علیزاده طباطبایی: نامه رئیس جمهور برای عدم شرکت در انتخابات مجلس / وضعیت وکلا از زمان حضور آقای آژه ای بدتر شده است / از نهادهای امنیتی نمی ترسم – پایگاه خبری مدرس


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; شهادت از دیوان عالی کشور اجرای قانون قضات به گفته برخی نهادها و نهادهای امنیتی در حال بررسی صلاحیت افراد ثبت نام شده در هیات مدیره کانون وکلای دادگستری هستند که برخی به این امر اعتراض دارند و حتی معتقدند که نباید همه پرونده ها را فقط تامین کرد.

در همین راستا، سید محمود علیزاده طباطبایی به عنوان یکی از چهره های شاخصی که از فهرست چهل نفره اعلام شده از سوی دادگاه عالی انتظامی قضات کنار گذاشته شده است، به دیده بان ایران گفت; قاضی موظف است صحت اطلاعات دریافتی از دستگاه های امنیتی را به طور کامل بررسی و سپس نسبت به صدور حکم یا نظر اقدام نماید.

تایید می کند؛ حتی شخص سید ابراهیم رئیس جمهور وی در زمان ریاست قوه قضائیه کشور بر اساس گزارشات دستگاه های امنیتی نظرات خود را بیان می کرد و با وجود تایید صلاحیت امثال من اعلام می کرد که به دلیل حساسیت دستگاه های امنیتی بهتر. انصراف از انتخابات هیئت مدیره کانون وکلای مرکز.

رد صلاحیت اعضای کانون وکلا خلاف قانون است

سیدمحمود علیزاده طباطبایی در گفت و گو با دیده بان ایران در واکنش به حذف نامزدهای عضویت در هیات مدیره کانون وکلای دادگستری گفت: قبل از اعلام رد صلاحیت، هیچ جلسه ای در خصوص دلایل با اینجانب برگزار نشد. به دلیل بی کفایتی من حتی اجازه ملاقات داده شد. وی اجازه ملاقات با قضات شعبه اول دادسرای عالی انتظامی قضات را نداشت.

وی گفت: تصمیم به حذف نامزدهای عضویت در هیأت مدیره کانون وکلا در سطح وسیع کاملاً برخلاف «قانون» و به دور از شأن «دادگاه عالی انتظامی قضات» است.

این وکیل دادگستری با اشاره به دیدار روز گذشته خود با قضات شعبه اول دادگاه عالی کیفری کشور گفت: یکی از قضات حاضر در جلسه به من گفت با شناختی که از شما داریم حاضریم پشت سر شما نماز بخوانیم. او گفت؛ یکی از پیش نیازهای امامت «عدالت» است. اما انصاف شرط عضویت در هیات مدیره کانون وکلا نیست.

علیزاده طباطبایی و افزود: به قضات شعبه اول گفتم; در این نامه منتشر شده آمده است: کیفرخواست و غیره، اختیارات تحقیقاتی شعبه اول دیوان عالی کیفری تقدیم قضات شد. اما با توجه به محتوای این پیام بهتر بود عبارت «به استعلام سرویس های امنیتی پاسخ دهید» نوشته می شد.

این حقوقدان برجسته گفت: با توجه به عنوان نامه ارسالی، دادگاه عالی انتظامی کشور موظف است برای رسیدگی به این پرونده جلسه ای تشکیل و براساس قانون تصمیم گیری کند. هرچند قضات شعبه اول دیوان عالی کیفری به این استدلال پاسخ دادند، اما گفتند قانون تکلیف آنها را مشخص کرده است.

معلوم نیست بر چه اساسی کنار گذاشته شدیم

علیزاده طباطبایی اظهار داشت: ماده ۴ قانون اخذ پروانه وکالت مؤید این مطلب است. اعضای هیئت مدیره وکلا از بین وکلای سطح اول این حوزه انتخاب می شوند. شرایط عمومی برای این افراد برای تایید صلاحیت خود؛ مواردی مانند «تعیین حداقل سن»، «داشتن حداقل ۸ سابقه حقوقی»، «عدم محکومیت کیفری»، «عدم شهرت به فساد مالی» و «عدم انجام تبلیغات نادرست» وجود دارد. دادگاه عالی انتظامی قضات است تا دادگاه با استعلام از مراجع ذیصلاح صلاحیت افراد را بررسی و نتیجه را اعلام کند.

