عضو کارگروه شناسایی مصادیق محتوای مجرمانه: اینستاگرام و واتس اپ ممنوعیتی برای ادامه فعالیت مشروط ندارند – پایگاه خبری مدآرا


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا;مهدی باقری با بیان اینکه «محدودیت دسترسی به اینترنت و همچنین برخی پیام رسان ها و نرم افزارها با تصمیم کارگروه شناسایی مصادیق محتوای مجرمانه رایانه ای تعیین نشده است» اظهار داشت: از نظر قانونی هر نهاد و کمیته ای مسئولیت خاص خود را دارد. ; وظیفه کمیته شناسایی موارد محتوای پزشکی قانونی رایانه ای، نظارت بر پرونده های موجود و در راستای زنجیره روندها و رویه های مربوط به قانون در شناسایی و شناسایی پرونده ها است.

وی افزود: شورای امنیت ملی و شورای امنیت ملی در مورد مسائل جاری و اجرایی تصمیم گیری می کنند و تصمیمات آنها قانونگذاری دائمی نیست و سابقه ندارد. این شوراها در مورد مسائلی مانند اتفاقات این روزها تصمیم می گیرند و تصمیمات آنها بالاتر از تصمیمات مجلس است.

هیچ تصمیمی در مورد ادامه محدودیت برای دسترسی به اینستاگرام و واتس اپ گرفته نشده است

این عضو کارگروه شناسایی مصادیق محتوای مجرمانه رایانه ای در پاسخ به این سوال که آیا محدودیت دسترسی به اینستاگرام و واتس اپ باید ادامه یابد؟ وی تاکید کرد: نمی‌دانم کسی گفته باشد که بعد از بازگشت به شرایط عادی قصد جلوگیری از اجرای این برنامه‌ها وجود دارد یا کسی ادعا کرده باشد که این برنامه‌ها همچنان اجازه فعالیت دارند. هنوز تصمیمی در این مورد گرفته نشده است و از هیچ نهاد، ارگان، کمیته و فردی هم نشنیده ام که در این مورد تصمیمی گرفته باشد.

باقری در ادامه بر لزوم توجه به همه جوانب در تصمیم گیری های ملی تاکید کرد و گفت: ما متقاعد نشده ایم که کار فلانی آسیب ببیند و اغتشاشگران به بهانه کار از اینترنت استفاده کنند و به جان مردم آسیب بزنند. اموال و بیت المال؛ قطعا فردی که اقداماتش در فضای مجازی دخیل است راضی به کشتن بدون جرم و به دلیل تحریک اوباش، آزیران و اعضای خانواده اش نیست.

هولیگان ها و اوباش از فضای مجازی برای برقراری ارتباط استفاده می کردند

وی با بیان اینکه «تعدادی از اوباش از جایی دستور کشتن می گرفتند»، تصریح کرد: تمام فرصت هایی که برای ارتباط با اغتشاشگران و اراذل فراهم شد از فضای مجازی بود. متأسفانه افرادی که در نقاط مختلف کشور مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند و گاه جان خود را از دست داده اند، نوجوانانی هستند که در فضای مرتبط با این اختلالات نبوده اند.

بازگشت شرایط به حالت عادی و استفاده مردم از همه ظرفیت ها از جمله فضای مجازی، موضع همه مسئولان است

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصریح کرد: بازگرداندن وضعیت به حالت عادی و استفاده مردم از همه ظرفیت ها از جمله فضای مجازی به ویژه برای کسب و کار، جایگاه همه ماست، اما از آنجایی که شرایط کشور به گونه ای است که امنیت جان و مال مردم تضمین می شود همه کسانی که این ماجرا را در کشور دنبال می کنند بسیار علاقه مند هستند که اوضاع هر چه زودتر به حالت عادی بازگردد، اما همانطور که وزیر کشور اظهار داشت بازگشت به حالت عادی منوط به اطلاع رسانی به دستگاه های امنیتی در کشور است. کشور در مورد شورش ها یا آن ها. دستگیر شدند یا از کشور گریختند.

