راه های تقویت حافظه دیداری کودکان


کدکان

تهران (پانا) – حافظه دیداری یک مهارت مهم و حیاتی است که باید خیلی سریع در کودکان شکل بگیرد.

به گزارش سایت بیتوته، بازی های آسانی وجود دارد که برای تقویت حافظه بصری کودکان استفاده می شود. برای یادگیری این بازی ها و کمک به پیشرفت فرزندتان با ما همراه باشید.

ادراک بصری شامل درک آنچه می بینید است. وقتی چیزی را می بینید، چشمان شما سیگنال هایی را به مغز شما می فرستند که باید رمزگشایی شوند و بفهمند چه چیزی ارسال می شود. حافظه بصری تنها یکی از جنبه های درک و پردازش بصری است و آن توانایی به خاطر سپردن آنچه دیده می شود است.

حافظه دیداری را می توان به دو بخش بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم کرد. حافظه بلند مدت دیداری به توانایی یادآوری چیزی که در گذشته دیده شده است اشاره دارد. حافظه کوتاه مدت دیداری به توانایی یادآوری آنچه اخیراً دیده شده است اشاره دارد. حافظه دیداری نقش مهمی در رشد کلی فرزند شما و کسب سایر مهارت های لازم برای موفقیت در مدرسه و آینده دارد.

حافظه کوتاه و بلند مدت دیداری

حافظه دیداری به دو نوع حافظه کوتاه مدت دیداری و حافظه بلند مدت دیداری تقسیم می شود. حافظه کوتاه مدت دیداری در زندگی روزمره استفاده می شود.

هنگام یادآوری اطلاعات قدیمی یا خاطرات بصری از گذشته های دور از حافظه بلند مدت دیداری نیز استفاده می شود. عکس دبستانی که در آن درس خوانده اید را به خاطر دارید؟! پس باید حافظه تصویری خوبی داشته باشید! شکی نیست که تقویت حافظه شنیداری و دیداری کودکان در سنین پایین کمک زیادی به یادآوری خاطرات آنها در دوران میانسالی و پیری می کند.

بازی برای تقویت حافظه دیداری برای کودکان

در این بازی تعدادی کارت ۲*۲ یکسان را برای چند ثانیه به کودک نشان می دهید. در این مدت، کودک باید به خوبی به خاطر داشته باشد که کدام کارت ها دو به دو می شوند. سپس کارت ها را برگردانید. اکنون کودک باید سعی کند هر دو کارتی را که حفظ کرده است مطابقت دهد. نوبت بگیر و بهت نشون بده هر بار که دو کارت انتخاب شده با هم تفاوت داشته باشند، یک امتیاز منفی محاسبه می شود و دو کارت به عقب برمی گردند. بسته به تعداد کارت ها و میزان مهارت کودک؛ مدیریت زمان نمایش کارت

می توانید زمان نمایش را از ۱۵ ثانیه شروع کنید. اگر پاسخ صحیح را از کودک دریافت نکردید؛ زمان نمایش را بیش از ۱۵ ثانیه کنید. اگر این زمان برای کودک خیلی طولانی است و در زمان کمتری می تواند کارت ها را به خاطر بیاورد، زمان را به کمتر از ۱۵ ثانیه تغییر دهید. و این روال را هر چند مرحله یکبار به روز کنید تا چالش لازم و کافی برای کودک حفظ شود. لازم به ذکر است که در زندگی روزمره، این بازی به کودک شما کمک می کند تا مکان چیزی را که قبلا دیده است پیدا کند. خیلی خوب یادت باشه

بازی تکراری

رو به روی کودک خود بنشینید و سپس از او بخواهید هر حرکتی را که انجام داده اید تکرار کند. به عنوان مثال، دست راست خود را بالا ببرید و از او بخواهید که همین کار را انجام دهد. به تدریج تعداد حرکات را افزایش دهید تا بیشتر تلاش کنند تا حرکات را به خاطر بسپارند.

به همین ترتیب، می توانید چند کاشی را در یک فضای باز مانند باغ بکشید یا خانه ها را با گچ بکشید. سپس حرکات لی لی را انجام دهید و از او بخواهید آنها را برای شما تکرار کند. برای افزایش چالش در بازی می توانید همزمان با استفاده از دست ها، پاها یا حتی صورت خود از حرکات مختلفی استفاده کنید.

بازی ذهن وارونه

The Upside Down Mind Game یک بازی رومیزی است. این بازی به بهبود مهارت های بصری، تفکر و تمرکز کودکان کمک می کند. کودک شما باید بتواند تکه های این بازی را روی هم بگذارد. بدون از دست دادن تعادل