روسیه و چین در نشست پیش از المپیک به مقابله با آمریکا می پردازند


ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، روز جمعه علیه ایالات متحده و متحدانش متحد شدند و در حالی که از ناتو خواستند هر گونه توسعه‌ای را متوقف کند، “تزلزل ناپذیر” خود را اعلام کردند.

این دو رهبر پیش از مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی در پکن با یکدیگر دیدار کردند، زیرا هر دو کشور با انتقادات فزاینده از سوی واشنگتن و روسیه در حال جمع‌آوری نیرو در امتداد مرز خود با اوکراین هستند.

در بیانیه ای مشترک، این دو نفر بر آنچه که آنها «مداخله در امور داخلی» دیگر کشورها می خوانند تأکید کردند.

در این بیانیه، در اشاره ای نازک به واشنگتن و متحدانش آمده است: «برخی از نیروهایی که نماینده یک اقلیت در صحنه جهانی هستند، همچنان از رویکردهای یکجانبه برای حل مشکلات بین المللی و توسل به سیاست نظامی دفاع می کنند.

بر اساس ترجمه انگلیسی بیانیه منتشر شده توسط کرملین، مسکو و پکن «معتقدند که برخی کشورها، ائتلاف‌ها و ائتلاف‌های نظامی و سیاسی به‌دنبال به‌دست آوردن مستقیم یا غیرمستقیم مزیت‌های نظامی یک‌جانبه به ضرر امنیت دیگران هستند». سی ان ان گزارش داد.

روسیه و چین همچنین «مخالف گسترش بیشتر ناتو هستند و از ائتلاف آتلانتیک شمالی می‌خواهند که رویکردهای ایدئولوژیک جنگ سرد خود را کنار بگذارد، به حاکمیت، امنیت و منافع سایر کشورها، تنوع تمدن، فرهنگ و پیشینه‌های آنها احترام بگذارد و به آن عمل کند. نگرش منصفانه و عینی نسبت به توسعه صلح آمیز سایر کشورها.»

رئیس جمهور چین، شی جین پینگ، چهارمین سمت راست، و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، چهارمین سمت چپ، شرکت کنندگان در گفتگو در پکن.
رئیس جمهور چین، شی جین پینگ، چهارمین سمت راست، و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، چهارمین سمت چپ، شرکت کنندگان در گفتگو در پکن.
AP

شی همچنین گفت که همکاری استراتژیک چین و روسیه “تزلزل ناپذیر، گذشته، حال و آینده” است.

گفتگوهای بین دو رهبر در حالی انجام می شود که مسکو در یک بن بست دیپلماتیک با آمریکا بر سر اوکراین قرار دارد و از ناتو خواسته است که گسترش خود را به شرق محدود کند.

روسیه گفت که می خواهد ناتو تضمین کند که اعضای جدید به ویژه اوکراین را نمی پذیرد و واشنگتن پایگاه های نظامی جدیدی در کشورهای شوروی سابق ایجاد نخواهد کرد.

حضور پوتین در چین، او را به بالاترین میهمان بازی‌های پکن تبدیل می‌کند که پس از تصمیم آمریکا، بریتانیا و سایرین مبنی بر عدم اعزام مقامات در اعتراض به نقض حقوق بشر در این کشور، برگزار می‌شود.

روسیه و چین اعلام کردند که مخالف آن هستند "گسترش بیشتر ناتو و فراخوانی از اتحاد آتلانتیک شمالی برای کنار گذاشتن رویکردهای ایدئولوژیک جنگ سرد."
روسیه و چین اعلام کردند که با “گسترش بیشتر ناتو مخالف هستند و از ائتلاف آتلانتیک شمالی می خواهند که رویکردهای ایدئولوژیک جنگ سرد خود را کنار بگذارد.”
رویترز

پوتین درباره چین گفت: روابط “به شیوه ای مترقی با روح دوستی و مشارکت استراتژیک در حال توسعه است.”

«آنها واقعاً تبدیل شده اند. این نمونه ای از روابط شرافتمندانه است که از توسعه متقابل حمایت می کند.»

این مرد قدرتمند بر روابط نزدیک اقتصادی از جمله قرارداد جدید برای تامین ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز در سال از شرق روسیه به چین تاکید کرد.

پرتاب کننده های موشکی روسیه در جریان رزمایش نظامی مشترک بلاروس و روسیه شلیک کردند.
پرتاب کننده های موشکی روسیه در جریان رزمایش نظامی مشترک بلاروس و روسیه شلیک کردند.
AP

وی گفت: برای نشست امروز ما، نفتی‌های ما راه‌حل‌های بسیار خوبی برای تامین هیدروکربن‌ها به جمهوری خلق چین آماده کرده‌اند و گام دیگری به جلو در صنعت گاز برداشته شده است.

خبرگزاری دولتی چین گزارش داد که این دو مرد روز جمعه در مهمانسرای دولتی دیائویوتای ملاقات کردند، اما جزئیاتی ارائه نکرد. به نظر نمی رسید به دلیل محدودیت های COVID-19 هنگام احوالپرسی با یکدیگر دست بدهند.

تجمع بیش از ۱۰۰۰۰۰ نیروی روسی در نزدیکی اوکراین، نگرانی غرب را از حمله روسیه به همسایه خود تقویت کرده است.

مسکو برنامه ریزی برای تهاجم را رد کرده است، اما از ایالات متحده و متحدانش خواسته است تا متعهد شوند که ناتو به اوکراین و دیگر کشورهای شوروی سابق گسترش نیابد یا در آنجا سلاح مستقر نکند و نیروهایش را از شرق اروپا عقب نشینی نکند – خواسته هایی که غرب قاطعانه آن را رد کرده است.

با سیم پست

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر