رامین مهمانپرست: از به تعویق انداختن مذاکرات ایرادی نداریم – پایگاه خبری مدارا


بر اساس گزارشات سایت خبری مدارا; وضعیت مذاکرات با تصمیم اخیر شورای حکام تا حدودی مبهم شده است و مشخص نیست که آیا می توانند ادامه دهند و احیاناً برگام را احیا کنند و تحریم ها را لغو کنند یا خیر.

رامین مهمانپرست سخنگوی سابق وزارت امور خارجه در این خصوص گفت: در راستای منافع ملی باشید. ما باید بتوانیم در مذاکرات حضور پررنگی داشته باشیم و بدانیم طرف مقابل هر چقدر هم که به بهانه مذاکره در مذاکرات تاخیر داشته باشد بازنده نخواهیم شد زیرا آنها هستند که مجبور به تغییر موضع می شوند اما غرب در تلاش است از ایران امتیاز بگیرد: «در جریان مذاکرات باید کمترین امتیاز را به ایران بدهند.

وی ادامه داد: غربی ها معتقدند ایران دو قدرت مهم دارد، اول حضور پررنگ این کشور در منطقه است زیرا می دانند ایران عامل تعیین کننده در معادلات منطقه است و نقطه قوت دوم ما صنعت موشکی ماست و می دانند که اگر این کار را انجام دهند. هر تصمیم آشفته ای باشد، آنها باید هزینه زیادی بپردازند، زیرا قدرت موشک های ایرانی بسیار بالاست.» به همین دلیل می خواهند با سوء استفاده از این دو نیرو ما را تضعیف کنند. جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام کرده است که درباره این دو موضوع مذاکره نخواهد کرد.

این تحلیلگر سیاست خارجی گفت: در عین حال معتقدند تنها نقطه ضعف ما اقتصاد داخلی است و می خواهند با اعمال فشار حداکثری بر این موضوع ورق را به نفع خود برگردانند و در این بین باید برای بهبود تلاش کنیم. وضعیت اقتصادی از طریق اصلاحات ساختاری در نظام.» مثلاً اقتصادی، کاهش هزینه ها در بخش دولتی و درآمدزایی با فعال کردن بخش خصوصی. چاره ای جز تقویت بنیان های اقتصادی و ایجاد تحول بزرگ از درون نداریم. اتفاقا زمان به نفع ماست و تا زمانی که مذاکرات ادامه داشته باشد، این فرصت را خواهیم داشت که اقتصاد خود را در داخل کشور ساماندهی کنیم و تحلیل‌های غربی مبنی بر اینکه اقتصاد نقطه ضعف ایران است را حذف کنیم.

مجری برنامه در پایان خاطرنشان کرد: «وقتی تنش ها تشدید می شود و اختلاف نظر بیشتر می شود، نشان دهنده نزدیک شدن موضوع به خط پایان است که در هر صورت به یک نتیجه مشترک می انجامد یا اساساً برجام را حذف می کند». به عرض طرفین هم بستگی دارد. اگر هر دو طرف بخواهند برجام را احیا کنند، نتیجه حاصل می شود، اما در غیر این صورت، اراده ای وجود نخواهد داشت که چیزی خارج از چارچوب مذاکرات باقی بماند و البته برجام منتفی خواهد شد.