فضاپیمای کنجکاوی ناسا در منطقه نمک


چهارشنبه ۴ آبان ۱۴۰۱ – ۰۵:۱۰

مریخ نورد توسط ناسا

تهران (پانا) – فضاپیمای کنجکاوی ناسا بالاخره به منطقه نمک مورد انتظار رسید.

کاوشگر کنجکاوی ناسا اخیراً پس از یک سفر طاقت فرسا از طریق یک مسیر شنی باریک در تابستان امسال به “واحد گوگرد” رسید. این منطقه مورد علاقه کوه شارپ، سرشار از مواد معدنی نمک فراوان است.

دانشمندان تخمین می زنند که این مواد معدنی از خشک شدن آب در نهرها و برکه ها میلیاردها سال پیش باقی مانده است. با فرض درستی این فرضیه، این کانی ها سرنخ های وسوسه انگیزی در مورد اینکه چگونه و چرا آب و هوای سیاره سرخ بیشتر شبیه بیابان سرد امروزی است، ارائه می دهند.

سال ها قبل از فرود کنجکاوی در سال ۲۰۱۲، این مواد معدنی توسط مدارگرد شناسایی مریخ ناسا مشاهده شد. از این رو دانشمندان مدت ها منتظر دیدن این زمین از نزدیک بوده اند. به زودی پس از رسیدن، مریخ نورد انواع مختلفی از سنگ ها و آثار آب گذشته، از جمله گره های ساخته شده از ذرت بو داده و مواد معدنی نمکی مانند سولفات منیزیم (نوعی نمک اپسوم)، سولفات کلسیم (از جمله گچ) و کلرید سدیم را کشف کرد. (نمک معمولی خوراکی).

آنها سنگی به نام کانایما را برای سی و ششمین نمونه مته اکسپدیشن انتخاب کردند که کار آسانی نبود. علاوه بر ملاحظات علمی، تیم باید تجهیزات مریخ نورد را نیز در نظر می گرفت. کنجکاوی در انتهای بازوی ۷ فوتی (۲ متری) خود از یک مته چکشی چرخشی برای خرد کردن نمونه‌های سنگ برای تجزیه و تحلیل استفاده می‌کند. ترمزهای فرسوده روی اهرم اخیراً به این نتیجه رسیده اند که برخی از سنگ های سخت ممکن است برای حفاری ایمن نیاز به مقدار زیادی داشته باشند. همانطور که قبل از هر حفاری انجام دادیم، گرد و غبار را تمیز کردیم و سپس سطح بالای Canaima را سوراخ کردیم. کاتیا زاموراگارسیا، مدیر پروژه کنجکاوی جدید، از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در جنوب کالیفرنیا، گفت: “فقدان فرورفتگی یا فرورفتگی نشان می دهد که سوراخ کردن آن می تواند دشوار باشد.” کنایما.همانطور که معلوم شد نیازی به ضرب نبود».

دانشمندان ماموریت به دنبال تجزیه و تحلیل بخش هایی از نمونه با استفاده از ابزار شیمی و مواد معدنی (CheMin) و ابزار تجزیه و تحلیل نمونه در مریخ (SAM) هستند.