رهبری: مشکل اصلی در مورد اوکراین، طرح غرب برای توسعه ناتو است – خبرگزاری مادارا


بر اساس گزارشات پایگاه خبری مدارا; حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، هماهنگی در مسائل سیاسی و اقتصادی را برای توسعه روابط ضروری دانستند و بر ضرورت فعال‌سازی کمیته مشترک تاکید کردند: طرفین باید برای پیگیری و اجرای توافق‌ها تلاش مضاعف کنند.
رهبر انقلاب اسلامی گسترش همکاری های فرهنگی ایران و قزاقستان را نیز مهم خواندند و افزودند: بین دو کشور هوشیار باشید.
همانطور که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره مسائل مربوط به اوکراین گفتند: مشکل اصلی اوکراین این است که غربی‌ها برای توسعه ناتو تلاش می‌کنند و به فکر گسترش نفوذ خود در جایی که می‌توانند نیستند.
وی خاطرنشان کرد: ما باید با دقت به مسائل نگاه کنیم و مراقب باشیم زیرا آمریکایی ها و غربی ها همواره در تلاش هستند تا حوزه نفوذ خود را در مناطق مختلف از جمله شرق و غرب آسیا گسترش دهند و استقلال و حاکمیت کشورها را خدشه دار کنند.

وی در این دیدار که قاسم گرمات توکایف رئیس جمهور کشورمان نیز حضور داشت، گفت: مذاکرات بسیار خوبی با آقای رئیسی داشتیم و اسناد امضا شده از سوی دو طرف می تواند زمینه را برای ادامه مسیر فراهم کند. گسترش روابط دو کشور».
رئیس جمهور قزاقستان تشابهات تاریخی و فرهنگی ایران و قزاقستان را تعمیق کرد و از پیشنهاد مقام معظم رهبری برای تشکیل کمیته علمی فارابی سال گذشته استقبال کرد.