باقری تاکید کرد: من به عنوان نماینده مجلس و کارشناس حقوقی می گویم تلگرام، اینستاگرام و واتس اپ ربطی به هم ندارند اما آنچه مهم است قانون مداری و تامین منافع مردم است. ما به شرط قبول قوانین جمهوری اسلامی مشکلی با فعالیت تلگرام نداشتیم. به احتمال زیاد در ابتدای فعالیت این پیام رسان در ایران اینگونه بوده است و تلگرام با رویکرد رعایت قوانین در کشور شروع به کار کرد اما بعدا با رعایت نکردن قوانین متوقف شد.

وی خاطرنشان کرد: نه تنها پیام رسان ها یا برنامه های خارجی مانند اینستاگرام، بلکه حتی پیام رسان های داخلی نیز هر زمان که بخواهند به اغتشاش گران کمک و همراهی کنند، قطعا با واکنش هایی مواجه خواهند شد.

این عضو کارگروه شناسایی مصادیق محتوای مجرمانه رایانه ای گفت: در خصوص اینستاگرام و واتس اپ همه موارد بستگی به همکاری یا عدم همکاری آنها با ایران دارد. پیام رسان هایی مانند واتس اپ نباید اجازه فعالیت داشته باشند، اما هدف این پیام رسان ایجاد ابزار و بستری برای شورش است. ما یک وجه مشکل را خدمت به مردم می دانیم و از طرف دیگر نمی خواهیم ابزار دشمن را در دست خودمان بگذاریم. آنچه مهم است این است که اگر اینستاگرام، واتس اپ یا هر برنامه دیگری به قوانین جمهوری اسلامی پایبند باشد، قطعا کار در ایران مشکلی نخواهد داشت.

بارها از اینستاگرام و واتس اپ خواسته شد تا با ایران همکاری کنند اما آنها قبول نکردند

وی با بیان اینکه چندین بار از اینستاگرام و واتس اپ خواسته شد تا با ایران همکاری کنند اما قبول نکردند، گفت: اگر همکاری می کردند این فرصت برای ناآرامی فراهم نمی شد. درست مثل امروز اگر اینستاگرام بخواهد در کشورهای اروپایی فعالیت کند و آشوبگران را آموزش دهد، خلاف قانون است. در ایران واتس‌اپ و اینستاگرام می‌توانستند به تامین امنیت ایران کمک کنند، اما به هیچ وجه همکاری نکردند، فضا را برای کشتار و کشتار ایجاد کردند، اجازه دادند مواد منفجره و هر چیزی که باعث شورش شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: جان و مال مردم موضوع شماره یک است که ما نمایندگان مجلس دنبال می کنیم و برای ما فرقی نمی کند که بستر ارائه شده، سلب امنیت مردم از طریق برنامه های خارجی و پیام رسان باشد یا داخلی. در شرایط عادی، ما به دنبال هر برنامه و گروهی هستیم که خدمات بهتری به مردم ارائه دهد. اینستاگرام و واتس‌اپ قبلاً شرایط کار را در شرایط قبل از اغتشاشات فراهم کرده بودند، به همین دلیل به آنها فضا داده شد و عملیاتی شد، اما وقتی علیه جان و مال مردم فضا ایجاد کردند، با محدودیت‌های دسترسی مواجه شدند. اما یادم نمی‌آید که هیچ یک از مقامات دولتی، نمایندگان و شورای امنیت ملی تصمیمی برای جلوگیری از اجرای این برنامه‌ها گرفته باشند.

ادامه استفاده از اینستاگرام و واتس اپ به صورت مشروط ممنوعیتی ندارد

باقری در خاتمه با بیان اینکه «پس از بازگشت شرایط به گذشته، با شرایطی که منعی برای ادامه فعالیت اینستاگرام و واتس اپ وجود ندارد»، گفت: به نظر من اگر اینستاگرام و واتس اپ قرارداد و تفاهم نامه امضا کنند. با تفاهم و شرایط جمهوری اسلامی ایران مسئولیت پذیرفته و با رعایت آن منعی برای فعالیت آنها نخواهد بود.