فروشگاه هوا به نام چیپس. کیلویی ۱۸۶۰۰۰ تومان / سیب زمینی سرخ کرده هم لاکچری شد – پایگاه خبری مدآرا


گزارش کردن پایگاه خبری مدآرا; چه کسی فکرش را می کرد که یک روز قیمت چیپس می توانید در یک بسته به ۸۲۰۰۰ تومان برسید؟ در حالی که چیپس یکی از محبوب ترین میان وعده ها برای کودکان و حتی بزرگسالان است، در گذشته، اگر شخصی برای خرید به سوپرمارکت ها و فروشگاه ها می رفت، آن غذا باید در سبد خریدش بود.

با نگاهی به فروشگاه های اینترنتی، قیمت های عجیبی به چشم می خورد. بررسی ها نشان می دهد که یک بسته ۴۴۰ گرمی دیگر سیب زمینی گرانتر از یک کیلو مرغ است.

انواع دیگری از چیپس وجود دارد که در مجموعه لوکس گنجانده شده است. در حال حاضر گران ترین چیپس های موجود در بازار پرینگل های خارجی هستند که به دلیل بالا بودن نرخ ارز، قیمت آن ها افزایش یافته است. در حال حاضر قیمت چیپس پرینگل ۱۴۹ گرمی ۹۶ هزار تومان در سوپرمارکت. یعنی هر کیلو از این چیپس ها بیش از ۶۴۴ هزار تومان به فروش می رسد.

هم اکنون چیپس نمکی ۴۴۰ گرمی ۸۲ هزار تومان، چیپس ۴۵۰ گرمی ۷۶ هزار تومان و چیپس نمکی ۲۴۰ گرمی ۴۲ هزار تومان است. همچنین چیپس با بسته بندی کوچک زیر ۱۲ هزار تومان نمی توانید پیدا کنید. این در حالی است که حداکثر در سال گذشته بود قیمت چیپس کمتر از ۳۰ هزار تومان در بازار بود.

چرا قیمت چیپس اینقدر نجومی است؟

قیمت چیپس در همان زمان نجومی شد زیرا مواد اصلی آن سیب زمینی، روغن و نمک است. قیمت فعلی سیب زمینی به عنوان ماده اولیه اصلی تهیه چیپس بین ۸۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تومان است.

در واقع این سوال پیش می آید که برای تهیه ۴۴۰ گرم چیپس چه مقدار سیب زمینی، روغن و مواد طعم دهنده به همراه هزینه های دیگر مانند حمل و نقل و دستمزد مصرف می شود؟

اگرچه شاهد بوده ایم که قیمت این محصول همواره با افزایش قیمت سیب زمینی افزایش می یابد. اما پس از کاهش قیمت سیب زمینی در بازار، قیمت این غذای محبوب پایین نیامد.

همانطور که از سایت دیجی کالا پیداست قیمت بسته ۴۴۰ گرمی ۸۲۰۰۰ تومان است. با یک محاسبه تقریبی می توان متوجه شد که هر کیلوگرم از این محصول ۱۸۶ هزار تومان قیمت دارد. یعنی ۳۰۰۰ تومان از یک کیلو بره بدون استخوان گرانتر است.

فروشگاه جوی به نام چیپس

اما در کنار افزایش قیمت چیپس، مردم همیشه از کاهش فروش و فروش هوای مواد غذایی مانند چیپس و پفک گله داشتند. حتی مهدی اسلامبنه، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران نیز با این موضوع مخالفت کرد.

وی در این خصوص اعلام کرد: بررسی های تصادفی مرکز سنجش و اوزان این سازمان حاکی از کاهش فروش ۴۱.۳۵ درصدی برندها و واحدهای بزرگ در بازار است.

پفک، پاویلا و انواع غلات شل و شیرین در یک سال گذشته افزایش قیمت چشمگیری داشته است. اگرچه بسیاری از دلایل اصلی قیمت بالای این محصولات هستند افزایش قیمت نفت پس از حذف ارز ترجیحی، آنها محدود می شوند. اما تاثیر روغن بر قیمت نهایی چیپس چیست؟