دیپلماسی دولتی می تواند به رفع تحریم ها، بهبود اقتصاد و ایجاد روابط قوی و بلندمدت در منطقه کمک کند


دبیر سیاسی جبهه مقاومت در گفت و گو با بنا;

دوشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۱ – ۰۸:۰۶

تیم آکشای سال 1400خبرگزاری پناغ

تهران (پانا) – دبیر سیاسی جبهه مقاومت با تاکید بر اینکه دولت تلاش می کند دیپلماسی مشترک، مسالمت آمیز و حسن همجواری داشته باشد، تاکید کرد: رویکرد این دولت می تواند به رفع تحریم ها و اقتصاد کشور کمک کند. ایجاد روابط قوی و بلندمدت برای کمک به منطقه.

حسین کنعانی مقدم در گفت وگو با خبرنگار پانا، درباره عملکرد دولت سیزدهم در ماه های اخیر و مهم ترین تغییر شعاری که در زمان روی کار آمدن این دولت رخ داد، گفت: دو محور اصلی دولت سیزدهم بحث مردم سالاری دینی است. و عدالت، در حوزه حکومتی، مردمی بودن کافی نیست، بلکه مردمی بودن زمانی ارزش دارد که در مسیر انقلاب، عدالت و اقدامات مبتنی بر اسلام باشد. اما آنچه از این دولت انتظار می رود ایجاد ساختارهایی برای عدالت سیاسی و عدالت اقتصادی در همه ابعاد آن و کار با شعارهایی است که مطرح می کند. در این راستا به نظر می رسد مردم با همین منطق به دولت سیزدهم رأی دادند. که این دولت بتواند بر اساس اعتمادی که مردم داده اند، راهگشا باشد، موانع را برطرف کند و در بعد سیاسی و اقتصادی به عدالت دست یابد.

و این تحلیلگر سیاسی ادامه داد: با توجه به گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، شاید یکی از مهمترین دلایل اثرگذاری این انقلاب و حرکت رو به جلوی انقلاب، یکی از آنها بقای آن و دوم این که توانسته است ۴۰ سال در یک کارزار مستمر با دشمنان مبارزه کند، مبارزه و مقاومت، اگر مقاومت شیرین ترین ثمره انقلاب است پس می توان گفت در این چهل سال این مقاومت بود که توانست ما را در برابر همه هجمه های دشمنان از جمله نظامی، سیاسی، اطلاعاتی، امنیتی، خرابکاری و … حفظ کند. قدرت منطقه بلامنازع بود تا اینکه همه دنیا تشخیص دادند که آمریکا در سیاست خارجی خود ناکارآمدی خود را نشان داد. منطقه با وجود مقاومت و حضور ایران، دیدیم که تمام تلاش بایدن در آخرین سفر خود به منطقه این بود که این بی کفایتی را از ذهن مردم منطقه بزداید و بگوید ما در منطقه حضور داریم در حالی که ضعف و زوال قدرت آمریکا برای همه روشن است.»

دبیرکل حزب سبز ایران افزود: یکی از مهم ترین تحولات و پیچ و خم های گفتمانی که پس از زمام امور در دولت سیزدهم رخ داد، بحث حکمرانی خوب و حکمرانی خوب است. مردم انتظار حکمرانی خوب دارند. برای حکومت خوب داشتن افراد خوب در قدرت لازم است، اما تنها داشتن افراد خوب در قدرت کافی نیست، بلکه مسائل مردم باقی است. به نظر می رسد پیوند حکمرانی خوب و حکمرانی خوب یکی از مهم ترین گفتمان هایی است که این دولت باید داشته باشد. باید به دولت فرصت داد تا در این مسیر حرکت کند.»

کنعانی مقدم گفت: دولت سیزدهم در شرایط بحرانی روی کار آمد، بحران اقتصادی جهانی، بحران کرونا، بحران خاورمیانه، جنگ روسیه و اوکراین، حوادث مختلفی که کل منطقه ما را تحت تاثیر قرار داد، تغییرات آب و هوایی، مشکلات زیست محیطی، ریزگردها و … که هر کدام می تواند بحرانی برای سرنگونی یک دولت باشد، اما دولت با همدلی و حمایت مردم و سایر نیروها توانست با موفقیت از بحران کرونا عبور کند، اما ریشه های آن سابقه دارد. در مسائل اجتماعی و فرهنگی، به نظر می رسد مردم از اقدامات دولت حمایت می کنند، اما فقط تا زمانی که احساس کنند عدالت سیاسی و عدالت اقتصادی وجود دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در بحث دیپلماسی، سیاست های دولت سیزدهم برای همکاری با کشورهای همسایه، دوست، همپیمان و اسلامی و انعقاد قراردادهای بلندمدت ۲۰ و ۲۵ ساله با روسیه و چین و همچنین مشارکت در توافق‌هایی مانند شانگهای، بریکس و اوراسیا، دولت تلاش می‌کند دیپلماسی مشترک، مسالمت‌آمیز و حسن همجواری داشته باشد که بتواند به رفع تحریم‌ها از اقتصاد کشور و ایجاد یک رابطه قوی و بلندمدت در منطقه کمک کند.»