رشد ۶۹ درصدی در جمع آوری مالیات نقل و انتقالات خودرو


چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ – ۱۱:۲۰

دیوید منظور

تهران (پانا) – رئیس سازمان امور مالیاتی کشور از رشد چشمگیر وصول مالیات نقل و انتقال خودرو پس از راه اندازی سامانه هوشمند مالیاتی حمل و نقل خودرو خبر داد و گفت: وصول مالیات بر حمل و نقل خودرو در چهار ماهه امسال نسبت به مدت زمان مشابه چهار ماهه سال گذشته ۶۹ درصد رشد داشته است.

به گزارش سازمان امور مالیاتی کشور، داود منظور توضیح داد که پس از راه اندازی سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو در ابتدای سال جاری، فرار مالیاتی در این بخش کاهش چشمگیری داشته است و شاهد رشد مالیات در این بخش هستیم. مالیات نقل و انتقال خودرو از سال ۱۴۰۰ در این بخش بالاتر بوده و نسبت به جمع آوری چهار ماهه سال گذشته ۶۹ درصد رشد نشان می دهد.

منصور با اشاره به اینکه وصول مالیات حمل و نقل خودرو در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۶ هزار میلیارد ریال بوده است، خاطرنشان کرد: پس از راه اندازی سامانه مالیات حمل و نقل خودرو، طی چهارمین ماه امسال حدود ۱۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال مالیات بر حمل خودرو بوده است. جمع آوری شده در. که اجرای این طرح با توجه به اینکه تغییر محسوسی در وضعیت بازار حمل و نقل خودرو ایجاد نشده بود در کاهش فرار مالیاتی این بخش تا حد زیادی موثر بود.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور کاهش هزینه های شهروندان، جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی مردم و ایجاد تعادل در بازار خودرو را از دیگر مزیت های مهم ایجاد سامانه مالیاتی حمل و نقل هوشمند خودرو برشمرد.

وی با بیان اینکه مالیات حمل و نقل خودرو قبل از فرآیند تعویض پلاک پرداخت می شود، افزود: مالیات حمل و نقل خودرو از ۱۸ فروردین ماه سال جاری به صورت الکترونیکی اخذ می شود و بر این اساس یک درصد ارزش خودروهای داخلی و دو مورد وصول می شود. درصد خودروهای وارداتی به عنوان مالیات اخذ می شود و افرادی که می خواهند نوبتی برای تعویض پلاک خودرو داشته باشند باید به سامانه نوبت دهی مراجعه کنند.

منصور با تایید اینکه سامانه مالیات بر حمل و نقل خودرو در اجرای ماده ۳۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده اجرا شده است، تصریح کرد: شهروندان می توانند مالیات نقل و انتقال خودرو را به صورت آنلاین از طریق سامانه به صورت هوشمند و بدون مراجعه به بانک ها پرداخت کنند. tax.gov.ir یا cartransfer.tax.gov.ir.

و یادآور شد: استعلام بدهی مالیات حمل و نقل خودرو و پرداخت آن قبل از دریافت حواله با مراجعه به سامانه مالیات حمل و نقل خودرو (cartransfer.tax.gov.ir) امکان پذیر است.