سن؛ موفقیت یا چالش؟ پایگاه خبری مدیریت شده


دکتر بیگمان بختیاری نیا با اشاره به نامگذاری اول اکتبر (۹ مهر) به عنوان روز جهانی سالمندان و برگزاری هفته سالمندان از ۱۵ تا ۱۲ مهرماه گفت: این هفته به عنوان هفته سلامت سالمندان نامگذاری شده است. این هفته احتمالا «تاب آوری و مشارکت زنان سالمند» نامیده شده است.
وی افزود: پیری جمعیت یکی از بزرگترین دستاوردهای بشری است که به دلیل پیشرفت و رشد فناوری، گسترش مراقبت های اولیه بهداشتی، ظهور فناوری های نوین در پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها و بهبود اقتصاد است. . و شرایط اجتماعی و به دنبال آن کاهش نرخ مرگ و میر و افزایش تولد و امید به زندگی. در همین حال، این موفقیت بزرگ می تواند به یکی از بزرگترین چالش ها برای کشورهایی تبدیل شود که فاقد برنامه ریزی، آمادگی و سیاست گذاری مناسب هستند.
انتظار اینکه سالمندان از جوانان پیشی بگیرند
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: سالخوردگی جمعیت در سراسر جهان از جمله ایران پدیده رو به رشدی است و پیش بینی می شود در سال ۲۰۵۰ تعداد سالمندان در جهان از مرز بیش از حد افزایش یابد. تعداد افراد جوان برای اولین بار در تاریخ به گفته سازمان بهداشت جهانی، تعداد افراد سالمند در جهان تا سال ۲۰۵۰ به دو میلیارد نفر خواهد رسید.
بختیاری نیا تصریح کرد: آخرین پیش بینی جمعیت جهان نشان می دهد که در سال ۱۹۹۰ امید به زندگی در بدو تولد ۶۴.۲ سال بوده است که این رقم در سال ۲۰۱۹ به ۷۲.۶ سال رسیده است و پیش بینی می شود این رقم از ۷۷.۱ سال در سال ۲۰۵۰ افزایش یابد. در سال ۲۰۱۹ از هر ۱۱ نفر یک نفر در جهان ۶۵ سال یا بیشتر سن داشتند، در حالی که پیش بینی می شود این رقم در سال ۲۰۵۰ به ۱ در ۶ برسد.
وی افزود: در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار در تاریخ، تعداد افراد ۶۵ سال به بالا در جهان از تعداد افراد زیر پنج سال پیشی گرفت. نکته مهم دیگر این است که در این سال ها نرخ رشد افراد ۸۰ سال به بالا بیشتر از سایر سنین بوده و تعداد این افراد از ۱۴۳ میلیون نفر در سال ۲۰۵۰ به ۴۲۶ میلیون نفر در سال ۲۰۵۰ خواهد رسید، یعنی دو برابر خواهد شد. سه بار.
افزایش شدید جمعیت سالمندان در ایران
رئیس مرکز بهداشت خوزستان تصریح کرد: سرشماری انجام شده در ایران نیز روند افزایشی جمعیت سالمندان را نشان می دهد. تعداد سالمندان در ایران از ۵ درصد در سال ۱۳۵۵ به ۱۰ درصد در سال ۱۳۹۸ در حدود ۴۲ سال افزایش یافت. حدود ۲۱ سال دیگر دوباره به ۲۰ درصد می رسد، یعنی تا سال ۱۴۲۰، یعنی جمعیت سالمندان دوباره دو برابر می شود، در حالی که در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا، جمعیت سالمندان در بیش از ۱۰۰ سال دو برابر شده است.
بختیاری نیا گفت: بنابراین ایران جزو کشورهایی است که بیشترین کاهش و شتاب در جمعیت سالمندی را در جهان دارد.
نیاز به برنامه ریزی صحیح با افزایش جمعیت سالمند
وی بیان کرد: افزایش سریع تعداد سالمندان در کشور واقعیتی انکارناپذیر است که تاثیر بسزایی بر سالمندان، خانواده و جامعه دارد. با برنامه ریزی و سیاست گذاری صحیح این افزایش جمعیت می تواند فرصت مناسبی برای همگان باشد در غیر این صورت سالمندان، خانواده ها و جامعه را با مشکلات جدی مواجه خواهد کرد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز- جنداشپور افزود: آگاهی از تغییرات سنی جمعیت و برنامه ریزی سیاسی و اقتصادی بر اساس آن می تواند در موفقیت برنامه ها و سیاست ها بسیار مهم باشد. با توجه به ویژگی های جامع این گروه سنی باید سیاست گذاری و برنامه ریزی جامعی صورت گیرد.
