صدور ماهنامه دانشجویی رشد


مجله رشد

تهران (پانا) – چند ماهنامه دانشجویی با محوریت ویژه آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ توسط رشد منتشر شد.

اولین شماره از ماهنامه های آموزشی و پرورشی «رشد کودک»، «توسعه تازه وارد» و «رشد دانش آموزی» از گروه نشریات دانش آموزی «توسعه» ویژه دانش آموزان مقطع ابتدایی، به عنوان بخشی از بسته های آموزشی و یادگیری در چارچوب اهداف و نظام آموزشی منتشر شده توسط سازمان پژوهش های آموزشی و برنامه ریزی شد

مدیرمسئول ماهنامه رشد موزاده در مهر ۱۴۰۱ به مناسبت آغاز سال تحصیلی کودکان پیش دبستانی و دانش آموزان کلاس اولی را به مدرسه واحدی در روستای ایگل برد. نفیسه نجفی قدسی حال و هوای مدرسه را اینگونه توصیف کرد: “خیلی خوشحالم که بچه ها را می بینم، اینجا را نگاه کنید، رودخانه ای سر راه مدرسه است. چه آهنگ زیبایی است صدای آب. چه لذتی دارد که آب سردی به پاشیدن. هر روز تو راه مدرسه روی صورتت.مدرسه!همینطور که جلوتر میرم میبینم که چند بز بازی میکنن سر و صدا در راه مدرسه ما!… «در این شماره از لذت شعر خواندن در مسیر مدرسه برای بچه ها می گوید.

کلمات جدید

و در شماره دوم رشد کودک، سردبیر مجله به تصاویر و نقاشی های کتاب های کلاس اول اشاره کرد: «روزی که دانش آموز کلاس اولی کتاب هایش را به دست می آورد، یکی از شیرین ترین روزهای مدرسه است، هر کتابی که برمی دارد با دقت به آن نگاه می کند. زنبورها، درخت و…» نفیسه نجفی پرسید: دانش آموزان کلاس اولی باید با دقت به تصاویر و تصاویر کتاب های درسی خود نگاه کنند و به این فکر کنند که آن تصاویر چه می گویند. وی همچنین به بچه ها توصیه کرد که داستان «آبشال» را در صفحه ۱۰ رشد کودک در آبان ماه بخوانند، داستانی جذاب در میان بسیاری از کتاب های داستان و کتاب های درسی. پس از خواندن این داستان، دانش آموزان کلاس اولی بیش از پیش متوجه می شوند که تصاویر، نقاشی ها و نوشته های کتاب های کلاس اولی حاوی کلمات جدیدی برای آنهاست.

مخاطبان اصلی رشد کودک کودکان پیش دبستانی و کلاس اولی هستند که در ابتدای مسیر یادگیری مهارت های خواندن هستند. در مجله اولین چیزی که توجه کودک را به خود جلب می کند عکس است. یکی از اولین مراحل در فرآیند خواندن، خواندن تصویر است. قبل از خواندن متن برای کودک، والدین باید از او بخواهند که به تصاویر نگاه کند و در مورد آنها صحبت کند. به این ترتیب او از قبل به شنیدن و خواندن متن علاقه مند می شود و با اشتیاق بیشتری متن را دنبال می کند.

مدرسه رشد تازه کار شروع شد، ما هم آمدیم

رشد مخاطبان مبتدی در مهر ۱۴۰۱ مهمان معلمان و دانش آموزان دبستان وحدت روستای عقاب است. در این دبستان دانش آموزان کلاس دوم و سوم در یک کلاس هستند. نفیسه نجفی قدسی درباره این مدرسه نوشته است: «از حرف هایشان می فهمم که معلمشان را خیلی دوست دارند، کتاب هایشان را ورق می زنم، با خودم فکر می کنم که داستان چغندر متبرک در کتاب فارسی حتماً برای نسل دومی اتفاق افتاده است. این روستا و روستاهای دیگر به دانش آموزان کلاس سوم مدرسه وحدت کمک می کند سایر روستاها و والدین آنها درختان را آبیاری و میوه ها را بچینند. مراقبت و غذا دادن به حیوانات روستا از دیگر کارهای خوبی است که انجام می دهند…” سردبیر رشد مجله نوامس از دانش آموزان کلاس دوم و سوم خواست که امسال کتاب های درسی خود را از منظری جدید مطالعه کنند و دروس خود را بیشتر در زندگی خود به کار گیرند. طول می کشد

زنگ مبارک در نوامبر

در شماره دوم «رشد نویس»، سردبیر مجله از بچه ها خواست که زنگ مدرسه مورد علاقه خود را وارد کنند. نفیسه نجفی از دوران تحصیل خود به یاد می آورد و به دانش آموزان می گوید که زنگ مورد علاقه اش مثل آنها زنگ ورزش است! وی با اشاره به اینکه نویسندگان این شماره مجله در شماره دوم رشد دانش آموزی تلاش کرده اند زنگ ها را شاد و به یادگار بگذارند، از مخاطبان این مجله خواست مقاله «گول دهن» را مطالعه کنند. در قسمت های مختلف گلدهان می توان از مفاهیم کتاب درسی کلاس دوم و سوم استفاده کرد. دیدن صفحات کتاب درسی ذکر شده در این داستان این داستان را برای دانش آموزان فراموش نشدنی می کند.

رشد دانش آموزی ایران اسلامی منتظر دستان پرتوان شماست

در آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ رشد دانش آموزان میهمان معلمان و دانش آموزان دبستان حکمت در روستای ایگل نزدیک تهران بود. در این مدرسه دانش آموزان کلاس پنجم و ششم در یک کلاس هستند. مدیرمسئول دانش آموز رشد با ورود به مدرسه، یکی از دیوارهای حیاط را دید که در گوشه ای از حیاط، آجرهایی روی هم انباشته شده بود: «وارد ساختمان مدرسه می شویم، دانش آموزان در کلاس درس می خوانند. به دفتر مدرسه بروید و با مدیر صحبت کنید به گفته مدیر قسمتی از مدرسه آسیب دیده است از دیوار مدرسه چند روز پیش مردان آینده یعنی پسران کلاس چهارم و پنجم و ششم شروع کرده اند. کار کند و به زودی به ساخت دیوار مدرسه کمک شایانی خواهد کرد…» نفیسه نجفی قدسی در شماره اول. دانش‌آموز روش از دانش‌آموزان می‌خواهد، فرقی نمی‌کند دختر باشند یا پسر و در کجا زندگی می‌کنند، به این فکر کنند که دست‌هایشان در آینده چه خواهد ساخت.

بازی کن و یاد بگیر

در شماره دوم رشد دانش‌آموز، سردبیر مجله خاطره‌ای از دوران کودکی خود را برای دانش‌آموزان تعریف کرد: یادم می‌آید زمانی که دانش‌آموز بودم، اغلب از خودم می‌پرسیدم چرا به مدرسه می‌روی؟ پاسخ همیشه یک کلمه است: بازی! من در مدرسه زیاد بازی می کردم و در تمام تعطیلات با دوستانم در حیاط مدرسه می دویدیم و بازی می کردیم. اما اگر وضعیت تحصیلی ام را بپرسید، می گویم همه نمراتم خوب بود. من خیلی دوست داشتم فارسی بخونم. ریاضی و تمرین های آن را هم دوست داشتم…» او در مقاله «بازی و یادگیری» برای دانش آموزان توضیح می دهد که علاوه بر بازی، یادگیری نیز یکی از اهدافی است که در مدرسه محقق می شود.

دومین شماره نشریه رشد دانش آموزی در آبان ۱۴۰۱ به موضوع یادگیری برای شیرین کردن خواندن و یادگیری برای دانش آموزان کلاس چهارم، پنجم و ششم می پردازد.

نسخه چاپی ماهنامه های دانشجویی رشد در قسمت فروش و اشتراک سایت مجلات رشد به فروش می رسد. برای ثبت نام در سایت و خرید انتشارات رشد اینجا کلیک کنید.