عدم توجه به عدم تعادل گازی باعث ایجاد بحران های امنیتی می شود – پایگاه خبری مدیریت شده


فریدون حسنوند در جلسه علنی مجلس نمایندگان و در جریان بررسی گزارش سازمان انرژی درباره عدم تعادل در تولید و مصرف گاز طبیعی در کشور گفت: مسائلی مانند عدم تعادل و مشاعات تنها به انرژی مربوط نمی شود. اقتدار و باید به عنوان اولویت کشور تعریف شود.

وی ادامه داد: کمبود سرمایه گذاری در سال های گذشته و تحریم های جدی صنعت نفت و کمبود منابع مالی و کمبود سرمایه گذاری داخلی و خارجی کشور را به سمت وضعیتی به نام ناهماهنگی سوق داد. در این صورت اگر مجلس به ناهماهنگی برنامه هفتم توسعه و بودجه ۱۴۰۲ توجه جدی نکند، با بحران های اجتماعی، سیاسی، امنیتی و اقتصادی مواجه خواهیم شد.

نیروگاه های برق در تابستان و زمستان با کاهش عرضه سوخت مواجه هستند

حسن وند یکی از اثرات موضوع ناهماهنگی را مستقیماً در حوزه نیروگاه ها دانست و افزود: نیروگاه های برق در تابستان و زمستان با کاهش عرضه سوخت مواجه هستند. در زمستان سال گذشته حدود ۱۹۰ میلیون مترمکعب کمبود و عدم تعادل گاز داشتیم. پیش بینی ما افزایش ۸ درصدی این رقم در زمستان است که معادل بیش از ۲۳۰ میلیون مترمکعب کاهش گاز است. همچنین نیروگاه های برق آبی کشور که حدود ۱۲ هزار مگاوات برق تولید می کنند و عمدتاً در استان خوزستان فعال هستند، به دلیل خشکسالی تقریباً همگی از مدار تولید برق خارج شده و امروز تعطیل هستند و با آبی نیز مواجه هستیم.

وی افزود: بر اساس بررسی های سازمان برنامه و بودجه، وزارت نفت و سازمان نیرو حدود ۸۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در بالادستی و پایین دستی نیاز است که باید ظرف ۸ سال انجام شود. در بحث اولیه افزایش فشار و توسعه میادین گازی و همچنین جمع آوری گازهای درخشنده مورد بحث قرار گرفت که برای آن ۵۷ میلیارد دلار نیاز داریم و برای جبران کسری فقط می توان به ۱۴.۵ درصد از آن توجه کرد. بودجه، مجلس باید بحث مفصل، جدی و فوری را در دستور کار داشته باشد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه مسئولان کشور به عدم تعادل و تبعات منفی آن اذعان دارند، گفت: عدم تعادل گاز باعث تعطیلی کارخانه ها در تابستان و زمستان و در نتیجه تعطیلی کارخانه ها و بیکاری می شود. از کارکنان، کمبود تولید، صادرات و ارز. نتیجه این است که این سلسله مسائل امنیتی، سیاسی و اجتماعی در اعتراضات خود را نشان می دهد، بنابراین در بحث جذب سرمایه باید شرکت های پتروشیمی را با ورود به سرمایه گذاری وارد کنیم و مجموعه پتروشیمی کشور موظف است با قوانین، تعاملات همکاری کند. و الزامات قانونی تبدیل به سرمایه گذاری شود.

در زمستان و تابستان بزرگترین هنر مدیران ما مدیریت مصرف است نه کاهش نارضایتی

وی مشکل دیگر طرح مونتاژ مشعل ها و گازهای همراه را مطرح کرد و افزود: هر شعله خاموش به میزان دو مجموعه گازی در اختیار ما قرار می دهد که حدود ۵۰ میلیون مترمکعب است. پرونده فلر در قانون برنامه و بودجه ششم توسعه گنجانده شده بود، اما هیچ یافته ای را در بر نداشت. مشکل دیگر افزایش میانگین راندمان نیروگاه های حرارتی است که باید از ۳۸ درصد به حداقل ۵۰ درصد برسد. در زمستان و تابستان، بزرگترین هنر مدیران ما مدیریت مصرف است تا کاهش ناهماهنگی و کاهش شکاف. مدیریت مصرف یعنی تعطیلی کارخانه‌ها، فضاهای تجاری و بسیاری از مجتمع‌ها که می‌تواند آسیب‌های سیاسی و اجتماعی به بار آورد.

حسنوند اجرای سیاست های تشویقی برای مشترکان کم مصرف را ضروری دانست و گفت: پیشنهاد سازمان انرژی بر این است که ۵ درصد از کل درآمدهای نفتی را برای توسعه زیرساخت ها در این حوزه اختصاص دهد. چه اشکالی دارد که مجلس از روش‌های سنتی اصلاحات ساختاری بودجه دور شود، جایی که اولویتی برای دولت مهم‌تر از جبران عدم تعادل گاز نیست.

وی با بیان اینکه در برنامه هفتم توسعه و بودجه آتی باید حداقل ۵ درصد از درآمدهای نفتی به توسعه میادین نفت و گاز اختصاص یابد، گفت: صندوق توسعه ملی اگر باشد فرزند صنعت نفت است. اونجا نه. نفت و ارز به اصطلاح صندوق توسعه وجود دارد.. خیر، اما امروز صندوق توسعه به رقیب و دشمنی برای توسعه صنعت نفت تبدیل شده است. تنها جایی که سهمی از درآمدهای صندوق توسعه ندارد، وزارتخانه های نفت و نیرو هستند، بنابراین مجلس باید در سال آینده حداقل ۳۰ درصد از این صندوق را به صنعت نفت و گاز اختصاص دهد. درآمد.

رئیس سازمان انرژی شورای اسلامی با اشاره به طرح یک فوریتی سازمان انرژی گفت: موضوع اختلافات باید در جلسه سران قوا مطرح شود تا همه قوا بدانند که اختلافات تهدید و خطر است. . آنها در صورت عدم مدیریت به بحران های امنیتی تبدیل خواهند شد.

منبع: ایسنا