توصیه هایی برای افزایش تاب آوری سالمندان
بختیاری نیا با اشاره به هفته ملی سالمندان درباره تاب آوری سالمندان گفت: انعطاف پذیری یعنی داشتن انعطاف لازم برای بازگشت به حالت عادی. فردی که این ویژگی را دارد و تقویت می کند، فردی است که ناامیدی، شکست و سختی را تجربه می کند اما می تواند همه چیز را به گونه ای کنترل کند که امکان بازگشت به روال عادی زندگی وجود داشته باشد.
وی افزود: حوادث ناگوار، تصادفات، تلفات و اتفاقات ناخوشایند دور از زندگی مردم نیست. کسی که استواری را خوب بشناسد و آن را در خود تقویت کند بر همه اینها غلبه می کند و روزهای سخت زندگی را پشت سر می گذارد.
رئیس مرکز بهداشت خوزستان تصریح کرد: افراد بدون در نظر گرفتن سوابق اجتماعی-اقتصادی، تجربیات شخصی و محیط اجتماعی خود توانایی ایجاد تاب آوری را دارند و تاب آوری بالا با پیامدهای مثبتی مانند پیری موفق، کاهش افسردگی و طول عمر بیشتر ارتباط دارد. .
وی با اشاره به راهکارهایی برای تقویت تاب آوری بیان کرد: سالمندان باید مراقب سلامتی خود باشند و مراقبت از خود را فراموش نکنند. ایده خوبی است که با تقویت حس بخشش، گفتن تجربیات خود به دیگران و به اشتراک گذاشتن آنها با دیگران، آنها را از کینه ها و عوارض رها کنید.
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: سالمندان باید از سبک زندگی سالم برخوردار باشند، مثلاً خوب بخوابند و خوب غذا بخورند. منظم بودن در زندگی و معنا بخشیدن به لحظه های آن با هدف. به خود اجازه دهید احساسات متفاوتی را تجربه کنید و آنها را سرکوب نکنید.
بختیاری نیا ادامه داد: در صورت نیاز سالمندان برای مدیریت بهتر هیجانات خود به مشاور و روانپزشک مراجعه کنند. برای حل مشکلات صبر نکنید و ابتکار عمل را به دست بگیرید و مشکلات را حل کنید. سالمندان باید بدانند که در زندگی به چه حمایتی نیاز دارند و از کمک چنین حمایتی بهره مند شوند. روی جنبه های مثبت همه چیز تمرکز کنید و با مثبت اندیشی عاقلانه و واقع بینانه روحیه آنها را تقویت کنید.
حفظ سلامت سالمندان از طریق مشارکت اجتماعی
وی با تاکید بر مشارکت اجتماعی سالمندان گفت: در حال حاضر موضوع سالمندی به عنوان یکی از چالش برانگیزترین موضوعات حوزه سلامت شناخته می شود. در این دوران به دلیل تغییرات بیولوژیکی، عملکرد جسمی و روحی فرد کاهش می یابد و از طرفی جامعه نیز انتظار فعالیت و حضور فعال سالمندان کمتری را دارد. این دو عامل زمینه ای را برای کاهش مشارکت در فعالیت های اجتماعی و در نتیجه انزوای اجتماعی سالمندان ایجاد می کند.
وی افزود: بر اساس اعلامیه سازمان جهانی بهداشت، مشارکت اجتماعی یکی از مهمترین عناصر موفقیت سالمندی است و یکی از مولفه های اساسی در عملکرد سالمندان محسوب می شود و مشارکت اجتماعی راهکاری موثر در پاسخ به نگرانی جوامع در مورد پیری جمعیت.
بختیاری نیا گفت: مشارکت اجتماعی فرآیندی از مداخله آگاهانه، داوطلبانه و جمعی افراد با توجه به علایقشان در فعالیت های اجتماعی از جمله فعالیت های مذهبی، سیاسی، تفریحی و داوطلبانه است که به دو صورت رسمی و غیررسمی قابل انجام است. مطالعات در زمینه پیری شناسی نشان داده است که مشارکت اجتماعی سالمندان پیامدهایی مانند بهبود وضعیت عملکردی، سلامت جسمی و روانی، بهبود کیفیت زندگی، شادی، حمایت عاطفی، بهبود رضایت از زندگی، بهبود اعتماد به نفس و کاهش بستری شدن در بیمارستان دارد. در خانه های سالمندان: افزایش سن با کاهش عوارض، مرگ و میر و خودکشی همراه است که باید مورد توجه قرار گیرد.
منبع: ایسنا