ظهور پست های Omicron در کشور


جهان در نبرد مبتلا به ویروس کرونا

تهران (پانا) – با شیوع مجدد بیماری کرونا در کشور، موارد روزانه کرونا، بستری شدن در بیمارستان و فوت افزایش یافته و تعداد شهرهای دارای وضعیت کرونا قرمز در حال افزایش است.

در هفته ای که گذشت اخبار زیادی در حوزه اجتماعی منتشر شد. در زیر مروری بر مهمترین رویدادهای این حوزه خواهید خواند:

آمار کرونا در کشور

از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور تاکنون ۷ میلیون و ۲۹۶ هزار و ۶۳۵ نفر به این بیماری مبتلا شده اند که از این تعداد ۱۴۱ هزار و ۵۶۴ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند و تاکنون ۷ میلیون و ۷۰ نفر هزار ۳۷۹. برخی از بیماران بهبود یافته و یا از بیمارستان ترخیص شده اند. ۶۸۸ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستانی تحت مراقبت هستند. این در حالی است که سویه غالب ویروس کرونا در کشور در معرض سویه های امیکرون قرار دارد و هفته گذشته تعداد مبتلایان به این بیماری تنها در یک شبانه روز و پس از دو ماه به بیش از ۷۰۰۰ نفر رسید. همچنین تعداد قربانیان روزانه کرونا به ۳۲ نفر رسید. و یک نفر رسید.

آمار واکسیناسیون کرونا

تاکنون ۶۴ میلیون و ۷۲۴ هزار و ۱۰۶ نفر نوبت اول، ۵۸ میلیون و ۸۷ هزار و ۲۳۷ نفر نوبت دوم و ۲۸ میلیون و ۷۰۲ هزار و ۷۵۳ نفر نوبت سوم واکسن کرونا در کشور دریافت کرده‌اند. به این ترتیب تعداد کل واکسن های تزریقی در کشور به ۱۵۱ میلیون و ۵۱۴ هزار و ۹۶ دوز رسید.

افزایش شهرهای کرونایی نارنجی و قرمز در کشور

همچنین بر اساس آخرین به روز رسانی ها، تعداد شهرهای دارای وضعیت قرمز از ۴ شهر به ۱۵ شهر و تعداد شهرهای دارای وضعیت نارنجی از ۱۴ شهر به ۳۵ شهر افزایش یافته است. تعداد شهرهای دارای وضعیت زرد نیز از ۱۴۲ شهر به ۲۰۸ شهر و تعداد شهرهای دارای وضعیت آبی از ۲۸۸ شهر به ۱۹۰ شهر افزایش یافته است. بنابراین ۱۵ شهر در حالت قرمز، ۳۵ شهر در حالت نارنجی، ۲۰۸ شهر در حالت زرد و ۱۹۰ شهر در حالت زرد هاله قرار دارند.

خودداری از اعمال محدودیت های کرونا

در پی انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر اعمال برخی محدودیت های کرونا در استان تهران با دستور استاندار تهران؛ و استان تهران در اطلاعیه‌ای ضمن تکذیب این موضوع، اعمال هرگونه محدودیت مرتبط با ویروس را منوط به پیشنهاد این موضوع، تصمیم‌گیری در ستاد منطقه‌ای معاونت بیماری‌های کرونا و تصویب نهایی توسط سازمان اعلام کرد. ستاد ملی مربوطه و هرگونه اخبار مرتبط با آن. از طریق پایگاه اطلاع رسانی استان تهران و سایر رسانه های رسمی اطلاع رسانی خواهد شد.

توضیح وزارت بهداشت در خصوص تزریق واکسن های تاریخ مصرف گذشته

با افزایش موارد، بستری و فوت در هفته گذشته، تعداد مبتلایان به واکسن کرونا نیز رو به افزایش است، اما در این بین اخباری مبنی بر پایان تاریخ مصرف واکسن در رسانه ها منتشر شده است. فضای مجازی پدرام باکائین سخنگوی وزارت بهداشت در این خصوص گفت: شایعه استفاده از واکسن تاریخ مصرف گذشته AstraZeneca صحت ندارد و در هیچ یک از مراکز واکسیناسیون واکسن تاریخ مصرف گذشته استفاده و تزریق نشده است. پاک عین گفت: تاریخ انقضای آخرین محموله واکسن آسترازنکا که وارد کشور شد بر اساس مجوز سازنده واکسن که آن هم بر اساس مطالعات پایداری بود، شش ماه پس از شروع تولید مشخص شد که معادل تیرماه است. ۱۷، ۲۰۲۲، در روز یکشنبه، ۲۶ جولای، واکسن های تاریخ مصرف گذشته و سایر محصولات پزشکی بلافاصله از سیستم جمع آوری می شود.

