زهره: مردم ونزوئلا زندگی خود را بر اساس ایده آل ها برنامه ریزی می کنند – خبرگزاری مادارا


بر اساس گزارشات سایت خبری مدارا; اخیراً هیئتی از محققان و دانشمندانی که در زمینه های مختلف فعالیت می کنند به ونزوئلا سفر کردند و طی آن با مقامات این کشور آمریکای لاتین دیدار کردند. زهرا الهیان، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در این نشست حضور داشت. از این رو در گفت و گو با الهیان به بررسی دستاوردهای این سفر پرداختیم که در ادامه مشروح آن را شرح می دهیم:

اول اینکه هدف از سفر شما و همراهانتان به ونزوئلا چیست؟

الهیات: بله. این سفر از چند ماه قبل برنامه ریزی شده بود تا با هیئتی بیاییم که ضمن تعاملات سیاسی در حوزه شرکت های دانش بنیان به ویژه فعالان حوزه سلامت، نماینده ای از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشته باشیم. یک نماینده، یک جهاد دانشگاهی در سفر به ونزوئلا من را همراهی کرد. وی در این سفر قرار بود با همتایان خود از جمله اعضای کمیته سیاست خارجی و امنیت ملی پارلمان ونزوئلا و همچنین با وزیر علوم و زنان ونزوئلا و وزیر دفاع سابق ونزوئلا دیدار کند.

ما همچنین با گروه دوستی پارلمانی ونزوئلا که اولین گروه ده نفره از نمایندگان پارلمان ونزوئلا است، دیداری داشتیم.

یکی از موضوعات قابل بررسی، تصویب اساسنامه گروه دوستی قبل از سفر هیئت ایرانی بود. نکته دیگر در مورد این گروه، حضور معاون اول و دوم پارلمان ونزوئلا، روسای کمیسیون های سیاست خارجی و انرژی و معاون وزیر امور خارجه ونزوئلا در این گروه بود که حاکی از حضور مقامات ونزوئلا در این نشست است. بالاترین سطوح

آیا توافقی برای همکاری علمی بین دو کشور وجود داشت؟

الهیات: بله. جلسه ای با اعضای موسسه IFIC که در بالاترین سطوح علمی در ونزوئلا فعال است برگزار کردیم که طی آن دانشگاه جهاد و موسسه علوم سلولی و مولکولی رویان با مقامات ونزوئلا به توافق رسیدند.

وزیر علوم ونزوئلا مدت ها پیش به ایران سفر کرده بود که طی آن دکتر ستاری، معاون علمی رئیس جمهور قول داده بود که چهار تن از پژوهشگران خود را در زمینه دستاوردهای علوم سلولی و مولکولی در پژوهشگاه رویان که ماه آینده برگزار می شود، آموزش دهد.

از سوی دیگر وزیر علوم ونزوئلا به قدری از دستاوردهای موسسه رویان شگفت زده شده بود که بارها اعلام کرد که حاضر است به عنوان محقق در این پژوهشکده آموزش ببیند.

آمادگی خود را برای انتقال دستاوردهای خود در زمینه دستاوردهای پزشکی و درمان سرطان به ونزوئلا اعلام کردیم که مورد استقبال طرف مقابل قرار گرفت.

ایران و ونزوئلا نقاط مشترک زیادی از جمله تحریم دارند

الحیان: اعضای کمیته سیاست خارجی و امنیت ملی ونزوئلا نیز گفتند که ما با شما شرایط مشابهی داریم زیرا تحت تحریم های سرکوبگرانه آمریکا قرار گرفته ایم، اما با وجود همه این مسائل و تورم شدید در ونزوئلا، مردم همچنان مخالفت خود را حفظ می کنند. احساسات امپراتوری

موضع مردم ونزوئلا در قبال جهت گیری های سیاسی جمهوری اسلامی ایران چیست؟

الحیان: جوانان و دانشگاهیان آنها از مقاومت جمهوری اسلامی ایران در برابر رژیم صهیونیستی استقبال می کنند و در تمایل خود برای مبارزه با استکبار تردیدی ندارند و به همین دلیل سفارت آمریکا و رژیم صهیونیستی را بستند و بارها تهدید به توطئه با رژیم صهیونیستی کردند. ایالات متحده. محل آنها مشخص شده است.

