رسیان، وکیل مریم کریم بیجی: موکلم به اتهامات اجتماعی و تبانی با آقای مریم به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد.


آمیر ریسین، وکیل مدافع مریم کریم بجی درباره جزئیات محاکمه موکلش خبرنگار مدرا وی گفت: اخیراً برای خانم کریم بیجی حکم صادر شده و پس از آن نیز به من گفته شد که بر اساس رای شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، موکلان من به دلیل اتهام وارده به سه سال و ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شده اند. تجمع و همدستی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و به اتهام تبلیغ علیه نظام و داشتن مشروبات الکلی به یک سال حبس تعزیری محکوم شدند و به یک سال حبس محکوم شدند. در زندان. در زندان به اضافه جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق مجموع مجازات ۵ سال و ۷ ماه با شلاق و جزای نقدی است و طبق قانون فقط مجازات اشد یعنی سه سال و هفت ماه حبس اعمال می شود.

وی در پاسخ به این سوال که مدل اتهام مشارکت و مشارکت در ارتکاب جرم علیه امنیت چیست و بر اساس نظر دادگاه چه کسانی تبانی کرده اند؟ وی گفت: در قانون مقرر شده است «هرگاه دو یا چند نفر علیه امنیت داخلی و خارجی کشور تبانی کنند و مرتکب جرم شوند به حبس از دو تا پنج سال محکوم خواهند شد». با چه کسی؟ نفر دوم در این مورد نامشخص است. در این حکم دو عبارت مبهم در قالب «شیوه ارتباطی و واکنش متهم حاکی از سازگاری با جریانات مخالف و اپوزیسیون کشور است» وجود دارد که از نظر حقوقی و قضایی کافی نیست. . برای اثبات جرم مورد نیاز دو متهم، زیرا رفتار متهم باید آگاهانه و عمدا مصداق همدستی باشد. صرف همسویی (با فرض وقوع) نشان دهنده همدستی نیست!
همچنین عبارت دیگر بیان شده این است که توافق اولیه و همکاری متهمان با دیگران برای حمله به میهن اسلامی روشن است.
و این وکیل دادگستری افزود: این عبارت از نظر قضائی موجب شراکت نخواهد بود زیرا صرف نظر از عدم وجود چنین توافقی در هیچ یک از اسناد، این سوال مطرح است که توافق با کیست؟ از لفظ «دیگران» دلالت بر این دارد که دادگاه در ارائه شریک جرم دلیلی ندارد، واضح است که شخص متهم دوم باید مشهود باشد و اگر شخص حقیقی در این وسط نباشد چگونه است؟ به نام “جامعه”؟ منظور از تبانی در اصل زمانی است که دو شخص واقعی به طور مخفیانه با یکدیگر توافق داشته باشند و تبانی به معنای عدم شناخت شخص دوم نیست.
وی در توضیح این مطلب که آیا در طول حکم دادگاه از شخص خاصی (حتی بدون ذکر نام) نام برده شده است یا خیر، تصریح کرد: تنها در بخشی از حکم آمده است: «همسفر یک خواننده خارجی و از نظر ایرانیان وطن او “دوست شخصی خائن” است، یعنی فردی که ظاهراً خانم کریم بجی با او تبانی کرده است، خواننده است.

دو مدیر به یک موضوع اشاره می کنند و در پاسخ به این سوال که این خواننده خارجی کیست؟ و همچنین ادامه داد: پاسخ: استاد ابراهیم حمیدی (پدرم) که موکلش سالها پیش در توییتی برای حضور در کنسرت ایشان علاقه نشان دادند، این خواننده نیز بدون مقدمه و هماهنگی قبلی بلیت کنسرت را برای ایشان ارسال کرده و از مشتری دعوت می شود. . این هنرمند به همراه مادرش برای شرکت در کنسرتی به ترکیه سفر کرده بود و در حاشیه کنسرت و پشت صحنه با آنها عکس یادگاری گرفت. منظور دادگاه از بودن با «خواننده…» همین است.
این بدان معناست که از نظر دادگاه محترم «توئیت های ارسال شده توسط خانم کریم بجی عموماً مصداق تبلیغ علیه نظام تلقی می شود».
رئیسیان همچنین خاطرنشان کرد: در روز دستگیری موکل، یکی از دوستان خانواده مددجو، بسته هدیه ای را به منزلشان آورد که فراموش شد و در روز دستگیری موکل، این هدیه توسط ماموران باز شد و متوجه شدند که نبود. سه بطری آبجو خانگی. بابت این بسته که مأموران آن را باز نشده یافتند، مشتری اکنون به یک سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و جریمه نقدی ۵ برابر قیمت عادی محکوم شد.

همین وکیل دادگستری در پایان افزود: فعلاً این حکم بدوی است، در مورد مسائل حقوقی حرف زیاد است. اگر اجازه بدهید به این اکتفا می کنم که بازپرس پرونده در تاریخ ۲۸ خرداد به اداره اطلاعات استان تهران دستور رسیدگی داده است. تکمیل و ارسال گزارش نهایی، اما با وجود اینکه پاسخ این دستور و بخشنامه نهایی به دست بازپرس نرسید، اما سه روز بعد، در اول تیرماه، کیفرخواست از سوی بازپرس صادر شد و در پنجم تیرماه، کیفرخواست صادر و به دادگاه ارسال شد، در ۲۷ تیرماه، دادگاه جلسه دادرسی برگزار کرد، تا به امروز پاسخی به «دستور تکمیل تحقیقات» دریافت نشده است.
در صورت نیاز اجازه دهید در فرصتی دیگر موارد دیگر را توضیح دهم.