زیرساخت شبکه مخابرات فرسوده است


وزیر ارتباطات و روشنگران

تهران (پانا) – وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که زیرساخت های شبکه مخابراتی کشور فرسوده و نیازمند بازسازی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، «عیسی زریبور» وزیر ارتباطات در هفته دولت با فعالان بخش خصوصی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات دیدار کرد.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: وقتی گفته می‌شود زیرساخت‌های شبکه مخابراتی در کشور فرسوده است و نیاز به نوسازی دارد، این واضح است و نمی‌تواند از بین برود و این لایه بین استانداری‌ها است که تابع اختیارات است. زیرساخت سرانجام پورتال های مخابراتی و اینترنتی شکل گرفتند.

وی افزود: در گذشته اقدامات خوبی در لایه دسترسی فقط در حوزه شبکه ارتباطات سیار انجام شده است که جای تقدیر و تشکر دارد اما در همان لایه دسترسی و در منطقه ثابت به دلیل کمبود تعادل توسعه، وضعیت بسیار بدی داریم و در هر رتبه ای کشور ما رتبه خوبی در این زمینه ندارد.

زریبور ادامه داد: در ۱۰ سال گذشته در لایه تجمیع چیز خاصی ندیده ایم. در این لایه متولی اصلی یعنی شرکت مخابرات ایران اذعان دارد که وضعیت در برخی استان ها به مرز بحران رسیده است. چرا که در سال های گذشته به جز دو سه شهرستان سرمایه گذاری برای نوسازی و توسعه در لایه تحکیم صورت نمی گرفت و این موضوع قابل کتمان نبود.

وزیر ارتباطات با تشریح اینکه در حال حاضر سوئیچ هایی با قدمت بیش از ۲۰ سال در ارتباطات برخی از استان ها مورد استفاده قرار می گیرند، گفت: اگر لایه دسترسی را تا حد امکان توسعه دهیم و یا ظرفیت درگاه اینترنت را در کشور افزایش دهیم. ده برابر تا زمانی که ما برای لایه حمل و نقل ظرفیت ایجاد نکنیم، توسعه دهنده هیچ تأثیر یا سودی ندارد.

وی افزود: از این رو توسعه نامتوازنی که در گذشته رخ داد و یا عدم نوسازی و توسعه در سطوح مختلف امروز باعث بروز برخی مشکلات در اینترنت در کشور شد. من آداب نقد گذشته را ندارم. در اولین مصاحبه خود در بدو ورود به وزارت ارتباطات برخی از اقدامات انجام شده در گذشته را توضیح دادم، اما قرار نیست چشم بر واقعیت ها یا ضعف های گذشته ببندیم. این باعث می شود که برخی از دوستان بعد از صحبت های رئیس جمهور در نشست خبری مدعی شوند که اساسا وزارت ارتباطات را تحویل گرفتیم.

زریبور در ادامه با تاکید بر اینکه در این دولت برای جلب رضایت نهایی دوجانبه در نظر داریم به شبکه ای پرسرعت و پایدار برای تمامی لایه های شبکه ارتباطی دست یابیم، گفت: در کنار توسعه و نوسازی لایه حمل و نقل، لایه دسترسی همچنین با طرح ملی در حال توسعه است، فیبرهای نوری برای منازل و مشاغل را دنبال می کنیم و در عین حال تا پایان سال ۷۰ درصد افزایش ظرفیت شبکه مادر مخابراتی کشور را داریم.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: در عین حال توسعه دسترسی روستایی در دستور کار این دولت قرار دارد و طی ده ماه گذشته بیش از دو هزار روستای جدید به شبکه ملی اطلاعات وصل شده اند و در طول هفته . نزدیک به ۴۰۰ روستای جدید نیز به دولت متصل می شود و قول دادیم تا پایان شهریور سال آینده تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به شبکه مخابرات متصل کنیم.

وی در این جلسه با بیان اینکه سرمایه گذاری بی سابقه ای در این دولت برای نوسازی و توسعه شبکه ارتباطات انجام شد، گفت: رئیس جمهور نیز در نشست خبری خود اشاره کرد که علاوه بر بودجه سالانه وزارت ارتباطات، تا پایان سال دولت فقط برای پروژه فیبر نوری FTTx برای منازل و شرکت ها بیست هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

زریبور افزود: حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برای خدمات USO (طرح خدمات عمومی اجباری) تا پایان دولت برآورد شد. با احتساب اعتبارات وزارت ارتباطات در بودجه سالانه، در مجموع در این دولت بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان برای نوسازی و توسعه زیرساخت شبکه های ارتباطی کشور در نظر گرفته شده است که امیدواریم با این موارد اعتبارات و تلاش همه اعضای خانواده مخابرات در کشور و توسعه لازم در زیرساخت های مخابراتی در کشور باید متناسب با نیازهای آینده کشور صورت پذیرد.

در ابتدای این جلسه تمامی حاضران و فعالان بخش خصوصی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به بیان دیدگاه ها، پیشنهادات و انتقادات خود در خصوص عملکرد یکساله وزارت ارتباطات پرداختند، سپس معاونین وزیر به برخی از موارد پاسخ دادند. آنها شبهات و سوالات.