سیاره سنگی باستانی از بقایای سیاره ای ۱۰ میلیارد ساله کشف شد


ستاره سینگی

تهران (پانا) – اخترشناسان اخیرا دو کوتوله سفید، دو ستاره قدیمی کهکشان راه شیری را در بقایای یک سیاره ۱۰ میلیارد ساله کشف کردند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بیشتر ستارگان از جمله ستاره های منظومه شمسی قرار است به کوتوله های سفید تبدیل شوند. کوتوله سفید در واقع ستاره ای است که تمام سوخت خود را مصرف کرده و فرآیند انقباض و سرد شدن را طی کرده است.

در این فرآیند، بسیاری از سیارات اطراف ستاره نیز آسیب می بینند و در برخی موارد از بین می روند. در نتیجه جرم آن به سطح خود ستاره اضافه می شود.

دو ستاره جوان و کم نور در اعماق کهکشان راه شیری در مراحل پایانی زندگی خود هستند. کوتوله های سفید WDJ2147-4035 و WDJ1922+0233 برخی از قدیمی ترین ستارگان کهکشان ما هستند که بیش از ۱۰ میلیارد سال سن دارند و ستاره شناسان اخیراً بقایای سیاره ای را شناسایی کرده اند که این کوتوله ها را به یکی از قدیمی ترین سیارات سنگی شناخته شده تبدیل کرده است.

اخترشناسان از داده های GAIA، Dark Energy Survey و ابزار X-Shooter در رصدخانه جنوبی اروپا برای بررسی استفاده کردند. آنها بقایای یک سیارک در حال چرخش را شناسایی کردند که توپ‌هایی از غبار و سنگ هستند که در طول شکل‌گیری این سیاره شکل گرفته‌اند. محققان از طیف‌سنجی برای مشاهده نوری که از دو ستاره کوتوله سفید می‌آید و تقسیم آن به طول موج‌های مختلف استفاده کردند، که می‌تواند آشکار کند که ستارگان و مواد اطراف از چه ساخته شده‌اند.

بقایای ۱۰ میلیارد سال سیارات در کیهان

رنگ یکی از ستاره ها بسیار قرمز است که نشان دهنده وجود سدیم، لیتیوم، پتاسیم و احتمالاً کربن است. ستاره دیگر به دلیل داشتن جو هلیوم و هیدروژن بسیار آبی است. زباله های اطراف این ستارگان حاوی عناصر فلزی است که نشان می دهد از اجسام سیاره ای آمده است.

نویسنده اصلی ابیگیل المز از دانشگاه وارویک در بیانیه ای نوشت:

این ستاره های آلوده به فلز نشان می دهند که زمین منحصر به فرد نیست. منظومه های سیاره ای دیگری نیز وجود دارند که سیاراتی شبیه به زمین دارند. ۹۷ درصد از تمام ستارگان به یک کوتوله سفید تبدیل می شوند و آنقدر در همه جا حضور دارند که درک آنها بسیار مهم است، به خصوص برای این ستارگان بسیار جالب. کوتوله‌های سفید سرد از قدیمی‌ترین ستاره‌های کهکشان ما تشکیل شده‌اند و اطلاعاتی درباره شکل‌گیری و تکامل منظومه‌های سیاره‌ای در اطراف قدیمی‌ترین ستاره‌های راه شیری ارائه می‌کنند.

مطالعه سیستم‌های سیاره‌ای باستانی مانند این می‌تواند به اخترشناسان کمک کند تا بفهمند کهکشان‌ها چگونه تکامل یافته‌اند. زیرا عناصر فلزی با گذشت زمان و در نتیجه چرخه زندگی ستارگان فراوانتر می شوند.

المز تاکید کرد: ما در حال یافتن قدیمی‌ترین بقایای ستاره‌ای در کهکشان راه شیری هستیم که توسط سیارات مشابه زمین آلوده شده‌اند. این شگفت انگیز است که فکر کنیم این اتفاق در مقیاس ۱۰ میلیارد سال رخ داده است و این سیارات مدت ها قبل از تشکیل زمین از بین رفته اند.