طوفان خورشیدی به زمین رسیده است


جمعه ۷ مرداد ۱۴۰۱ – ۰۶:۲۵

خورشید

تهران (پانا) – طوفان های خورشیدی CME باعث قطع برق و اختلال در ماهواره ها شده است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ روز جمعه در جریان انفجارهای CME ذرات باردار موسوم به تاج از اتمسفر بالای خورشید منفجر شدند و به سمت زمین حرکت کردند. اخترشناسان انتظار دارند که این بادها به دلیل شدت بادها، شفق را درخشان‌تر کنند.

این ذرات باردار اخیراً به زمین رسیده اند و می توانند با میدان مغناطیسی سیاره تعامل داشته باشند و باعث ایجاد طوفان های ژئومغناطیسی شوند. چنین طوفان هایی، علاوه بر روشن شدن شفق قطبی، می توانند ارتباطات ماهواره ای را مختل کنند و برخی از فضاپیماها را از مدار خارج کنند. این بادها می توانند باعث قطع برق نیز شوند.

بر اساس گزارش ها، CME از روز سه شنبه بر میدان مغناطیسی زمین تاثیر می گذارد و پدیده ای که رخ می دهد در انگلستان و شمال اسکاتلند قابل مشاهده خواهد بود. ستاره شناسان انتظار داشتند که این طوفان خورشیدی آرام و گاه ناپایدار باشد. بر اساس اعلام مرکز هواشناسی فضایی بریتانیا، باد خورشیدی در ۲۱ یا ۲۲ جولای افزایش و در ۲۳ جولای کاهش خواهد یافت. “

اداره هواشناسی بریتانیا نیز اعلام کرد که جو خورشید این روزها آرام است، اما گاهی اوقات شراره های خورشیدی غیرفعال تولید می شوند. انتظار می رود که خورشید فعلاً فعالیت های خطرناک خود را دوباره آغاز نکند. البته لکه های خورشیدی می توانند بی ضرر و قابل مشاهده باشند.