«رشید» در ایستگاه چهل و چهارم. جشنواره متقاضیان ۴۰ کشور را جذب کرد!


چهل و چهارمین جشنواره در میان فیلم ملی رشد

تهران (پانا) – بررسی چهل و چهارمین جشنواره فیلم رشد در آستانه پنجاه و دومین دوره این رویداد نشان داد که بیش از ۴۰ کشور در چهل و چهارمین دوره حضور داشتند.

چهل و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم رشد به منظور گسترش فعالیت های فرهنگی، آموزشی و پرورشی با رویکرد استفاده حداکثری از مدارس برگزار شد. این رویداد از ۲ تا ۳۰ آبان ۱۳۹۲ در تهران و چند شهر دیگر برگزار شد.

در این دوره از جشنواره ۱۱۹۷ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که از این تعداد ۹۸۰ فیلم ایرانی و ۲۱۷ اثر خارجی است.

موضوعاتی که مورد توجه «رشد» قرار گرفته است ۴۴.

در این دوره از جشنواره مسائل خصوصی مورد توجه قرار گرفت. موضوعاتی که محور تولید آثار متقاضیان حضور در جشنواره شد. تربیت و فرهنگ اسلامی، فرهنگ ایرانی اسلامی، تمدن، هویت و حفظ زبان و ادبیات فارسی، آموزش و پرورش دانش آموزان با نیازهای ویژه آموزشی، مدارس عشایری، مدارس چند سطحی و نهضت سوادآموزی، نقش موثر خانواده و مدرسه در پیشگیری از انحرافات اجتماعی، کارآفرینی، حرفه آموزی و اخلاق حرفه ای، اقتصاد مقاومتی، اصلاح الگوی مصرف و تولید ملی، ایران امروز، حفظ محیط زیست و توجه به انرژی های تجدید ناپذیر، فناوری های نوین و جایگاه علم در زندگی، مظاهر ایثار، مشاهیر و فرهیختگان عرصه تعلیم و تربیت، ثبت تجربیات معلمان، سبک زندگی، شهروندی، حقوق شهروندی الکترونیکی، صلح، دوستی و همزیستی مسالمت آمیز در فرهنگ ایران اسلامی و جغرافیای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایران با نگاه ویژه به خلیج فارس، تربیت بدنی و تندرستی، سلامت فردی و اجتماعی، دانش آموزان و پرهیز از رفتارهای پرخطر از جمله این مطالب است.

بخش ویژه این دوره از جشنواره تولید با هدف ارائه محتوا، موضوعات و عناوین کتب درسی دروس دانشگاهی بود.

این جشنواره به طور همزمان در تهران و گیلان برگزار شد

چهل و چهارمین نشست رشد در قالب نسخه های قبلی این رویداد همزمان در یکی از استان های کشور به موازات تهران برگزار شد. در این دوره از جشنواره علاوه بر سینمای فلسطین به عنوان کاخ جشنواره، این رویداد پذیرای ۲۰۰ مدرسه در ۲۰ استان تهران، ۱۶ مرکز فرهنگی آموزشی در تهران و ۲۰ مرکز در استان گیلان بود.

در کنار این مراکز، ۱۷ پردیس دانشگاه فرهنجان در استان های آذربایجان شرقی، اصفهان، تهران، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، کرمانشاه، کردستان، گیلان، گلستان، مازندران، هرمزگان، همدان، زنجان و یزد. این رویداد را انجام داد.

۴۰ کشور در این جشنواره حضور داشتند

از دیگر رویدادهای مهم در این دوره از جشنواره، حضور ۴۰ کشور خارجی در این رویداد فرهنگی و اجتماعی است. بر این اساس، در چهل و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم رشد، فیلمسازانی از آرژانتین، آلمان، آمریکا، اردن، اسپانیا، استرالیا، استونی، امارات متحده عربی، اندونزی، انگلیس، ایتالیا، ایرلند، بلژیک، پرتغال، پرو، تایلند، تانزانیا، ترکیه، جمهوری چک، چین، روسیه، سوئد، سوئیس، صربستان، فرانسه، کره جنوبی، کرواسی، کانادا، لبنان، لهستان و بسیاری از کشورهای دیگر برای شرکت در این جشنواره درخواست داده اند.