وی تصریح کرد: دیوان عالی کشور مکلف به رسیدگی به گزارش دستگاه های امنیتی است و در صورت وجود گزارش کذب به آن استناد نمی شود و صلاحیت نامزدها رد نمی شود.

هیچ گونه خطای مالی و اخلاقی در پرونده کاری خود ندارم

این وکیل دادگستری در خصوص سوابق کاری خود گفت: با بیش از پنجاه و دو سال سابقه کار عملی در سطوح مختلف اجرایی، اداری و حقوقی کشور هیچ گونه خطای «اخلاقی»، «مالی» و «مذهبی» نداشته ام. اما متأسفانه مشخص نیست چه موضوعاتی در مورد من مطرح شده که منجر به رد صلاحیت من شده است.

به من می گویند دنبال کار و کار نباش!

علیزاده طباطبایی از قضات شعبه اول دادگاه عالی انتظامی قضات شکایت کرد و گفت: متاسفانه این قضات در پاسخ به التماس من گفتند. چه عزمی برای گرفتن سمت در هیئت مدیره کانون وکلا دارید؟ با وجود اینکه سال ها سابقه مدیریت در بالاترین سطح را داشتم، امروز با اصرار اعضای اتحادیه برای عضویت در هیئت مدیره وکلا ثبت نام کردم.

این وکیل برجسته در پاسخ به این سوال که آیا دلایل کناره گیری وی علنی شده است، گفت: هیچ یک از دلایل رد صلاحیت وی به اطلاع من نرسیده است. نکته قابل تامل اینجاست که به من می گویند; خودت می‌دانی چرا رد صلاحیت شدی.»

من از نهادهای امنیتی نمی ترسم!

وی گفت: آنچه از خودم می دانم این است که نه از نیروهای امنیتی می ترسم و نه از آنها اطاعت می کنم.

علیزاده طباطبایی وی با اشاره به نظر قضات شعبه اول دیوان عالی کشور گفت: به من گفته شد که همه ما باید از دستگاه های امنیتی اطاعت کنیم چرا که اینها صلاحیت تحقیق است و من به آنها گفتم دستگاه های امنیتی هستند. یکسان. ضابطان باید از قضات دیوان عالی کشور اطاعت کنند

نظر رئیس دیوان عالی کیفری قضات در مورد برکناری علیزاده طباطبایی چیست؟

وقتی این وکیل با این سوال مواجه شد که آیا اعتراض به رد صلاحیت قانونی است، این وکیل به دیده بان ایران گفت: بله امکان پذیر است و من هم به این پرونده اعتراض خواهم کرد. واقعیت این است که به حجت الاسلام والمسلمین نیری، رئیس دادگاه انتظامی قضات مراجعه کردم و ایشان در مورد عدم صلاحیت من این شعر را خواند: «کفر بر من آسان نیست / او بود. ایمانی قویتر از من نیست / در زمان مثل من و این کافر / پس در همه اعصار یک مسلمان نبود.

علیزاده طباطبایی ادامه داد: حتی آقای نری هم گفته بود که نظر نهادهای امنیتی را ندیده و نامه ای که به مرکز نوشته شده امضای او نیست و سه قاضی دیگر هم امضا کرده اند.

آیا رئیس جمهور تحت تأثیر نهادهای امنیتی تصمیم خود را گرفته است؟

این وکیل برجسته ماجرای کناره گیری خود در دوره قبل و در دوران ریاست جمهوری آقای دکتر را یادآور شد. رئیس جمهور وی درباره دستگاه قضایی نیز گفت: در آن زمان آقای علی بهادری با من به عنوان معاون قوه قضائیه تماس گرفت و گفت: آقای رئیسی گفت بنده آقای طباطبایی و خانواده ایشان را می شناسم و به دلیل شرایطی که وجود دارد از ایشان درخواست داریم. با حساسیت دستگاه قضایی، آقای علیزاده طباطبایی از هیئت مدیره کانون وکلا انصراف داد.

وی خاطرنشان کرد: در پاسخ به این درخواست به آقای بهادری گفتم به آقای رئیسی بگویید ما معتقدیم که نهادهای امنیتی کنترل دارند و آقای رئیسی در سمت ریاست است اما با این اوصاف به نظر می رسد اینها دستگاه ها تصمیم گیرنده هستند و دستگاه تابع قوه قضاییه است.

