طرف مقابل با مذاکرات راستی آزمایی برای رفع تحریم ها و ارائه تضمین موافقت کرد


سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ – ۲۲:۰۵

ابوالفضل عمویه

تهران (پانا) – سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی شورای اسلامی گفت: طرف مقابل در مذاکرات هسته ای بر اساس منطق جمهوری اسلامی دو موضوع راستی آزمایی لغو تحریم ها را پذیرفت. و برای ارائه تضمین، اساس توان هسته ای ایران حفظ خواهد شد.

به گزارش هانیه ملات، ابوالفضل اماوی در تشریح جلسه بعد از ظهر سه شنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جمع خبرنگاران گفت: جلسه امروز این کمیسیون با حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی برگزار شد. وزیر امور خارجه و رئیس تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون این سازمان در خصوص موضوع مذاکرات هسته‌ای گفتگو کردند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس نمایندگان افزود: در این دیدار علی باقری، مذاکره کننده ارشد کشورمان به تشریح روند مذاکرات اخیر پرداخت. بر اساس گزارش ارسالی، هدف دستیابی به منفعت اقتصادی و رفع موانع تجارت خارجی کشورمان از جمله رفع تحریم های غیرقانونی، فروش نفت و دسترسی بانکی به منابع آن در جریان مذاکرات با جدیت دنبال می شود.

نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: حفظ چارچوب برنامه صلح آمیز هسته ای یکی از اصول جمهوری اسلامی در جریان مذاکرات است. محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی در این جلسه درباره جنبه های فنی متن مذاکره توضیحاتی ارائه کرد.

وی ادامه داد: در مذاکرات هسته ای طرف مقابل بر اساس منطق جمهوری اسلامی بر دو موضوع راستی آزمایی لغو تحریم ها و ارائه ضمانت ها توافق کرد و پایه های توانمندی های هسته ای کشورمان حفظ شود.

اماوی با اشاره به لغو تحریم هایی که ترامپ پس از خروج از برنامه جامع اقدام مشترک دوباره اعمال کرد، گفت: همچنین فرمان اجرایی تحریم ها در دوره ترامپ یکی از خواسته های اساسی ایران بود که باید در برنامه جامع اقدام مشترک مورد توجه قرار گیرد. متن نهایی

وی تاکید کرد: این مذاکرات تنها در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک است و ایران مسائل غیرهسته ای را قابل مذاکره نمی داند.

این نماینده افزود: حل مسائل باقیمانده ضمانت ها یکی از خواسته های ایران در مذاکرات است. البته علی شمخانی در توضیح پاسخ جمهوری اسلامی به پیشنهادات مورا برای به نتیجه رساندن مذاکرات، تاکید کرد که قانون کار راهبردی شورای اسلامی در پیشبرد منافع ملی و نظر ملت نقش مهمی داشته است. این نمایندگان در ادامه روند مذاکرات و برنامه هسته ای کشور مهم خواهند بود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطرنشان کرد: در این جلسه اعضای کمیسیون امنیت ملی ضمن طرح سوالاتی در خصوص ابعاد مذاکرات هسته ای و متون متقابل، بر پیگیری منافع ملی و قانون تاکید کردند. اقدام راهبردی در جهت کسب منفعت اقتصادی مردم از نتیجه مذاکرات.