شاهدان گمنام و رمز جدید رسانه های ضد ایرانی در اغتشاشات ایران


ایران اینترنشنال

تهران (پانا) – جریان رسانه ای مسلط این روزها در غرب تمام توان و ابزار خود را به کار گرفته است تا در راستای منافع سیاستمداران از اوضاع نابسامان ایران سوء استفاده کند.

به گزارش نور نیوز؛ جریان رسانه ای مسلط در غرب این روزها تمام توان و ابزار خود را برای بهره برداری از اغتشاشات حاکم بر ایران در راستای منافع سیاستمداران به کار گرفته است و به نظر می رسد برخی رسانه های غربی نیز سیاست و اعتبار حرفه ای رسانه ای خود را در آن سهیم کرده اند. توجه.

رسانه هایی که خود را به نوعی «معتبر» و «معتبر» با سابقه چند دهه ای می دانند، اکنون گزارش هایی را منتشر می کنند که با ادعای آنها همخوانی ندارد. اما در کمپین کنونی به نظر می رسد «اعتبار رسانه» چندان برای اهداف این رسانه مهم نیست و باید قربانی شود.

این در حالی است که شبکه آمریکایی «سی ان ان» که به نظر می رسد در انتشار اخبار و آمارهای غیرمستند از منابع دیگر پیشقدم شده است، در چندین مورد گزارش هایی منتشر کرده است که محتوای آن جز لغزش ها و تناقضات متعدد چیزی را فاش نمی کند.

دروغ اولین گام و مبنای جنگ تحمیلی مشترک به جمهوری اسلامی ایران است و CNN به عنوان بازوی رسانه ای در این قسمت نقش آفرینی می کند.

بررسی گزارش CNN نشان می دهد که به نظر می رسد این رسانه خود را یک «مرجع» می داند و ادعاهای مطرح شده توسط رسانه ها و افراد دیگر را «تأیید می کند».

لغزش پرونده «نیکا چاکرمی» و CNN
نهم شهریورماه جسد دختری در حیاط خانه ای در خیابان لباونگاد تهران پیدا شد. به پلیس اطلاع داده شد که او پس از سقوط از پشت بام جان خود را از دست داده است و کیف و تلفن همراهش روی پشت بام خانه این چهار نفر همسایه است. یک داستان خانه

مرگ نیکا چاکرمی ۱۶ ساله اهل خرم آباد استان لرستان که مقیم تهران بود همزمان با ناآرامی های ایران باعث شد تا رسانه های معاند از این پرونده در پروژه ترور استفاده کنند.

سی ان ان به همراه رسانه های غربی و با انتشار دو فیلم مدعی شد که نیکا چاکرمی در جریان اغتشاشات دستگیر شده است.

این شبکه خبری آمریکایی در گزارش خود نشانه های عجیبی برای اثبات دستگیری نیکا چاکرمی مطرح کرده بود. به عنوان مثال حضور نیکا چاکرمی در اغتشاشات در صورتی که پیش از این و حتی از سوی مادر و عمه اش مطرح شده بود، دلیل دستگیری وی عنوان شد.

از سوی دیگر CNN مدعی شد که نیکا چاکرمی ساعت ۲۰:۳۷ دستگیر و بازداشت شده و تلفن همراهش از دسترس خارج شده است. اما این ادعای CNN به سادگی تماس های نیکا با خانواده و دوستانش را پس از ساعت مذکور نادیده گرفت.

مادر نیکا در ویدئویی که درباره مرگ دخترش منتشر کرده است، گفته است که بین ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۱:۴۰ شب با او تماس گرفته و مادر دوستش دائما با او در تماس بوده است.

شب قبل از حادثه، مادر نیکا چاکرمی از طریق پیامک های متعددی نسبت به وضعیت وی ابراز نگرانی کرد و از او خواست به خانه برود، اما با وجود پیام های متعددی که مادرش از ساعت ۲۱:۲۶ تا ۲۳:۰۵ شب ۲۹ شهریور ارسال کرده بود، وجود داشت. بدون پاسخ، از طرف نیکا آنها را ترک کرد، سرانجام در ساعت ۰۴:۵۷:۴۸ بامداد ۳۰ شهریور در نامه ای به مادرش نوشت: تقصیر کسی نبود!

پروژه جدید CNN دارای گام های اشتباه بسیاری است
CNN پس از گزارش خود در مورد نیکا چاکرمی، برای دومین بار گزارش جدیدی منتشر کرد. این گزارش جدید که در ۲۱ نوامبر منتشر شد، حاکی از «آزار و اذیت و سوء استفاده جنسی» از بازداشت شدگان در ایران است.

گزارش جدید CNN در ابعاد مختلف قابل بررسی است و بررسی های دقیق ناهماهنگی های آن را آشکار می کند.

سی‌ان‌ان گزارش جدید خود را «گزارش ویژه» و آنچه گزارش تحقیقی نامیده می‌شود، توصیف می‌کند، اما الزامات گزارش ویژه و تحقیقی در آن قابل مشاهده نیست، زیرا در گزارش تحقیقی، استنادات و ارجاعات به نهادها، سازمان‌ها، مراجع، و یا مستندات مستحکم معقول است، اما در این گزارش اثری از این گونه ارجاعات و استنادها وجود ندارد.

در سراسر این گزارش، سی‌ان‌ان تنها به «شاهدان» و «منابع» استناد کرده و به نقل از «امنیتی» از ذکر نام خودداری کرده است.

در مواردی که منبعی در گزارش ذکر می شود، اعتبار گزارش به طور طبیعی زمانی محرز می شود که اشخاص یا نهادهایی غیر از تهیه کننده بتوانند نوعی راستی آزمایی ادعاها را انجام دهند یا اسناد و شواهد ارائه شده به اندازه کافی قوی باشند که جای شک و تردید را برطرف کنند. ارائه شواهد و حتی آمار کار سختی نیست، اما اعتبار آن چگونه است؟

سوال این است که آیا فرد و سازمانی غیر از CNN می تواند این شواهد را بررسی کند؟ تنها امکان بررسی چنین شواهدی وجود دارد که در گروه داخلی CNN ارائه شده است.

سی ان ان گزارش خود را به شکلی داستانی آغاز می کند و از افرادی استناد می کند که به هیچ وجه واضح نیستند، نامی از کسی برده نشده است و در این گزارش هیچ اشاره ای به سازمان معتبری وجود ندارد.

حتی در بازگویی پرونده آرمیتا عباسی، سی ان ان به طور مداوم از کلماتی مانند به ظاهر و احتمالاً استفاده می کند.

این شبکه خبری آمریکایی در بخشی از گزارش خود به ویدئوهای ادعایی حاکی از آزار جنسی «ظاهراً» «زنان معترض» در خیابان ها اشاره می کند!

CNN در پایان گزارش خود اعتراف کرد که به “منابع” و “بازماندگان” که “آزادی و امنیت خود را برای گزارش آزار جنسی به خطر انداخته اند” تکیه کرده است. این تنها تفسیر سی‌ان‌ان از شواهدی است که گزارش خود را بر اساس آن‌ها استوار کرده است.

به عنوان مثال، هنگام بررسی یک گزارش برای تأیید داده ها، به اطلاعات منتشر شده توسط یک مؤسسه دولتی اشاره می شود، با مراجعه به آن مؤسسه می توان داده ها را تأیید کرد، اما در آخرین گزارش اثری از چنین ارجاعی وجود ندارد.

سی‌ان‌ان در قسمت‌های اول این گزارش درباره فردی به نام «هانا» صحبت کرد و به بهانه «امنیتی» از ذکر نام او خودداری کرد. در جریان این گزارش، داستان هایی درباره این فرد مظنون مطرح شد.

به همین ترتیب، شاهدان دیگر در این گزارش بدون هیچ نام و نشانی ظاهر می شوند و CNN از آنها داستان می گوید.

اما این افراد چه کسانی هستند؟ آیا این افراد وجود خارجی دارند؟ چگونه می توان این ادعاها را تأیید کرد؟

اتهام آزار جنسی ارمیتا عباسی
اما نکته اصلی گزارش جدید CNN مربوط به پرونده آرمیتا عباسی است.

در این گزارش به ادعای آزار جنسی «آرمیتا عباسی» اشاره شده و CNN که به نظر می رسد خود را «مرجع» می داند، این ادعا را «تأیید» کرده است.

اخیراً ادعاهایی مبنی بر دختری به نام «آرمیتا عباسی» در فضای مجازی منتشر شد که پس از یک هفته دستگیری به بیمارستانی در کرج منتقل و مشخص شد که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است.

پیش از این حسین فضلی هرکندی رئیس کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه بر اساس گزارش سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دو نفر در شهرستان ساوگبلج دستگیر شدند، در گزارشات خود اعلام کردند فردی که شناسایی کرده اند. خانمی به نام آرمیتا عباسی به عنوان سردسته این دو نفر نشریه فراخوان ها و مطالب در فضای مجازی را هدایت و حمایت مالی می کرد.

وی افزود: این فرد پس از روشن شدن اتهام به بازداشتگاه اعزام شد. وی در مدت بازداشت اعلام کرد که از ناحیه روده دچار مشکل شده و بنا به ادعای خود این زن با دستور قضایی جهت بررسی و مداوا به بیمارستان امام علی (ع) کرج اعزام شد.

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به اینکه ادعای تجاوز به عنف از روی کذب است، گفت: پس از معاینات پزشکی مشخص شد که این زن در گذشته از مشکلات گوارشی ناشی از هموروئید رنج می برد و بررسی ها نشان داد که در حال حاضر در حال حاضر در بیمارستان. مشکل خاصی وجود ندارد.

