی حجه الاسلام والمسلمین امام حسین(ع) با اشاره به دومین واقعه امت امام حسین(ع) گفت: پیش از این در سال های گذشته فعالیت های فرهنگی زیادی در فضای فرهنگی این شهر انجام می شد. کشوری به بهانه ماه محرم که نام های مختلفی از جمله مراسم و عزا داشت.» چند سال پیش در دفتر تبلیغات با دوستان عزیزمان در صداوسیما وزارت ارشاد و آموزش و پرورش و سایر ادارات تعامل داشتیم و از آنها خواستیم که همه اینها را در یک رویداد جمع آوری کنند تا اتفاق خوبی باشد. در سال ۹۹ ابتدا اتفاقاتی افتاد اما در سال ۱۴۰۰ این رویداد را داشتیم و در کل به نظرم اتفاق خوبی بود و در کل این فعالیت های مکمل می تواند بسیار مفید و خوب باشد.

وی با اشاره به تداوم عزاداری ها در سال جدید گفت: پایه های اصلی این سوگواره توسط وزارت ارشاد، رادیو دانش و اداره کل ارشاد شکل گرفت و امسال نیز مانند سال گذشته است. ، شبکه ولایت، صدا و سیمای مرکز آستان قدس رضوی و بخش های دیگری نیز داریم و امیدواریم این ساده سازی انجام شود.

شیخ الاسلامی خاطرنشان کرد: در سال جدید هیئت های تخصصی عزاداری گسترش و تعمیق یافت و حاکمیت آن تخصصی تر شد. داوران این بخش افراد مورد اعتماد هستند و در جلسه دیگری توضیح داده خواهد شد. علاوه بر مراسم عزاداری، برنامه های دیگری از جمله برگزاری کارگاه های آموزشی فعال در فضای مجازی برای تاثیرگذاری بیشتر در سایر بخش ها خواهیم داشت.

وی افزود: بخش های اصلی این رویداد به متون ادبی، گرافیک، فعالیت عاشورایی، رسانه های دیداری، شنیداری و شنیداری و رسانه های خبری تقسیم می شود. برای اختتامیه ها در هر بخش یک برنده داریم و فکر می کنم این اختتامیه حدود اسفند برگزار می شود و مهلت ارسال آثار تا پایان ماه صفر خواهد بود.

شیخ الاسلامی افزود: سال گذشته از نظر کمی استقبال خوبی شد و کیفیت آثار هم خوب بود. این عزاداری باید روندی را در زندگی مردم دنبال کند و اگرچه نام سیدالشهدا با شهادت عجین شده است، اما آنچه می بینیم حضور دلخراش امام حسین است. بحث پرداخت امام حسین (ع) رایج بود و ما نمی خواهیم این موضوع به یک موضوع کاملاً حاکمیتی تبدیل شود. این یک حرکت مردمی بود و باید یک حرکت مردمی باقی بماند، بنابراین یکی از مضامین ما تکیه های حسینی، تیم های ملی حسینی و تربیت حسینی است.

دبیرکل امت عزادار خطاب به امام حسین(ع) تصریح کرد: موضوع دیگری هم وجود دارد و آن بحث مسئولیت اجتماعی و انسجام اجتماعی همزمان است. گاهی به گونه ای عمل می کنیم که انسجام و همدلی ما به هم می خورد و در این زمان مسئولیت اجتماعی باید وحدت اجتماعی را افزایش دهد. مشکل امام حسین یک معضل بین طبقاتی و چندفرهنگی است و نباید به یک طبقه محدود شود، بنابراین محور دوم مسئولیت اجتماعی و همدلی حسینی است.

یادآوری: اگر امروز بخواهیم به قیام امام حسین توجه کنیم، جهاد تفسیر است. ثمره تفسیر پذیرش نیست، تفکر است و محور سوم ما فن تبیین و غیرت حسینی است. این سه موضوع اولویت‌بندی این رویداد است، اما سایر موضوعات مرتبط نیز مورد داوری قرار خواهند گرفت.

شیخ اسلامی تصریح کرد: ثمره جهاد تبیین قبول نیست، بلکه تأمل است.

وی با اشاره به اینکه ممکن است خروجی این اتفاق در فضای تبلیغات مجازی ظاهر نشود، گفت: در فضای جذب نیرو مشکل داریم، البته فعالیت در فضای مجازی یک امر عمومی است.

وی افزود: گسترش جشنواره برای حضور فرمانداری ها از دیگر کارهایی بود که در این مراسم انجام دادیم و داوری و بخش های مختلف این سوگواره در فرمانداری های مختلف برگزار می شود.

شیخ الاسلامی ادامه داد: تجمع مقدماتی فعالان عاشورا و اربعین را در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی خواهیم داشت و پس از این مراسم موکب در جاده اربعین تشکیل می شود.

وی در پایان سخنان خود تاکید کرد: کسانی که در فضای مجازی روی دین کار می کنند از افق این جامعه هستند، البته این اقلیت از نظر تعداد و عدم تفکر هستند و این تعداد را نمی توان به خوبی مقایسه کرد. مانند افراد مشهور و بازیکنان فوتبال شناخته شده است.