فشار خون بالا چیست؟


به قول مغاز را کوچک می کند

تهران (پانا) – فشار خون بالا یا پرفشاری خون زمانی رخ می دهد که فشار خون به حد خطرناکی برسد. اندازه گیری فشار خون در واقع میزان خون عبوری از رگ های خونی و مقاومت رگ های خونی در طول ضربان قلب را محاسبه می کند.

شریان های باریک مقاومت را افزایش می دهند. هر چه رگ ها باریک تر باشند، فشار خون بالاتر می رود. افزایش طولانی مدت استرس می تواند باعث مشکلات سلامتی از جمله بیماری قلبی شود.

فشار خون بالا بسیار شایع است. در واقع، از آنجایی که دستورالعمل ها به تازگی تغییر کرده اند، اکنون انتظار می رود که حدود نیمی از بزرگسالان به این بیماری مبتلا شوند.

فشار خون بالا معمولاً طی چندین سال ایجاد می شود و معمولاً بدون علامت است. اما حتی بدون علائم، می تواند به رگ ها و اندام های خونی، به ویژه مغز، قلب، چشم ها و کلیه ها آسیب برساند.

تشخیص زودهنگام مهم است. اندازه گیری منظم فشار خون می تواند به شما و پزشکتان کمک کند تا تغییرات را زود تشخیص دهید. اگر فشار خون شما بالا باشد، پزشک ممکن است فشار خون شما را برای چند هفته بررسی کند تا ببیند که آیا فشار خون بالا باقی می ماند یا به حالت عادی باز می گردد.

درمان فشار خون بالا شامل داروها و تغییر شیوه زندگی سالم است. اگر این بیماری درمان نشود، می تواند منجر به بیماری هایی مانند حمله قلبی و سکته شود.

علائم فشار خون بالا چیست؟

به طور کلی، فشار خون بالا یک بیماری خاموش در نظر گرفته می شود. بسیاری از افراد هیچ علامتی ندارند. ممکن است سال ها یا حتی دهه ها طول بکشد تا علائم این بیماری ظاهر شود. حتی در این مورد، این علائم ممکن است به دلایل دیگری نسبت داده شود.

تشخیص فشار خون بالا

علائم فشار خون بالا می تواند شامل موارد زیر باشد:

سردرد

تنگی نفس

مغز خون

گرگرفتگی

سرگیجه

منبع

بینایی تغییر می کند

وجود خون در ادرار

این علائم نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند. همه افراد مبتلا به فشار خون بالا این علائم را ندارند، اما انتظار برای ظاهر شدن این علائم می تواند کشنده باشد.

بهترین راه برای تشخیص فشار خون بالا، اندازه گیری منظم فشار خون است. اکثر کلینیک ها فشار خون شما را در هر ویزیت اندازه گیری می کنند.

اگر فقط چکاپ سالانه انجام می دهید، با پزشک خود در مورد خطرات فشار خون بالا و سایر اقداماتی که ممکن است به شما در اندازه گیری فشار خون کمک کند، صحبت کنید.

به عنوان مثال، اگر سابقه خانوادگی بیماری قلبی یا عوامل خطر بیماری قلبی دارید، پزشک ممکن است دو بار در سال فشار خون خود را چک کنید. این به شما و پزشکتان کمک می کند تا قبل از بروز مشکلات از آنها مطلع شوید.