گزارش بیمارستان امام علی (ع) کرج از نحوه درمان ارمیتا عباسی

بر اساس مدارک پزشکی خانم آرمیتا عباسی، این فرد چهارم مهرماه سال جاری به بیمارستان امام علی (ع) – دانشگاه علوم پزشکی استان البرز – کرج منتقل و در ساعت ۲۱:۱۳ در اورژانس بستری شد.

پزشک معالج در خصوص مشکل بیمار در بولتن شرح حال خود به اسهال خونی اشاره کرد که از ۳ روز قبل شروع شده و ۵ بار این مورد را تکرار کرده است، بنابراین بیمار در ایزوله بستری شد.

گزارش بیمارستان نشان می دهد که بیمار در حین معاینه از ضعف، بی حالی و خستگی شکایت کرده است. او همچنین از چند روز قبل از مراجعه به بیمارستان آبریزش بینی، خشکی دهان، تپش قلب، درد زیر شکم و کمردرد داشت.

این بیمار در مدت اقامت در بیمارستان امام علی (ع) سابقه ابتلا به بواسیر را قبل از دستگیری ذکر کرد.

سپس پزشک از ناحیه مورد نظر بیمار را معاینه کرد و در حین معاینه خونی از این ناحیه مشاهده نشد.

با مشورت جراح عمومی در حین معاینه، شکم شل شده بود و علائمی از جراحی حاد شکم وجود نداشت که توصیه می شود در صورت بروز خونریزی فعال گوارشی، درد شدید شکم و بروز اختلال، پزشک معالج را به جراح اطلاع دهد. در فشار خون و ضربان قلب

در طول معاینه با پزشک متخصص زنان، هیچ یافته غیرطبیعی گزارش نشد.

همچنین با مشورت پزشک قانونی شاغل در بیمارستان، سابقه قبلی هموروئید ذکر شد. بیمار حین معاینه هوشیاری داشت و علائم حیاتی طبیعی داشت و هیچگونه علائم عفونت دیده نمی شد و از هیچ گونه ناراحتی شکایتی نداشت.

نتایج سونوگرافی روی شکم و لگن نشان می دهد که هیچ گونه ناهنجاری در کبد، کیسه صفرا، مجاری صفراوی، پانکراس، طحال، کلیه ها و زائده های رحم وجود ندارد. همچنین بیمار هیچ ناهنجاری خاصی در ECG نداشت.

بر اساس گزارش پرستاری، بیمار و همراهان پس از عدم موافقت با انجام آندوسکوپی تمایلی به ماندن در بیمارستان نداشتند و با رضایت شخصی و با حال عمومی خوب از بیمارستان مرخص شدند.

در مراجعات و معاینات متخصصین داخلی، گوارش، فوق تخصص جراحی، زنان و پزشکی قانونی شاغل در بیمارستان، بیمار به غیر از موارد ذکر شده شکایتی ارائه و اظهار نکرده است و این مشکل در پرونده ثبت می شود.

همچنین در معاینات فیزیکی انجام شده توسط پزشکان قبلی هیچ گونه علائم و عوارض غیرطبیعی گزارش نشده است.

CNN با تایید ادعای خود مبنی بر تجاوز جنسی به آرمیتا عباسی، به اسناد و نقل قول های مبهم بسنده کرد. این شبکه خبری بدون دلیل موجه در گزارش خود از کلمات مبهم استفاده می کند.

سی ان ان در گزارش خود علاوه بر استناد به به اصطلاح شاهدان برای واقعی جلوه دادن آن، به جنبه های بصری نیز متوسل شد و سعی کرد با استفاده از ابزارهای گرافیکی بیشترین تاثیر را منتقل کند.

اقدام سازمان یافته از بالاترین سطوح جامعه آمریکا

چنین اتهامی را نمی توان به تنهایی به یک نهاد یا رسانه نسبت داد و به نظر می رسد یک شبکه سازمان یافته پشت آن وجود دارد که از بالاترین سطوح نهادهای دولتی در یک یا چند کشور سرچشمه می گیرد.

بلافاصله پس از انتشار گزارش ادعایی سی‌ان‌ان درباره آزار جنسی زندانیان در ایران، مقامات عالی‌رتبه آمریکا در اقدامی هماهنگ به این موضوع پرداختند.

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بلافاصله به انتشار این گزارش واکنش نشان داد و بدون ارائه مدرکی بار دیگر این اتهام علیه ایران را ثابت کرد.

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران نیز با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود پس از «ند پرایس» به این موضوع پاسخ می دهد.

مالی همچنین از آنچه گزارش سی ان ان بدون ارائه هیچ مدرک موثقی مدعی شده حمایت می کند و اتهامات علیه ایران را تکرار می کند.

این واکنش ها فیلمنامه ای را نشان می دهد که قبلا نوشته شده بود و گزارش CNN بخشی از آن بود. این سناریو قطعا در روزهای آینده از سوی نهادهای غربی دنبال خواهد شد.