زاکانی: فرانسه و آمریکا از جمله کشورهای پر دردسر دنیا هستند – پایگاه خبری مضارع


گزارش کردن سایت خبری مدیریت شده; علیرضا زاکانی در مراسم راه اندازی ۲۰۰ دستگاه اتوبوس جدید و ۶۲ مینی بوس جدید ضمن تبریک جشنواره عصای سفید گفت: مفتخریم که شنبه دیگری با افتتاح و بهره برداری از پروژه های بزرگ داشته باشیم. بی شک شبت غرور و امید تا دوازدهم بهمن ماه ادامه دارد و از دوازدهم بهمن ماه تا پایان اسفندماه همه روزه پروژه ها و مشاغل در سطح شهر افتتاح می شود.

وی افزود: مفتخریم که با توجه ویژه به اولویت های شهر تهران و کاهش مشکلات با توجه به انباشت مشکلات در حوزه های مختلف مشکلات را کاهش دهیم. امروز در تهران بزرگترین مشکلی که شهروندان اعلام می کنند ترافیک است و بعد از آن مشکل آلودگی هوا که ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند.

شهردار تهران ادامه داد: این دو موضوع به جان و مال شهروندان مربوط می شود و به آنها آسیب می رساند و در مرحله بعد مشکل کمبود مسکن و بد مسکنی مطرح می شود. بر این اساس، تحول شهر در بخش‌های مختلف از جمله مجموعه مدیریت شهری، تحول و نوسازی ساختار شهر به‌ویژه در بخش حمل‌ونقل و همچنین تحول ایجاد شهر هوشمند در تهران مورد هدف قرار گرفته است. در حمل و نقل عمومی باید در حوزه سخت افزاری اقدامات اساسی انجام شود و بخشی دیگر از اقدامات در حوزه هوش و سبک زندگی انجام شود که همگی در دستور کار قرار دارند.

وی تاکید کرد: در حوزه حمل و نقل با گام های بلند در حوزه اتوبوس، تاکسی و مدل های مربوط به این دو به سرعت به دنبال کاهش بخشی از مشکلات مردم هستیم.

شهردار تهران با اشاره به اینکه وعده نوسازی ۵۵۰ اتوبوس در ابتدای مهرماه امسال محقق شده است، خاطرنشان کرد: از ابتدای مهرماه ۵۹۱ دستگاه اتوبوس نوسازی شده وارد ناوگان شد و در کنار این نوسازی، ورود اتوبوس های جدید نیز در دستور کار قرار گرفته است. در دستور کار امسال نیز از ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس بر اساس قراردادی که وزارت کشور با شرکت های داخلی منعقد کرده است، ۹۰۰ دستگاه وارد ناوگان حمل و نقل عمومی می شود. بی شک نیاز تهران به اتوبوس نسبت به کل کشور همواره بین ۴۰ تا ۴۵ درصد بوده است.

وی ادامه داد: از ۲۰۰ خودرویی که امروز وارد سامانه خدمات رسانی شدند، ۱۴۲ خودرو متعلق به وزارت کشور است که سهم آن را شهرداری پرداخت می کند و بخشی دیگر اتوبوس های شخصی متعلق به شهرداری تهران است. ۶۲ مینی بوس نیز وارد سامانه خدمات رسانی شده که همگی در اختیار شهرداری تهران هستند.

زاکانی تایید کرد: امروز کار بر روی کرایه هزاره که امسال تمدید شد آغاز می شود. تلاش می کنیم در کوتاه مدت به اندازه کافی تاکسی و اتوبوس وارد کنیم. ۶۳۰ واگن مترو به مراحل پایانی خود رسیده اند و وزیر کشور باید این موضوع را به سازمان برنامه و بودجه اعلام کند تا این ۶۳۰ واگن مترو طی یک سال و نیم آینده از طریق صندوق توسعه وارد ناوگان شوند.

افشای طرح ساماندهی لجستیک بار و مسافر در آینده نزدیک

بخش زیادی از کالاهای ورودی به تهران شامل منطقه ۱۶ و ۱۲ ما می شود

شهردار تهران با تاکید بر اینکه در تامین منابع مالی برای خرید قطارهای مترو مشکلاتی وجود دارد، گفت: امیدواریم با مشارکت دولت و بخش خصوصی بتوانیم گام های بلندی در این زمینه برداریم. بدون شک اولویت ما تکمیل هفت خط مترو و سپس توسعه خطوط دیگر است. از طرفی رگولاتوری موتورسیکلت هم برای ما مهم است و باید سریع بخشی از موتورسیکلت های کاربراتوری را به دوچرخه های تزریقی و برقی تبدیل کرد. شکی نیست که این امر علاوه بر نجات جان سواران، آسایش شهروندان را به همراه دارد. ما باید نحوه استفاده از این دستگاه را تنظیم کنیم. مفتخریم که در زمینه ساماندهی بار و مسافر گام برداریم و شنبه همین هفته از طرح ساماندهی لجستیک بار و مسافر به منظور افتتاح گره اولیه رونمایی می کنیم. بخش زیادی از محموله های ورودی به تهران شامل مناطق ۱۶ و ۱۲ ما می شود، اما بخش قابل توجهی از این محموله از تهران خارج می شود. بنابراین نیازی به ورود به شهر و تبدیل خانه های این مناطق به انبار نیست.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به موضع برخی از سران کشورهای مختلف از جمله آمریکا و فرانسه در قبال حوادث اخیر اشاره کرد و افزود: این دو رئیس جمهور آمریکا و فرانسه خودشان با هزاران مشکل مواجه هستند. و امروز فرانسه یکی از آشفته ترین کشورهای دنیاست، اما می بینیم که پاهایشان را از قالی بلندتر می کنند و البته با این کار ناخواسته به ما کمک می کنند با شناخت دشمن، راه درست خود را بهتر بشناسیم. شکی نیست که این آلودگی زدوده می شود و عزت برای خدمتگزاران باقی می ماند و شرم بر کسانی که به دشمن خدمت می کنند.