آیا تاوان مقاومت در برابر استکبار و رژیم صهیونیستی را پرداختند؟

الهیان: بله، آمریکا در این مدت اقدامات زیادی علیه ونزوئلا انجام داده است. دخالت آمریکا در امور داخلی ونزوئلا باعث ناآرامی سیاسی در ونزوئلا شده است، اما مردم می دانند که تحریم ها عامل مشکلات اقتصادی آمریکا و استکبار جهانی است و اصرار دارند که با امپریالیسم جهانی مبارزه کنند تا دولت بتواند از بحران فرار کند. سال های اخیر گذشته و امروز در وضعیت ثبات سیاسی قرار دارد.

اکثر کرسی های پارلمان ونزوئلا به سمت چپ رسید

الهیات: بله. اگرچه ایالات متحده و اسرائیل این موضوع را دوست نداشتند، پارلمان جناح چپ اکثریت را به دست آورد. حمایت مردمی از چپ به ثبات فعلی در ونزوئلا پس از یک دوره آشفتگی ادامه داده است که در نهایت منجر به تحولات اقتصادی مثبت خواهد شد.

جهت گیری سیاسی مردم سایر کشورهای آمریکای لاتین چیست؟

الهیات: پیروزی های چپ گرایش در آمریکای لاتین است. این برای ایالات متحده غیرقابل تحمل است که آمریکای لاتین را حیاط خلوت خود می داند و گاهی اوقات در روابط سیاسی داخلی ونزوئلا دخالت می کند، آخرین بار در سال ۲۰۱۹ با شخصی به نام خوان گویدو. ونزوئلا قانونی با حمایت مردم، بر آمریکا غلبه کرد. دخالت.

کمی در مورد وضعیت اقتصادی ونزوئلا صحبت کنید.

الهیان: در این زمینه باید بگویم که بحران انرژی ناشی از جنگ اوکراین، جایگاه ونزوئلا را در صحنه جهانی بیش از پیش مهم کرده است، زیرا ونزوئلا دارای بیشترین ذخایر نفتی اثبات شده در جهان است، اگرچه زیرساخت های استخراج آن قدیمی است. توانایی استفاده از آن کمتر است.

با توجه به منابع فراوان ونزوئلا، دو کشور در چه زمینه هایی می توانند همکاری اقتصادی داشته باشند؟

هایان: معادن طلا و بوکسیت و ظرفیت های کشاورزی و دامپروری زیادی در ونزوئلا وجود دارد که جمهوری اسلامی ایران می تواند با کمک بخش خصوصی، تجار و فعالان اقتصادی از آنها استفاده کند. البته این موضوع مورد استقبال دولت ونزوئلا قرار گرفت، اما این توانایی باید توسط بخش خصوصی مشخص شود.

متأسفانه اکنون کمتر از این توانایی ها استفاده می کنیم تا جایی که می توان گفت این توانایی ها را معلق نگه داشته ایم. اتاق بازرگانی ایران باید در این زمینه فعال باشد تا بتوانیم از رابطه با ونزوئلا بهره اقتصادی بیشتری ببریم.

در گزارش این سفر به کمیته امنیت ملی تاکید می کنم که باید از بخش خصوصی برای فعالیت در این زمینه حمایت شود و وزارت امور خارجه نیز در این زمینه فعال تر باشد.

آیا شرایطی برای حضور شرکت های دانش بنیان در ونزوئلا وجود دارد؟

الهیان: با وزارت علوم ونزوئلا درباره ایجاد خانه نوآوری توسط جمهوری اسلامی صحبت هایی داشتیم تا بتوانیم با شرکت های دانش بنیان آنها همکاری کنیم. از سوی دیگر، ما قصد داریم محصولات دانش پایه تولید شده توسط دانشمندان خود را در اختیار صنعتگران ونزوئلا قرار دهیم.

موضع دولت سیزدهم را در قبال کشورهای آمریکای لاتین چگونه ارزیابی می کنید؟

الحیان: ونزوئلا اولویت دولت آیت الله علی خامنه ای در دیپلماسی اقتصادی است. شاهد بودیم که چندی پیش وزیر نفت به این کشور رفت و توافقاتی امضا شد که در روزهای گذشته شاهد حضور رئیس جمهور ونزوئلا در ایران بودیم و توافقات خوبی نیز امضا شد.

