رئیس سازمان صنایع کوچک خواستار کمک بخش خصوصی برای احیای واحدهای راکد شد.


جمعه ۲۰ آبان ۱۴۰۱ – ۱۵:۲۳

بازاد، رئیس هر بانک مرکزی، آستان، آذربایجان، آذربایجان شرقی

تهران (پانا) – رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرهای صنعتی تاکید کرد: تمرکز بر همکاری بخش خصوصی برای احیای واحدهای راکد از طریق برقراری ارتباط بین این واحدها و واحدهای قابل احیا و واگذاری است.

به گزارش ایسنا، علی رسولان با بیان اینکه تاکنون کمتر از ۷۸۰ واحد راکد احیا نشده اند، تصریح کرد: هفته گذشته برنامه احیای واحدهای راکد در هر فرمانداری و میزان دستاورد آنها به فرمانداری ارائه شد. این برنامه شامل دو بخش برای احیای واحدهای راکد و افزایش ظرفیت واحدهای تولیدی با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد است.

وی با بیان اینکه بر اساس توافق وزارت حراست، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی منابعی برای احیای واحدهای راکد مشخص شده است، گفت: همچنین تمرکز بر همکاری بخش خصوصی برای احیای واحدهای راکد است. ایجاد ارتباط بین این واحدها و واحدهای توانمند. به عنوان مثال اگر واحدی در حوزه فرآورده های شیمیایی تعطیل شود، می توانید از یک واحد فعال موفق در این زمینه کمک بگیرید. تسهیلات بخش خصوصی نیز برای احیا و واگذاری واحدهای راکد تشکیل شد.

وی در پاسخ به رسولیان آیا احتمال شکست مجدد واحدهای راکد وجود دارد؟ وی تصریح کرد: احیای واحد راکد به معنای احیای همان تولید قبلی و استفاده از همان ماشین آلات نیست. برخی از واحدهای تولیدی به طور کامل نوع تولید را تغییر داده اند، زیرا ممکن است برخی کالاها بازار نداشته باشند.

وی افزود: واحدی که زمین، آب و برق خود را دارد تعطیل نشود. هدف سفارشی سازی واحدها با زیرساخت و گاهی ماشین آلات خوب برای تولید محصولات رقابتی و مناسب است.

امسال برای احیای ۱۶۰۰ واحد تولیدی راکد در شهرها و نواحی صنعتی سراسر کشور هدف گذاری شده است و پیش بینی می شود با احیای این تعداد واحد برای ۲۸ هزار و ۸۰۰ نفر فرصت شغلی ایجاد شود. همچنین بر اساس اعلام سازمان صنایع کوچک و شهرهای صنعتی ایران، احیای ۴۰۰ واحد تولیدی راکد خارج از شهرها و نواحی صنعتی برنامه ریزی شده است.

شایان ذکر است، نتیجه طرح نظارت بر واحدهای صنعتی غیر فعال در سراسر کشور نشان داد که ۱۲ هزار و ۶۷ واحد غیر فعال شامل ۶۸۱۴ واحد در داخل شهرها و نواحی صنعتی و ۵۲۵۳ واحد در خارج از آنها شناسایی شده است. ۶۲ درصد واحدهای صنعتی راکد شناسایی شده با روش‌های فنی احیا قابل راه‌اندازی هستند که در صورت تحقق، بیش از ۱۶۷ هزار شغل جدید ایجاد می‌شود.

همچنین به گفته مدیران بنگاه های اقتصادی راکد کشور، ۴۴ درصد واحدهای غیرفعال از مشکل کمبود نقدینگی، ۱۶ درصد از مشکل کمبود تقاضا و بازار، ۱۱ درصد از کمبود مواد اولیه رنج می برند. ۱۰ درصد از مشکلات کمبود نقدینگی رنج می برند. مشکلات فرسودگی ماشین آلات، ۹ درصد مشکلات قانونی با سازمان ها و دستگاه ها دارند. ۸ درصد مشکلات زیرساختی و ۲ درصد مشکل مالکیت و سهامداری داشتند.