شهرهای صنعتی خوزستان در وضعیت ناسالم / وضعیت اضطراری – پایگاه خبری مدآرا


علیرضا آذریان با اشاره به برگشت دمای دو یا سه روز گذشته گفت: بر اساس آخرین اندازه گیری ها میزان ذرات آلاینده به اندازه ۲.۵ میکرون در هوای اهواز تا ساعت ۱۱ امروز (دی ماه) ۱۷۶ میکروگرم بوده است. ۲). در این مدت هوای اهواز، آبادان و مشار ناسالم و هوای خرمشهر برای همه گروه های حساس ناسالم بود.

وی افزود: پدیده کودتا در شهرهای صنعتی خوزستان اتفاق افتاد اما هوای شهرهای دیگر قابل قبول و پاک بود.

کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: در صورت عدم وجود گرد و غبار محلی و فرامرزی، آلودگی با ذرات آلاینده به ابعاد ۲.۵ میکرون تنها در اثر فعالیت های صنعتی رخ می دهد.

وی تصریح کرد: در یکی دو روز گذشته آلودگی ناشی از آلاینده های گازی در شهرهای خوزستان مشاهده نشد، هرچند گاهی در شرق و جنوب شرق اهواز غلظت گاز دی اکسید گوگرد بالا بود و این به دلیل فعالیت های صنعتی است. به ویژه فعالیت های شرکت های نفت و گاز.

آذریان گفت: بر اساس ماده ۳ قانون هوای پاک زمانی که شاخص آلودگی هوا به حد ناسالم می رسد شرایط اضطراری آغاز می شود و در این صورت اداره کل محیط زیست اطلاعات را به مرکز بهداشت و مدیریت بحران استان خوزستان ارسال می کند. شبانه روزی و در صورت تداوم آلودگی، اقدامات لازم مانند تعطیلی مدارس یا مهدکودک ها را انجام دهید.

وی بیان کرد: نوعی انعکاس تشعشعی داریم که در ساعت پایانی شب یا اوایل صبح بار آلودگی بیشتر است اما با تابش خورشید عملا انعکاس کاهش می یابد که باعث کاهش پایداری و آلودگی می شود. موقعیت.

و کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان اینکه بر اساس پیش بینی های هواشناسی ارتفاع وارونگی در روزهای آینده افزایش می یابد، گفت: شرایط وارونگی حرارتی به ویژه در فصول سرد چندین بار در معرض قرار می گیرد اما در واقع ، پایداری این شرایط مهم است.

وی با اشاره به اهمیت اعلام ضوابط بهداشتی برای فعالیت در چنین شرایطی از سوی وزارت بهداشت، افزود: در شرایطی که تغییر موقت دما رخ می دهد، باید فعالیت ها به صورت حفاظت شده انجام شود تا مردم کمتر در معرض آلودگی هوا قرار بگیرند. .

شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم می شود. بر اساس این تفکیک از ۰ تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم یا متوسط، هوای ناسالم ۱۰۱ تا ۱۵۰ برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوای ناسالم برای همه گروه ها و ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوای ناسالم بسیار و از ۳۰۱ تا شرایط شدید کیفیت هوا

منبع: ایسنا