به نظر شما چه مشکلاتی بر سر راه همکاری های اقتصادی ایران و ونزوئلا وجود دارد؟

هایان: نبود خط ثابت کشتیرانی بین ایران و ونزوئلا یکی از مشکلاتی است که در روابط اقتصادی با ونزوئلا با آن مواجه هستیم و با توجه به فاصله زیاد دو کشور، تبادل کالا فقط با کشتی امکان پذیر است و این مشکل باید توسط مسئولین حل شود

یکی دیگر از مشکلات پیش روی بازرگانان نبود خط اعتباری است زیرا بانک مشترک ایران و ونزوئلا تأسیس شد که از مسیر اصلی خود در تسهیل روابط تجاری ایران و ونزوئلا منحرف شد. این بانک باید احیا شود، باید به مسیر اصلی برگردد، خط اعتباری برای مبادلات در نظر گرفته شود و به تجار تسهیلاتی برای مبادله کالا داده شود که ما پیگیر آن هستیم.

از سوی دیگر در این سفر با نمایندگان بخش‌های دولتی فعال در ایران در ونزوئلا دیدار و مشکلات خود را مطرح کردند و انشاالله پیگیری‌های لازم انجام خواهد شد.

آیا مذاکراتی با رسانه های ونزوئلا انجام شد؟

الهیات: بله. من مصاحبه های متعددی با تلویزیون و رادیو ونزوئلا انجام دادم که بازتاب خبری خوبی نیز داشت و در آن درباره وضعیت تحریم ها و مسائل حقوق بشری مطرح شده در سراسر کشورمان صحبت کردم.

ونزوئلا هم مثل ما تحریم های زیادی دارد

الحیان: ما با ونزوئلا در مورد تحریم ها شرایط مشابهی داریم و این دو کشور معمولاً در مجامع بین المللی از یکدیگر حمایت می کنند. چون به خاطر تحریم ها حقوق بشر را زیر پا گذاشتند. تحریم ها بیمارستان ها و تجهیزات پزشکی ونزوئلا را از بین برده است و مشکلات جدی ایجاد کرده است. در این راستا قابلیت های خوبی برای ایفای نقش شرکت های ایرانی وجود دارد.

روابط ایران و ونزوئلا در سال های اخیر را چگونه ارزیابی می کنید؟

الهیان: در سال های اخیر هوگو چوس فیتز رئیس جمهور فقید ونزوئلا چندین بار به ایران سفر کرد، اما متأسفانه در دوران هشت ساله ریاست جمهوری روحانی با آمریکای لاتین سخت گیری کرد و این بخش از جهان را نادیده گرفت و ظرفیت خود را برای دیپلماسی با کشورهای غربی افزایش داد. ما این کار را در شرایطی انجام دادیم که تحت تحریم غرب قرار گرفتیم.

ما می توانیم به آمریکای لاتین و امکانات آن نگاه کنیم. در همین راستا وزیر امور خارجه بارها در جلسات مختلف لزوم توجه لازم به این توانمندی ها را یادآور شده و اقداماتی در حال انجام است تا انشاالله بتوانیم با همکاری دولت از این ظرفیت ها استفاده کنیم. و مجلس

هشتمین کمیسیون مشترک اقتصادی نیز در راه است که در قالب همین کمیسیون امضا خواهد شد.

به عنوان آخرین سوال، به نظر شما دلیل ثبات مردم ونزوئلا چیست؟

الهیات: مردم ونزوئلا زندگی خود را بر اساس آرمان های خود برنامه ریزی کردند، بنابراین مجازات ها عزم آنها را تضعیف نکرد. فرمانده هوگو چ و گ وز هنوز به عنوان افسانه و فدایی از آرمان های ضد امپریالیستی چ و گ وز یاد می شود. این امر موجب شده است تا پس از عبور از بحران های سیاسی به ثبات نسبی و توانایی غلبه بر نوسانات و پیشرفت در مسیر رشد اقتصادی دست یابند و جمهوری اسلامی ایران نیز آماده ایفای نقش خود در این زمینه است.