ماجرای دیدار مرحوم هاشمی رفسنجانی با رهبر انقلاب در پرونده مهدی هاشمی

در بخشی دیگر از این گفت و گو، علیزاده طباطبایی با اشاره به پرونده آقای مهدی هاشمی رفسنجانی گفت: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ها پیش در دیدار با رهبر معظم انقلاب از ایشان شنیدند که دستگاه قضایی حساس است. به وکیل آقای مهدی هاشمی. مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به اینکه آیا ضعفی در دستگاه قضایی از آقای علیزاده طباطبایی وجود دارد، گفته بود که رهبر انقلاب با خنده گفتند: نه! او هیچ نقطه ضعفی ندارد. بلکه ضعف آنها این است که (از آنها) نمی ترسند.

من مسئول فرار بنی صدر بودم

این وکیل دادگستری با اشاره به فعالیت قضایی خود پس از انقلاب اسلامی گفت: مدتی پیش به یکی از کارشناسان اطلاعات «سپاه پاسداران» گفتم که در پرونده «فرار» نقش داشتم. سینه قهوه ایمن به دستور مستقیم مرحوم آیت‌الله ریشهری مسئولیت این پرونده را بر عهده داشتم، اما در آن زمان امروز حتی با منافقین و کودتاچیان هم برخوردی نداشتیم.

این حقوقدان برجسته گفت: برخی از افراد ذیصلاح و با تجربه به دلایل مختلف کنار گذاشته شدند، علاوه بر این که بسیاری دیگر برای عضویت در هیات مدیره کانون وکلا ثبت نام نکردند و یا به دلیل پیش بینی از عضویت خارج شدند. رد صلاحیت.

وی تاکید کرد: من منکر حضور افراد واجد شرایط و جوان در لیست مصوبات نیستم، اما این میزان حذف و تدابیر عاملی خواهد بود چرا که شاید تنها ۱۰ درصد از جمعیت ۳۰ هزار نفری کانون وکلای مرکز در آن شرکت کنند. انتخابات آینده.”

نقطه نظر امنیتی فقط در مورد مسائل دردناک است

علیزاده طباطبایی با انتقاد از اتکای بیش از حد دولت به نظرات کارشناسان دستگاه های امنیتی گفت: همه تصمیمات نباید بر اساس نظر دستگاه های امنیتی باشد زیرا فقط این افراد مسائل را از منظر امنیتی بررسی و ارزیابی می کنند و این کار را انجام می دهند. . به ابعاد دیگر توجه نکنید.

وی تاکید کرد: نباید فراموش کرد که بخش بزرگی از خدمات ارائه شده در دهه های اخیر در دستگاه قضایی مرهون زحمات امروز حاضران در کانون وکلا است و نباید از این افراد غافل شد. تجربه چندین هزار قاضی که بیش از ۳۰ سال سابقه خدمت در جمهوری اسلامی ایران دارند و امروز وکیل هستند، استفاده نکردند، برخی از زیردستان و “بله آقا!” استفاده می کند

نارضایتی رهبر انقلاب از روند اجرای سند تحول در نظام قضایی

در خصوص علیزاده طباطبایی با اشاره به گلایه رهبر انقلاب گذشته مبنی بر عدم اجرای «سند تحول قضایی» گفت: برنامه پنج ساله قوه قضاییه که با تمجید فراوان به رهبری تقدیم شد. ، موفق نشد. اخیراً به مقامات قضایی رسیدگی شده و وی گفته است طبق گزارش های دریافتی سند انتقال قضایی هنوز اجرایی نشده است.

این حقوقدان خاطرنشان کرد: سه سال از سند تحول قوه قضائیه می گذرد و به جرات می توان گفت ۲۰ درصد این سند تحول اجرایی نشده است. متاسفانه، کسانی که این سند وی نوشت: آنها با مفهوم «برنامه» آشنایی نداشتند، زیرا سازمان برنامه و بودجه وظیفه تدوین برنامه ها را به منظور ایجاد اقلام بودجه برای آنها بر عهده دارد.

وضعیت وکلا از زمان حضور آقای اجی بدتر شده است

علیزاده طباطبایی گفت: وضعیت برای کانون وکلا و مستقلین در دستگاه قضایی خوب نیست و متاسفانه این وضعیت هر بار بدتر می شود. در دوره قبل جلسات متعددی با اعضای هیات مدیره آقای رئیسی تشکیل شده بود که از ابتدای کار آقای آژه ای تاکنون این جلسات تشکیل نشده است و کانون وکلا فقط از تصمیمات کانون مطلع می باشد. سیستم قضایی