فروشندگان گاز هلیوم گران قیمت از گاز سبک شهری برای پرکردن بالن استفاده می کنند – پایگاه خبری مدرا


گزارش کردن پایگاه خبری مدآرا; فرهاد فرهودی با بیان اینکه بازی ها و سرگرمی های غیراستاندارد می تواند سلامت کودکان را با خطر جدی مواجه کند، اظهار داشت: والدین باید توجه داشته باشند که چیزی به نام مهدکودک و اسباب بازی خریداری نکنند چرا که بی توجهی در این امر منجر به آسیب دیدن کودکان می شود. .

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمانشاه با اشاره به خطرات بادکنک هلیومی و برف شادی آور گفت: در حال حاضر گاز هلیوم بسیار گران شده است و برخی از فروشندگان برای پرکردن بادکنک از گاز سبک خانگی استفاده می کنند که قابل اشتعال است.

وی با اشاره به برخی بهره برداران افزود: گاز اصلی استفاده شده در این بادکنک ها که با نام بالون هلیوم به فروش می رسد گازی است که از هوا سبکتر است اما هلیوم نیست.

الفرهودی با اشاره به اینکه این تصادفات گاهی باعث سوختگی و جراحات جدی افراد می شود، خاطرنشان کرد: اخیراً فیلم های زیادی منتشر شده است که در آن لباس های مردم با مواد محترقه مانند آتش بازی یا برف شادی آتش زده و بالن ها منفجر می شود. هلیوم آزاد شد.

وی درباره مضرات استفاده از مواد محترقه و برخی وسایل مورد استفاده در مجالس و جشن ها گفت: ناآشنایی با این وسایل و استفاده غیر ایمن از مواد محترقه مانند آتش بازی، آبشار و… و یا وسایلی مانند برف شاد، بادکنک و گازهای هلیوم. باعث تصادف و گاهی آتش سوزی می شوند.

این مسئول با اشاره به تاثیر تقاضای شهروندان بر عرضه این مواد به کودکان گفت: از آنجایی که مکانیسمی برای تقسیم این مواد به دو دسته ایمن و ناایمن وجود ندارد، خریداران مجبورند به آنچه بازار ارائه می دهد اعتماد کنند و مردم در بازار اغلب به دنبال منافع خود است.

وی با اشاره به اینکه عموم مردم به ویژه کودکان از مسائل ایمنی آگاهی ندارند، درباره خطر استفاده از برف شاد گفت: قبلا برف شاد به گونه ای ساخته می شد که واکنش شیمیایی نداشته باشد اما اکنون با افزایش قیمت اول همه مواد اولیه ساخت برف مبارک را تغییر داده است و این باعث شده است که اگر برف شاد با کیفیت قبلی تولید می شد قیمت آن چندین برابر شود.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمانشاه با اشاره به لزوم مکانیزمی برای خرید این دستگاه ها از مراکز معتبر و عدم ایجاد حادثه برای خانواده ها گفت.