آخرین مورد پرونده جعفر بناهی، سیف و اراکجی

و هفته گذشته پنجمین نشست خبری سخنگوی رسمی قوه قضائیه با اصحاب رسانه برگزار شد. اعتراض به محکومیت حمید نوری در سوئد، آخرین پرونده پرونده جعفر پناهی، آخرین پرونده پرونده نشر هفتبا، توضیح پرونده مصطفی تاج زاده، بررسی پرونده اکبر الطبری، توضیح پرونده. اظهارات دادستان مشهد درباره قصور مسئولان قضایی در رسیدگی به موضوع حجاب که آخرین آن پرونده نهاده های دامی، ۱۲ سال حبس برای «حسن یعفری» آخرین پرونده امام علی است. پرونده انجمن، آخرین خبر پرونده سیف و اراقشی و آخرین مورد انتقال زندان مشهد به خارج از شهر بود بخشی از مهمترین اخبار قضایی تشریح شده توسط مسعود السطاشی.

بحران خشکسالی در مناطق حفاظت شده

خشکسالی چند سالی است که استان های مختلف کشور را تحت تاثیر قرار داده است. ذخایر زیست محیطی کشور نیز از این قاعده مستثنی نیست، به گفته حسن اکبری، نماینده محیط زیست طبیعی در سازمان حفاظت محیط زیست، بحران خشکسالی در ذخایر شکل گرفته و تحت تاثیر اثرات خشکسالی قرار گرفته است. زندگی گونه های جانوری و گیاهی. معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در بخش‌هایی از ایران به‌ویژه در فلات مرکزی ایران شاهد کاهش میانگین بارندگی در این سال‌ها بوده‌ایم که باعث شکل‌گیری اثرات تجمعی خشکسالی و آسیب‌دیدگی بخش‌هایی از خاک شد. پوشش بوته ای در مناطق حفاظت شده، و در حالی که پوشش بوته ای کلیدی برای بقای گونه های جانوری است، رشد بوته ها به دلیل خشکسالی مداوم آسیب دیده است. وی درباره تامین آب حیات وحش در زمان خشکسالی نیز گفت: در مجموع تامین آب چشمه ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و بسیاری از دوزیستان در وضعیت نگران کننده ای قرار دارند چرا که برخی از گونه ها از جمله سمندر و قورباغه بومی ایران و آنها هستند. وسعت گسترده است. پراکنش به خصوص در چشمه ها محدود است و در رودخانه های کوچک و در حاشیه کانال های به شدت آسیب دیده زندگی می کنند. از سوی دیگر، در مناطق خشک، آب عامل اصلی زندگی گونه های متمایز است.

دستگیری کلاهبرداران “شاد”.

اخیرا بسیاری از دانش آموزان و حتی والدین آنها که از کاربران شبکه شاد هستند فریب کلاهبرداران را خورده و حساب بانکی آنها خالی شده است. پلیس بارها به کاربران VPN هشدار داده است و دانستن نکات امنیتی در استفاده از این نرم افزار برای دانش آموزان، والدین و معلمان ضروری است تا در دام کلاهبرداران نیفتند. هفته گذشته سرهنگ داود معظمی گدرزی فرمانده انتظامی مناطق عشایری تهران بزرگ از شناسایی و دستگیری دو کلاهبردار اینترنتی با عنوان اپراتور پشتیبانی در شبکه آموزش شاد خبر داد. وی گفت: در پی درخواست چندین شهروند به پلیس فدرال پایتخت مبنی بر دسترسی غیرمجاز به حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی تلگرام و کلاهبرداری از مخاطبین آنها، این موضوع به طور ویژه در دستور کار پلیس فدرال پایتخت قرار گرفت. کارشناسان پلیس فتا فرماندهی انتظامی تهران بزرگ اقدامات تخصصی خود را آغاز کردند و در تحقیقات اولیه مشخص شد مجرمان چندین حساب کاربری در شبکه شاد به نام اپراتور پشتیبانی ایجاد کرده و پیامی تحت عنوان حذف حساب کاربری برای کاربران ارسال کرده اند. و افراد را تشویق به تایید هویت خود کرد. پس از ارسال کد برای سارقان توسط کاربران شبکه آموزشی شاد که عموماً نوجوانان هستند، این کلاهبرداران که دسترسی غیرمجاز به شبکه اجتماعی تلگرام داشتند با استفاده از شماره تلفن و هویت افراد اقدام به کلاهبرداری از مخاطبان شوکت کردند. این مقام انتظامی با اشاره به اینکه این پرونده بیش از ۱۰۰ شکایت را شامل می شود و تعداد شکایات همچنان در حال افزایش است، گفت: ماموران پلیس سایبری در پایتخت قبایل تحت اداره فدرال با بررسی همه جوانب پرونده موفق به یافتن متهم در فضا شده اند. با استفاده از روش های فنی و علمی: عملا شناسایی و پس از سیر مراحل قضایی هر دو مجرم در مخفیگاه خود در حومه تهران دستگیر و به همراه تجهیزات الکترونیکی به پلیس فتا منتقل شدند.