علل و انواع تاخیر در رشد کودکان


کدکان

تهران (پانا) – تأخیرهای جزئی و موقت معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست، اما تأخیر مداوم یا متعدد در رسیدن به نقاط عطف می تواند نشانه ای باشد که ممکن است در مراحل بعدی زندگی با چالش هایی مواجه شود.

به گزارش خبرآنلاین، تاخیر در رسیدن به نقاط عطف برای «زبان، تفکر، مهارت های اجتماعی یا حرکتی» را تاخیر رشدی می گویند. علت تاخیر همیشه مشخص نیست، اما تاخیر در رشد ممکن است ناشی از عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، عوارض دوران بارداری و زایمان زودرس باشد.

اگر مشکوک هستید که فرزندتان دچار تاخیر رشدی است، به پزشک اطفال خود مراجعه کنید. تأخیر رشد گاهی نشان دهنده یک بیماری زمینه ای است که فقط پزشکان می توانند آن را تشخیص دهند. در صورت تشخیص، می توانید به دنبال درمان یا سایر مداخلات اولیه برای کمک به پیشرفت و رشد کودک خود باشید.

تاخیر در مهارت های حرکتی ظریف و درشت

مهارت های حرکتی ظریف شامل حرکات کوچک مانند در دست گرفتن اسباب بازی یا استفاده از خودکار است. مهارت‌های حرکتی درشت به حرکات بزرگ‌تری مانند پریدن، بالا رفتن از پله‌ها یا پرتاب توپ نیاز دارند.

نوزادان با سرعت‌های متفاوتی رشد می‌کنند، اما بیشتر کودکان می‌توانند تا ۳ ماهگی سر خود را بالا نگه دارند، تا ۶ ماهگی با کمک بنشینند و قبل از تولد دوم سالگی راه بروند.

در سن پنج سالگی، اکثر کودکان می توانند به مدت ۱۰ ثانیه یا بیشتر روی یک پا بایستند و می توانند از چنگال و قاشق استفاده کنند.

تحرک محدود در بازوها و پاها، ناتوانی در نشستن بدون تکیه گاه در ۹ ماهگی و ناتوانی در تحمل وزن روی پاها و ایستادن در حدود ۱ سالگی از علائم ضعف مهارت های حرکتی است.

تاخیر در گفتار و زبان

بر اساس مطالعات انجام شده توسط موسسه ملی ناشنوایی و سایر اختلالات ارتباطی، فعال ترین زمان برای یادگیری گفتار و زبان، سه سال اول زندگی است، زمانی که مغز در حال رشد و بلوغ است. فرآیند یادگیری زبان زمانی آغاز می شود که کودک از طریق گریه با گرسنگی ارتباط برقرار می کند. در سن ۶ ماهگی، اکثر نوزادان می توانند صداهای زبان مادری را تشخیص دهند. در سن ۱۲ تا ۱۵ ماهگی، نوزادان باید بتوانند دو یا سه کلمه ساده را بیان کنند، حتی اگر تلفظ نشده باشند. اکثر کودکان نوپا می توانند تا ۱۸ ماهگی چندین کلمه بگویند. در سن ۳ سالگی، اکثر کودکان می توانند با جملات کوتاه صحبت کنند.

تأخیر گفتار زمانی اتفاق می افتد که کودکان به تعداد کلمات مورد انتظار برای سن خود صحبت نمی کنند.

تاخیر زبان زمانی اتفاق می افتد که کودکان در درک آنچه دیگران می گویند یا نمی توانند افکار خود را بیان کنند، مشکل دارند. زبان شامل صحبت کردن، اشاره کردن، امضا کردن و نوشتن است.

اختلال شنوایی می تواند باعث تاخیر در گفتار و زبان شود، بنابراین پزشک معمولاً در طول تشخیص آزمایش شنوایی انجام می دهد. کودکان مبتلا به تاخیر گفتار و زبان اغلب به یک آسیب شناس گفتار و زبان ارجاع داده می شوند.

اختلال طیف اوتیسم

اختلال طیف اوتیسم (ASD) اصطلاحی است که برای توصیف بسیاری از شرایط رشد عصبی استفاده می شود. افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است متفاوت از الگوهای عصبی فکر کنند، حرکت کنند، ارتباط برقرار کنند و حواس را پردازش کنند. اوتیسم معمولاً در اوایل دوران کودکی تشخیص داده می شود و شامل تاخیرهای قابل توجهی در رشد زبانی و اجتماعی است.

علائم و نشانه‌های اختلال طیف اوتیسم متفاوت است، اما معمولاً شامل تاخیر در مهارت‌های گفتاری و زبانی و چالش‌ها در برقراری ارتباط و تعامل با دیگران است.

هیچ درمانی برای اختلال طیف اوتیسم وجود ندارد، اما درمان و روش‌های دیگر می‌تواند به کودک شما کمک کند تا ابزارهای بیشتری برای برقراری ارتباط، کاهش استرس و در برخی موارد مدیریت کارهای روزانه در اختیار او قرار دهد.

علل و احتمال تاخیر در رشد

تعیین دلایل تاخیر در رشد دشوار است و عوامل مختلفی می توانند در آن نقش داشته باشند. برخی از بیماری ها منشا ژنتیکی دارند، مانند سندرم داون. عفونت یا سایر عوارض در دوران بارداری و زایمان و همچنین زایمان زودرس می تواند باعث کندی رشد شود.

تاخیر در رشد همچنین می تواند نشانه ای از سایر شرایط زمینه ای باشد، از جمله:

اختلالات طیف اوتیسم (ASDs)

– فلج مغزی

ضعف عضلانی یا ضعف عضلانی

سندرم لاندو-کلفنر (نوعی آفازی اکتسابی)

اختلالات ژنتیکی مانند سندرم داون و سندرم X شکننده (باعث ناتوانی های ذهنی و رشدی)

به یاد داشته باشید که کودکان با سرعت های متفاوتی رشد می کنند، بنابراین آنچه که شما تاخیر در نظر می گیرید ممکن است برای کودک شما طبیعی باشد. با این حال، اگر نگران هستید، مهم است که کودک شما توسط یک متخصص معاینه شود.