از مجموع ۱۹۷ اثر دریافتی در بخش بین‌الملل برای این دوره، ۳۶ اثر توانستند وارد بخش‌های رقابتی جشنواره شوند. ۲۰ اثر در بخش دانشجویان خارجی به جشنواره رسید که دو اثر وارد بخش مسابقه شدند.

فیلمسازان مشهوری که در جشنواره چهل و چهارم حضور داشتند

هر دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم رشد شاهد حضور تعدادی از سینماگرانی است که در این جشنواره شهرت دارند. این دوره از جشن از قاعده مذکور مستثنی نبود.

«بحر نارنج» مرجان اشرف زاده اثری با بازی نازنین فراهانی، معصوم قاسمی پور و نیما رئیسی است و داستان آن درباره چالش جدی دو دوست قدیمی پس از بحران مالی است.

«بادبادک ها را پرواز نکن» ساخته حسین قاسمی جامی از دیگر آثار مهم حاضر در این مراسم بود. داستان این فیلم درباره یک پسر فلسطینی است که در یک اردوگاه مرزی زندگی می کند. او به طور تصادفی با بادبادکی از یک بچه غزه برخورد می کند که او را به یک تجربه جدید سوق می دهد.

فیلم «توتول و راز جعبه» ساخته وحید گلستان کارگردان پیشکسوت سینمای کودک از دیگر آثار این دوره از جشنواره بین المللی فیلم رشد بود. اثری با بازی مهران احمدی، حسن معجونی و حدیث فولادوند که داستان تخیلی آن حول محور بزی بی قرار می چرخد.

و «گنگاچک ایشی مشی» به کارگردانی غلامرضا رمضانی، مسعود کرامتی و وحید نقاها آزاد و از آثار جشنواره چهل و چهارم بود. این آثار با یکتا نصیر، لیلا زری و کیمیا حسینی ساخته شد و داستانی اجتماعی داشت.

از دیگر آثار مهم این دوره فیلم «یک روز سرد» به کارگردانی محمدعلی طالبی بود. داستان این اثر حول محور فداکاری یک معلم برای نجات دانش آموزانش از آتش سوزی در یک مدرسه روستایی می باشد.

فیلم زیباتر از زندگی ساخته انسه شاه حسینی با موضوع زندگی و شهادت شهید حسین علم الهادی فرمانده جوان سپاه هویزه در دوران دفاع مقدس از آثار مهم این دوره بود. .

مجسمه های رشد به چه کسانی رسیدند؟

پس از پایان جشنواره جهانی فیلم رشد، فیلم «یک روز سرد» به کارگردانی محمدعلی طالبی برنده تندیس طلایی بخش داستان بلند چهل و چهارمین جشنواره شد. فیلم «گنگاچک ایشی میشی» به کارگردانی غلامرضا رمضانی، مسعود کرامتی و وحید نقاها آزاد برنده تندیس سیمین در بخش داستان بلند چهل و چهارمین جشنواره شد.

فیلم «مهمان» ساخته بهروز رفیعی موفق به دریافت دیپلم افتخار بخش رمان بلند جشنواره چهل و چهارم شد و فیلم «چند روز» ساخته پریسا جرگن سپر افتخاری در بخش رمان بلند جشنواره دریافت کرد. چهل و چهارمین جشنواره.

در بخش مستند آموزشی چهل و چهارمین جشنواره تندیس زرین به فیلم «باد در باغ نظر» ساخته یویان کاظمی و همچنین تندیس سیمین به فیلم «نقوش منظومه شمسی» ساخته لوک دونلان اهدا شد.

همچنین در بخش داستان کوتاه «بچه های ابر» ساخته رضا فهیمی و «دوچرخه، پدر، سیگار» ابراهیم ایرج زاد، تندیس سیمین را با هم دریافت کردند.