صادرات ۴۰ تن خوراک آبزیان آماده به روسیه برای اولین بار در کشور


سه شنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ – ۱۵:۵۴

غذای آبزیان

تهران (پانا) – رئیس دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات از صادرات ۴۰ تن خوراک آماده آبزیان (کپور) برای اولین بار در کشور به روسیه خبر داد.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، عباس مختاری در این باره گفت: در شهرفر ۱۴۰۱، ۴۰ تن مواد غذایی آماده (کپور ماهی) از طریق کارخانه نوید چلیک دانا از استان گیلان صادر شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر تنها یک کارخانه خوراک آماده آبزیان در حوزه صادرات ثبت شده است که امیدواریم در آینده بتوانیم این تعداد را به همین تعداد کارخانه مجهز برسانیم. بیش از ۳۴ کارخانه در کشور ثبت شده است به طوری که موضوع صادرات بر حسب تقاضا کشور روسیه است.

مختاری به حجم صادرات خوراک ماهی آماده تا پایان سال اشاره کرد و گفت: در پنج ماهه نخست امسال ۲۳ هزار و ۵۹۰ تن خوراک ماهی آماده به ۱۲ کشور جهان صادر شد که از این تعداد، ۱۶ هزار و ۲۷۸ تن به کشور صادر شد که عراق نیز تا پایان سال ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش داشت.

رئیس دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان با بیان اینکه بخش خصوصی می تواند با بهره برداری از فرصت های موجود در بخش نمایشگاه، فرصت صادرات را فراهم کند، گفت: امیدواریم کارخانه ها بتوانند این کار را انجام دهند. خوراک تمام شده را با ورودی موقت ورودی پاک کنید و برای محصول صادراتی خوراک ارزش افزوده ایجاد کنید.

وی عراق را یکی از مهمترین کشورهای هدفمند در زمینه صادرات علوفه آبزیان آماده دانست و گفت: ارمنستان و ازبکستان پس از عراق بیشترین تقاضا برای علوفه آبزیان آماده را دارند و ایران و سایر کشورها از این محصول استقبال کرده اند.

مختاری خاطرنشان کرد: صادرات علوفه آبزیان در سال گذشته به ۳۰ هزار تن رسید در حالی که این رقم در ۵ ماهه امسال به ۲۳ هزار و ۵۹۰ تن رسید و مجموع درآمد سال ۱۴۰۰ به ۱۱ هزار و ۱۹۶ هزار دلار رسید و امسال ۲۰ درصد افزایش داشته است. هم از نظر وزن و هم از نظر ارزش.

وی با اشاره به اینکه تعداد کشورهای بازار هدف به ۱۲ کشور افزایش یافته است، گفت: حجم صادرات به عراق حاکی از آن است که در آینده نزدیک ترکیب صادرات ما نسبت به ده سال گذشته تغییر خواهد کرد زیرا در ده سال گذشته بیشتر صادرات به گوشت ماهی اختصاص داشت، اما این صادرات امروزه به نهاده های خوراک آبی و ماهی کپور کوچک تغییر یافته است.