فعال سیاسی اصولگرا: چرا یک مدیر عالی رتبه دولتی در میان بچه های مدافع پردیس نیست؟ پایگاه خبری مدیریت شده


گزارش کردن پایگاه خبری مدآرا; یک سال از عمر دولت می گذرد و اکنون می توانیم در مورد اتفاقات آن سال قضاوت نسبی داشته باشیم. دولت در چه زمینه هایی موفق بوده و در چه زمینه هایی خوب عمل نکرده است؟

محمدصادق کوشاکی، فعال و تحلیلگر سیاسی در این زمینه گفت: شاید مهمترین نکته مثبت در دولت سیزدهم رویکرد دولت در حوزه سیاست خارجی باشد که برای اولین بار پس از انقلاب شاهد بودیم. اینکه سیاست درستی در قبال کشورهای همسایه اتخاذ شد و ارتباط با آنها به عنوان یکی از سیاست های محوری دولت شناخته شد عضویت در معاهده شانگهای از دیگر دستاوردهای دولت در حوزه سیاست خارجی بود. دولت در این حوزه سیاست خارجی است و امروز شاهد نتایج مثبت آن در حوزه اقتصادی نیز هستیم.

وی ادامه داد: اما انتقاداتی هم به دولت وارد است از جمله اینکه وزرای اقتصاد در دولت رفتار بدی داشتند؛ از جمله وزیر امنیت، اقتصاد، کشاورزی و کار، ضعیف عمل کردند و با هم هماهنگ نبودند. و با رویکرد رئیس جمهور در وزارتخانه های علوم و آموزش و پرورش حرکت خاصی را شاهد نبودیم و وضعیت نسبتاً راکد بود. توافق با روسیه برای توسعه میادین نفت و گاز.

این فعال سیاسی گفت: در کل دولت چندین مشکل بزرگ وجود دارد که یکی از آنها تداوم حضور مدیران دولت قبل در بدنه دولت است و هنوز با رئیس جمهور هماهنگ نشده است. اصلاً و اینکه نظرات آنها بسیار شبیه دیدگاه روحانی است. این یک ضعف قابل توجه است که حرکت دولت را کند می کند.»

وی در پاسخ به اینکه آیا دولت از همه توان نیروهای انقلابی استفاده کرده است یا خیر، گفت: دولت آقای رئیسی بیشتر اصولگرا است تا انقلابی و ما شاهد افرادی هستیم که انقلابی نیستند و فقط متعلق به جناح راست هستند. و در مناصب مهمی که شایسته حکومتی با روحیه انقلابی نیست، افرادی را به عنوان رایزن فرهنگی انقلابی معرفی می کنند که در فرهنگ و هنر متخصص نیستند و حوزه تخصصی خود را می دانند و حتی به زبان کشوری که به آنجا اعزام می شوند تسلط ندارند. این شیوه انتخاب مدیران و مسئولان صحیح نیست.

کوچکی در پایان گفت: ما به تازگی نسلی را دیدیم که جنگ سوریه را به مدت هفت سال اداره کرده است. نسلی متشکل از جوانان میانسال با تجربه، باانگیزه و باتجربه، همه با روحیه انقلابی واقعی. ما می دانیم که مدیریت در جنگ یکی است. از پیچیده ترین بخش های مدیریت، فردی که در جنگ پیچیده ای که در سوریه شاهد بودیم توانسته عملکرد بهتری داشته باشد، قطعاً می تواند در مدیریت داخلی مفید باشد، اما آیا در دولت از آن استفاده شده است؟ از آقای رئیسی می پرسم. چرا از مدافعان حرم در دولت استفاده نکردید؟ چرا جای آنها در مدیریت دولتی خالی است؟ چرا یک مدیر بزرگ دولتی فرزندان مدافع حرم نیستند؟ به همین دلیل است که می گویم اداره دولت انقلابی نیست، به این معنی که چنین نیروهای تجربه و تعهدی حتی شنیده نمی شود و آنها دایره محدودی از حکومت را اداره می کنند.